Ձմեռային օլիմպիական խաղեր 1994

17-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղեր, ձմեռային սպորտաձևերի օլիմպիական խաղեր, որը նացկացվել է Նորվեգիայի Օպլանդ ֆյուլքեի Լիլեհամեր համայնքում։

17-րդ ձմեռային օլիմպիադանորվ.՝ Olympiske vinterleker 1994
Olympic rings with white rims.svg
ՏեսակՁմեռային Օլիմպիական խաղեր
Հյուրընկալող քաղաքՆորվեգիա Լիլեհամեր
ԵրկիրՆորվեգիա Նորվեգիա
ԲացումՓետրվարի 12
ՋահակիրԹագաժառանգ Հակոն
ԵրդվեցՎեգարդ Ուլվանգ
ԲացեցՀարալդ V
ՓակումՓետրվարի 27
Հիմնական իրադարձություններ1994 Winter Olympics opening ceremony? և 1994 Winter Olympics closing ceremony?
ՄարզադաշտԼիսգարդսբաքեն
Մարզիկներ1737
(1215 տղա, 522 աղջիկ)
Մասնակից երկրներ67
Մեդալներ61 հավաքածու 12 սպորտաձևերից
Նախորդ1992
Հաջորդ1998
Կայքolympic.org/lillehammer-1994(անգլ.)
1994 Winter Olympics Վիքիպահեստում

Լիլեհամերի օլիմպիադան առաջինն է ձմեռային օլիմպիադաներից, որ անցկացվել Ամառային օլիմպիական խաղերի անցկացման նույն տարում, ինչպես նաև առաջինն է, որին մասնակցում են ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունները առանձին թիմերով, այդ թվում՝ Հայաստանը։

Լիլեհամերի օլիմպիադայի բացմանը հնչեց Օլիմպիադիայի միջազգային կոմիտեի նախագահ Խուան Անտոնիո Սամարանչի կոչը դադարեցնել աշխարհի բոլոր մասերում ընթացող պատերազմները 17-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերի ընթացքում։ Նրա կոչը հատկապես ուղղված էր շրջափակման մեջ գտնվող Սարաևոյում պատերազմող կողմերին, որտեղ 1984 թվականին անցկացվել էր ձմեռային օլիմպիական խաղերը։

Օլիմպիական մայրաքաղաքի ընտրությունԽմբագրել

17-րդ ձմեռային օլիմպիական աղերի մայրաքաղաքի ընտրությանը մասնակցում էին չորս քաղաքներ երկու մայրցամաքներից։ Ընտրությունը կազմակերպվեց երեք փուլով։ Ստորև աղյուսակի տեսքով ներկայացված են ընտրության արդյունքները.[1]

1994 թվականի ձմեռային օլիմպիական մայրաքաղաքի ընտրություն
Քաղաք Երկիր 1-ին փուլ 2-րդ փուլ 3-րդ փուլ
Լիլեհամեր   Նորվեգիա 25 30 45
Էսթերսունդ   Շվեդիա 19 33 39
Անքորեջ   ԱՄՆ 23 22 -
Սոֆիա   Բուլղարիա 17 - -

Մեդալների հաշվարկԽմբագրել

Մեդալների ընդհանուր թվաքանակը  
Երկիր Ոսկի Արծաթ Բրոնզ Ընդամենը
1   Ռուսաստան 11 8 4 23
2   Նորվեգիա 10 11 5 26
3   Գերմանիա 9 7 8 24
4   Իտալիա 7 5 8 20
5   ԱՄՆ 6 5 2 13
6   Հարավային Կորեա 4 1 1 6
7   Կանադա 3 6 4 13
8   Շվեյցարիա 3 4 2 9
9   Ավստրիա 2 3 4 9
10   Շվեդիա 2 1 0 3
11   Ճապոնիա 1 2 2 5
12   Ղազախստան 1 2 0 3
13   Ուկրաինա 1 0 1 2
14   Ուզբեկստան 1 0 0 1
15   Բելառուս 0 2 0 2
16   Ֆինլանդիա 0 1 5 6
17   Ֆրանսիա 0 1 4 5
18   Նիդերլանդներ 0 1 3 4
19   Չինաստան 0 1 2 3
20   Սլովենիա 0 0 3 3
21   Մեծ Բրիտանիա 0 0 2 2
22   Ավստրալիա 0 0 1 1
Ընդամենը 61 61 61 183

ՄասնակիցներԽմբագրել

17-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերին մասնակցել են 67 երկիր։

Օլիմպիադիայի մեդալակիրներԽմբագրել

Սպորտաձև Կարգ Ոսկի Արծաթ Բրոնզ
Դահուկասահք Զառիթափ, տղաներ   ԱՄՆ Տոմո Մո   Նորվեգիա Չետիլ Անդրե Օմոդ   Կանադա Էդ Պոդվինսկի
Սուպերգիգանտ, տղաներ   Գերմանիա Մարկուս Վասմայեր   ԱՄՆ Տոմի Մո   Նորվեգիա Չետիլ Անդրե Օմոդ
Սլալոմ-գիգանտ, տղաներ   Գերմանիա Մարկուս Վասմայեր   Շվեյցարիա Ուրս Քելին   Ավստրիա Մայեր Քրիստիան
Սլալոմ, տղաներ   Ավստրիա Թոմաս Շտանգասինգեր   Իտալիա Ալբերտո Տոմբա   Սլովենիա Յուրե Կոշիր
Համակցություն, տղաներ   Նորվեգիա Լասե Չյուս   Նորվեգիա Չետիլ Անդրե Օմոդ   Նորվեգիա Հարալդ Քրիստիան Սթրանդ Նիլսեն
Զառիթափ, աղջիկներ   Գերմանիա Կածիա Զայցինգեր   ԱՄՆ Պիկաբո Ստրիտ   Իտալիա Իզոլդե Կոստներ
Սուպերգիգանտ, աղջիկներ   ԱՄՆ Դայան Ռոֆ   Ռուսաստան Սվետլանա Գլադիշևա   Իտալիա Իզոլդե Կոստներ
Սալոմ-գիգանտ, աղջիկներ   Իտալիա Դեբորա Կոմպանիոն   Գերմանիա Մարթինա Էրտլե   Շվեյցարիա Ֆրենի Շնայդեր
Սալոմ, աղջիկներ   Շվեյցարիա Ֆրենի Շնայդեր   Ավստրիա Էլֆի Էդեր   Սլովենիա Կատիա Կորեն
Համակցություն, աղջիկներ   Շվեդիա Պերնիլա Վիբերգ   Շվեյցարիա Ֆրենի Շնայդեր   Սլովենիա Ալյոնկա Ջյովան
Բիաթլոն սպրինտ, տղաներ   Ռուսաստան Սերգեյ Չեպիկով   Գերմանիա Ռիկո Գրոս   Ռուսաստան Սերգեյ Տարասով
Անհատական մրցարշավ, 20 կմ, տղաներ   Ռուսաստան Սերգեյ Տարասով   Գերմանիա Ֆրանկ Լյուկ   Գերմանիա Սվեն Ֆիշեր
Հերթափոխով, 4x7,5, տղաներ   Գերմանիա (Ռիկո Գրոս, Ֆրանկ Լյուկ, Մարկ Կիրհեն, Սվեն Ֆիշեր)   Ռուսաստան (Վալերի Կիրիենկո, Վլադիմիր Դրաչև, Սերգեյ Տարասով, Սերգեյ Չեպիկով)   Ֆրանսիա (Տերի Դյուսեր, Պատրիս Բայն-Սալեն, Լիոնել Լորան, Էրվե Ֆլանդեն)
Հերթափոխով, 4х7,5, աղջիկներ   Ռուսաստան (Նադեժդա Տալանովա, Նատալիա Սնիտինա, Լուիզա Նոսկովա, Անֆիսա Ռեզցովա)   Գերմանիա (Ուշի Դիզել, Անտե Միզերսկի, Սիմոն Գրայներ-Պետեր Մեմ, Պետրա Շաֆ)   Ֆրանսիա (Կորին Նիոգրե, Վերոնիկ Կլոդել, Դելֆին Էիման, Ան Բրիան)
Անհատական մրցարշավ, 15 կմ, աղջիկներ   Կանադա Մարիամ Բեդար   Ֆրանսիա Ան Բրիան   Գերմանիա Ուշի Դիզել
Սպրինտ, 7,5 կմ, աղջիկներ   Կանադա Մարիամ Բեդար   Բելառուս Սվետլանա Պարամիգինա   Ուկրաինա Վալենտինա Ցերբե
Բոբսլեյ Երկյակ, տղաներ   Շվեյցարիա 1 (Գուլավ Վեդեր, Դոնատ Ակլին)   Շվեյցարիա 2 (Ռետո Գյոթշի, Գուիդո Ակլին)   Իտալիա 1 (Գյունթեր Հյուբեր, Ստեֆանո Տիչի)
Քառյակ, տղաներ   Գերմանիա 1 (Հարալդ Չուդայի, Կարստեն Բրանաշ, Օլաֆ Համփել, Ալեքսանդեր Շելիգ)   Շվեյցարիա 1 (Գուստավ Վեդեր, Դոնատ Ակլին, Կուրտ Մայեր, Դոմենիկո Սեմեռարո)   Գերմանիա 1 (Վոլֆգանգ Հոպե, Ուլաֆ Հիլշեր, Ռենե Հանեման, Կարսթեն Էմբախ)
Դահուկավազք 500 մ, տղաներ   Ռուսաստան Ալեքսանդր Գոլուբև   Ռուսաստան Սերգեյ Կլևչենիա   Ճապոնիա Մանաբու Հորնի
1000 մ, տղաներ   ԱՄՆ Դեն Ջեսեն   Բելառուս Իգոր Ժելեզովսկի   Ռուսաստան Սերգեյ Կլևչենիա
1500 մ, տղաներ   Նորվեգիա Յուհան-Ուլաֆ Կոս   Նիդերլանդներ Ռինտե Րիսթմա   Նիդերլանդներ Ֆալկո Զանդրստա
5000 մ, տղաներ   Նորվեգիա Յուհան-Ուլաֆ Կոս   Նորվեգիա Քել Սթորելիդ   Նիդերլանդներ Ռինտե Րիսթմա
10000 մ, տղաներ   Նորվեգիա Յուհան-Ուլաֆ Կոս   Նորվեգիա Քել Սթորելիդ   Նիդերլանդներ Բարթ Ֆելդքամփ
500 մ, աղջիկներ   ԱՄՆ Բոնի Բլեիր   Կանադա Սյուզան Օշ   Գերմանիա Ֆրանցիսկա Շենկ
1000 մ, աղջիկներ   ԱՄՆ Բոնի Բլեյեր   Գերմանիա Անկե Բայեր   Չինաստան Է Ցյաբո
1500 մ, աղջիկներ   Ավստրիա Էմեշի Հունյադի   Ռուսաստան Սվետլանա Ֆեդոտկինա   Գերմանիա Գունդա Նիման
3000 մ, աղջիկներ   Ռուսաստան Սվետլանա Բաժանովա   Ավստրիա Էմեշի Հունյադի   Գերմանիա Կլաուդիա Պեխշթեին
5000 մ, աղջիկներ   Գերմանիա Կլաուդիա Պեխշթեին   Գերմանիա Գունդա Նիման   Ճապոնիա Հիրոմի Յամամոտո
Դահուկ Անհատական, տղաներ   Նորվեգիա Ֆրեդ Բյորե Լյունդբերգ   Ճապոնիա Տականորի Կոնո   Նորվեգիա Բյարտե Էնգեն Վիկ
Խմբային, տղաներ   Ճապոնիա (Մասասի Աբէ, Տականորի Կոնո, Կենձի Օգիվարա)   Նորվեգիա (Բյարտենգեն Վիկ, Կնուտ-Տորե Ապելանդ, Ֆրեդ Բյորե Լյունդբերգ)   Շվեյցարիա (Ժան-Իվ Կունդե, Իպոլիտ Կեմպֆ)
Դահուկավազք 10 կմ դասական, տղաներ   Նորվեգիա Բորն Դելի   Ղազախստան Վլադիմիր Սմիրնով   Իտալիա Մարկո Ալբարելո
Գունդերսեն (10 կմ դասական + 15 կմ ազատ), տղաներ   Նորվեգիա Բորն Դելի   Ղազախստան Վլադիմիր Սմիրնով   Իտալիա Սիլվիո Ֆաուներ
30 կմ ազատ, տղաներ   Նորվեգիա Տոմաս Ալսգորդ   Նորվեգիա Բորն Դելի   Ֆինլանդիա Միկա Մյուլյուլիա
50 կմ դասական, տղաներ   Ղազախստան Վլադիմիր Սմիրնով   Ֆինլանդիա Միկա Մյուլյուլիա   Նորվեգիա Ստուրե Սիվերթսեն
Հերթափոխով, տղաներ   Իտալիա (Մաուրիլիո Դե Զոլտ, Մարկո Ալբարելո, Ջորջո Վանցետա, Սիլվիո Ֆաուներ)   Նորվեգիա (Ստուրե Սիվերսթեն, Վեգարդ Ուլվանգ, Թոմաս Ալսգորգ, Բորն Դելի)   Ֆինլանդիա (Միկա Մյուլյուլիա, Հարի Կիրվեսնիեմի, Յառի Յասյանեն, Յարի Իսոմետսիա)
5 կմ դասական, աղջիկներ   Ռուսաստան Լյուբով Եգորովա   Իտալիա Մանուելա Դի Չենտա   Ֆինլանդիա Մարիա-Լիսա Կիրվենսիեմի
Գունդերսեն (5 կմ դասական + 10 կմ ազատ), աղջիկներ   Ռուսաստան Լյուբով Եգորովա   Իտալիա Մանուելա Դի Չենտա   Իտալիա Ստեֆանիա Բելմոնդո
15 կմ ազատ ոճ, աղջիկներ   ԻտալիաՄանուելա Դի Չենտա   ՌուսաստանԼյուբով Եգորովա   ՌուսաստանՆինա Գավրիլյուկ
30 կմ դասական, աղջիկներ   Իտալիա Մանուելա Դի Չենտա   Նորվեգիա Մարիտ Վոլդ   Ֆինլանդիա Մարիա-Լիսա Կիրվինսիեմի
Հերթափոխով, աղջիկներ   Ռուսաստան (Յելենա Վյալբե, Լարիսա Լազուտինա, Նինա Գավրիլյուկ, Լյուբով Եգորովա)   Նորվեգիա (Տրուդե Դյուբենդալ, Ինգեր Հելեն Նյուբրոթեն, Էլին Նիլսեն, Անիտա Մոեն)   Իտալիա (Բիչե Վանցիտա, Մանուելա Դի Չենտա, Գաբրիելա Պարուցի, Ստեֆանյա Բելմոնդո)
Դահուկացատկ Փոքր ցատկ, տղաներ   Նորվեգիա Էսպեն Բրեդեսեն   Նորվեգիա Լասե Օտեսեն   Գերմանիա Դիտեր Տոմա
Մեծ ցատկ, տղաներ   Գերմանիա Յենս Վալսֆոգ   Նորվեգիա Էսպեն Բրեդսեն   Ավստրիա Անդրեաս Գոլդբերգեր
Խմբային մրցումներ, տղաներ   Գերմանիա (Հանս-Յորգ Յալքե, Կրիստոֆ Դյուֆներ, Դիտեր Տոմա, Իենս Վայսֆլոգ)   Ճապոնիա (Ձինյա Նիսիկատա, Տականոբու Օկաբե, Նորիակի Կասաի, Մասախիկո Հարադա)   Ավստրիա (Հայնց Կուտին, Քրիստիան Մոզեր, Շտեֆան Հորնգահեր, Անդրեաս Գոլդբերգեր)
Սահարշավ Տղաներ   Գերմանիա Գեորգ Հակլ   Ավստրիա Մարկուս Պրոկ   Իտալիա Արմին Ցոգելեր
Երկյակ   Իտալիա Կուրտ Բուրգեր/Վիլֆրիդ Հուբեր   Իտալիա Նորբերտ Հուբեր/Հանսյորգ Ռաֆայել   Գերմանիա Յան Բերենդթ/Շտեֆան Կրաուսե
Աղջիկներ   Իտալիա Գերդա Վայսենշտայներ   Գերմանիա Զուզի Էրդման   Ավստրիա Անդրեա Տագվերկեր
Դահուկապար Մոգուլ, տղաներ   Կանադա Ժան-Լյուկ Բրասար   Ռուսաստան Սերգեյ Շուպլենով   Ֆրանսիա Էդգար Գրոսպիրոն
Ակրոբատիկա, տղաներ   Շվեյցարիա Անդրեաս Շոնբախլեր   Կանադա Ֆիլիպ Լյառոշ   Կանադա Լոյդ Լանգուլա]
Մոգուլ, աղջիկներ   Նորվեգիա Սթինե Լիզ Հաթեսթադ   ԱՄՆ Լիզ Մակինտուր   Ռուսաստան Ելիզավետա Կոժևնիկովա
Ակրոբատիկա, աղջիկներ   Ուզբեկստան Լինա Չերյազովա   Շվեդիա Մարի Լինգրեդ   Նորվեգիա Հիլդե Լիդ
Չմշկասահք Միայնակ, տղաներ   Ռուսաստան Ալեկսեի Ուրմանով   Կանադա Էլվիս Ստոյկո   Ֆրանսիա Ֆիլիպ Կանդելոռո
Միայնակ, աղջիկներ   Ուկրաինա Օքսանա Բաուլ   ԱՄՆ Նենսի Կերիգան   Չինաստան Չաեն Լու
զույգերով   Ռուսաստան Եկատիրինա Գորդեևա-Սերգեի Գրինկով   Ռուսաստան Նատալիա Միշկուտյոնոկ-Արթուր Դմիտրև   Կանադա Իզաբել Բրասեր-Լոյդ Էսլեր
պարեր սառույցի վրա   Ռուսաստան Օքսանա Գրիշկին-Եվգենի Պլատով   Ռուսաստան Մայա Ուսովա-Ալեքսանդր Ժուլին   Մեծ Բրիտանիա Ջեին Տորվիլ-Քրիստոֆեր Դին
Հոկեյ Տղաներ   Շվեդիա (Տոմի Սալո, Հոկոն Ալգոթսոն, Թոմաս Յունսոն, Քրիստիան Դյու-Բորե, Լեիֆ Ռոլին, Մագնուս Սվենսոն, Ֆրեդրիկ Ստիլման, Կենի Յոնսոն, Ռոգեր Յոհանսոն, Պատրիկ Յուլին, Ռոգեր Յանսոն, Հակոն Լոբ, Ստեֆան Էռնսուգ, Նիկլաս Էրիկսոն, Դանիել Ռուդմյուրկ, Յունաս Բերգկվինստ, Յորգեն Յոնսոն, Պետեր Ֆորսբերգ, Չարլզ Բերգլունդ, Անդրեաս Դաքել, Մատս Նեսլունդ, Մատս Սունդին, Պատրիկ Չելբերգ)   Կանադա (Կորի Հիրշ, Մենի Լեգասի, Անդրիան Օիկոն, Դերեկ Մայեր, Բրեդ Վերենկա, Կեն Լովզին, Մարկ Էսթլի, Դեվիդ Հարլոկ, Քրիս Տերեն, Բրեդ Շլեգել, Տոդ Գլուշկո, Ֆաբիան Ժոզեֆ, Պոլ Կարիա, Դուեին Նորիս, Գրեգ Ջոնսոն, Բրայան Սավաժ, Ուոլի Շրայբեր, Տոդ Ուորներ, Գրեգ Պարկս, Ժան-Իվ Ռուա, Կրիս Կոնտոս, Պետեր Նեդվեդ)   Ֆինլանդիա (Յուկա Տամի, Յառմո Յուլյուս, Մարկո Կիպրուֆոս, Էրիկ Հյամյալյաինեն, Տիմո Յուտիլա, Պասի Սորմունեն, Յանե Լաուքենեն, Հանու Վիրտա, Միկա Սթրյոմբերգ, Յանե Օյանե, Էսա Կեսկինեն, Սակու Կոյվու, Մարկո Պալո, Ռայմո Հելմինեն, Միկա Ալատալո, Վիլե Պելտոնեն, Իերե Լեհտինեն, Սամի Կապանեն, Տերո Լեհտերիա, Պետրի Վարիուս, Միկո Մյակելիա, Միկա Նիեմինեն, Պասի Կուիվալայեն)
Շորթ թրեկ 500 մ, տղաներ   Հարավային Կորեա Չեխ Ջիհուն   Իտալիա Միկո Յուեռմին   Մեծ Բրիտանիա Նիկի Գուչ
1000 մ, տղաներ   Հարավային Կորեա Կիմ Գիհուն   Հարավային Կորեա Չեխ Ջիհուն   Կանադա Մարկ Գանոն
Հերթափոխով 5000 մ, տղաներ   Իտալիա (Մաուրիցո Կառնինո, Օրցացիո Ֆագոնե, Ուգո Հերնհոֆ, Միրկո Յուերմին)   ԱՄՆ (Ռենդի Բարց, Ջոն Կոիլի, Էրիկ Ֆլեիմ, Էնդի Գաբել) {{  Ավստրալիա (Սթիվեն Բրեդբերի, Կիրան Հանսեն, Էնդրի Մուրատա, Ռիչարդ Նիզելսկի)
500 մ, աղջիկներ   ԱՄՆ Քեթի Թերներ   Չինաստան Չժան Յանմեի   ԱՄՆ Էմի Պետերսոն
1000 մ, աղջիկներ   Հարավային Կորեա Չհոն Յիգոն (全利卿)   Կանադա Նատալի Լամբեր   Հարավային Կորեա Կիմ Սոխի (김소희)
Հերթափոխով 3000 մ, աղջիկներ   Հարավային Կորեա (Չհոն Յիգոն (全利卿), Կիմ Սոխի (김소희), Կիմ Յունմի, Վոն Հեգեն)   Կանադա (Քրիստիան Բուդրիա, Իզաբել Շարես, Սիլվիա Դագլե, Նատալի Լամբեր)   ԱՄՆ (Կարեն Կեշմեն, Էմի Պետերսոն, Քեթի Թերներ, Նիկոլ Զիգելմեիր)

ԾանոթագրություններԽմբագրել