հոդված |
այլ վիքիներ |
կարգավիճակ
|
Fayez al-Sarraj |
48 |
|
St. Jakob-Park |
47 |
|
Mir-Hossein Mousavi |
46 |
|
Pietro da Cortona |
44 |
|
Fernando Belaúnde |
41 |
|
Grayvoron |
41 |
|
John Vanbrugh |
39 |
|
Guarino Guarini |
39 |
|
Sixto Durán Ballén |
39 |
|
Thomas Telford |
38 |
|
Pierre Bouguer |
38 |
|
Mario Botta |
38 |
|
Annika Sörenstam |
37 |
Good
|
Paulo Mendes da Rocha |
37 |
|
Alfréd Hajós |
37 |
|
Antoni Martí |
36 |
|
Herzog & de Meuron |
34 |
|
Glenn Murcutt |
33 |
|
Gordon Bunshaft |
32 |
|
Prince Richard |
32 |
|
Baldassare Longhena |
31 |
|
Minoru Yamasaki |
31 |
|
Maximilien de Béthune |
31 |
|
Leo von Klenze |
31 |
|
Olaus Rudbeck |
30 |
|
Archibald Leitch |
29 |
|
Aalto University |
29 |
|
François-Michel le Tellier |
29 |
|
Charles Jencks |
28 |
|
Aleijadinho |
28 |
|
Momčilo Tapavica |
28 |
|
Antonio Sant'Elia |
28 |
|
Kisho Kurokawa |
28 |
|
Baburam Bhattarai |
28 |
|
Ong Teng Cheong |
28 |
|
Maya Lin |
27 |
|
Lin Huiyin |
27 |
|
Yvonne Farrell |
27 |
|
Helmut Jahn |
27 |
|
Gerhard Hanappi |
27 |
|
Theophil Hansen |
27 |
|
Carl Gotthard Langhans |
27 |
|
Hannes Meyer |
27 |
|
Athens Charter |
27 |
|
Pierre Cuypers |
26 |
|
Jacob van Campen |
26 |
|
Carlo Fontana |
26 |
|
Lina Bo Bardi |
26 |
|
Pierre Charles L'Enfant |
26 |
|
Denis Zvizdić |
26 |
|
Bjarke Ingels |
26 |
Good
|
Hassan Fathy |
26 |
|
Sostratus of Cnidus |
26 |
|
Marcel Janco |
26 |
|
Mikhail Eisenstein |
26 |
|
Max Bill |
26 |
|
Bernard Tschumi |
26 |
|
Nicholas Hawksmoor |
25 |
|
Denise Scott Brown |
25 |
|
Christopher Alexander |
25 |
|
Alejandro Aravena |
25 |
|
Jan Gehl |
25 |
|
Adolf Meyer |
25 |
|
Giuseppe Terragni |
25 |
|
Roberto Burle Marx |
24 |
|
Adolphe Alphand |
24 |
|
William Chambers |
24 |
|
Willem Marinus Dudok |
24 |
|
Mart Stam |
24 |
|
Marco Casagrande |
24 |
|
Jacques-François Blondel |
24 |
|
Aristobulus of Cassandreia |
24 |
|
Kengo Kuma |
24 |
|
Nicodemus Tessin the Elder |
23 |
|
Cass Gilbert |
23 |
|
Camillo Sitte |
23 |
|
Diébédo Francis Kéré |
23 |
|
Henri Dupuy de Lôme |
23 |
|
Dominikus Zimmermann |
23 |
|
Matthäus Daniel Pöppelmann |
23 |
|
Dinocrates |
23 |
|
Charles Correa |
23 |
|
Baha' al-din al-'Amili |
23 |
|
Araniko |
23 |
|
Pietro Lombardo |
23 |
|
Justus Dahinden |
23 |
|
Hendrick de Keyser |
22 |
|
James Gibbs |
22 |
|
José Benito de Churriguera |
22 |
|
Nicodemus Tessin the Younger |
22 |
|
Charlotte Perriand |
22 |
|
Lilly Reich |
22 |
|
Jaime Lerner |
22 |
|
Joseph Aspdin |
22 |
|
Friedrich von Gärtner |
22 |
|
Imre Makovecz |
22 |
|
Francisco Herrera the Younger |
22 |
|
Josep Lluís Sert |
22 |
|
Aed Carabao |
22 |
|
Peter Joseph Lenné |
21 |
|
John Claudius Loudon |
21 |
|
Carlo Rainaldi |
21 |
|
Charles Eames |
21 |
|
Thomas de Keyser |
21 |
|
Red and Blue Chair |
21 |
|
Ödön Lechner |
21 |
|
Max Fabiani |
21 |
|
Adolphe Appia |
21 |
|
Pierre Jeanneret |
21 |
|
Vladimir Konstantinov |
21 |
|
Justo Gallego Martínez |
20 |
|
Jakob Prandtauer |
20 |
|
Kilian Ignaz Dientzenhofer |
20 |
|
Alexander Kokorinov |
20 |
|
Nora Stanton Barney |
20 |
|
Lilia Skala |
20 |
|
Anne Lacaton |
20 |
|
Ferdinand Fellner |
20 |
|
Charles Robert Cockerell |
20 |
|
Joseph Pickford |
20 |
|
Charles Holden |
20 |
Featured
|
Pieter Post |
20 |
|
Henri-Louis Duhamel du Monceau |
20 |
|
Henri Labrouste |
20 |
|
Ernő Goldfinger |
20 |
|
Nadir Afonso |
20 |
|
Aristotele Fioravanti |
20 |
|
Alexander Brullov |
20 |
|
Viktor Hartmann |
20 |
|
Prešeren Square |
20 |
|
Jorge Majfud |
20 |
|
Musō Soseki |
19 |
|
Sunay Erdem |
19 |
|
Jacques Lemercier |
19 |
|
Daniel Marot |
19 |
|
André Waterkeyn |
19 |
|
Joseph Poelaert |
19 |
|
Herbert Baker |
19 |
|
Charles Cameron |
19 |
|
Sigfried Giedion |
19 |
|
Johan Otto von Spreckelsen |
19 |
|
Salomon de Bray |
19 |
|
Nicholas Grimshaw |
19 |
|
Friedrich Gilly |
19 |
|
Friedrich August Stüler |
19 |
|
Anastasios Metaxas |
19 |
|
Callimachus |
19 |
|
Eupalinos |
19 |
|
Moisei Ginzburg |
19 |
|
Joseph Bové |
19 |
|
Princess Rajwa Al Hussein |
19 |
|
Bogdan Bogdanović |
19 |
|
Ventura Rodríguez |
19 |
|
Horatio Greenough |
18 |
|
Calvert Vaux |
18 |
|
Christoph Dientzenhofer |
18 |
|
Lorenzo Gafà |
18 |
|
Elizabeth Diller |
18 |
|
Anca Petrescu |
18 |
|
Robert A. M. Stern |
18 |
|
Georges Candilis |
18 |
|
Éder Jofre |
18 |
|
Richard Boyle |
18 |
|
Ralph Erskine |
18 |
|
Henning Larsen |
18 |
|
Giles Gilbert Scott |
18 |
|
Vlado Milunić |
18 |
|
Paulus Moreelse |
18 |
|
Office for Metropolitan Architecture |
18 |
|
Lars Sonck |
18 |
|
Alvar Aalto Medal |
18 |
|
Theodor Fischer |
18 |
|
Albrecht Brandi |
18 |
|
Constantinos Apostolou Doxiadis |
18 |
|
Lipót Baumhorn |
18 |
|
Michał Elwiro Andriolli |
18 |
|
Nikolay Lvov |
18 |
|
César Manrique |
18 |
|
Joan Margarit |
18 |
|
Juan de Villanueva |
18 |
|
Augustin Ehrensvärd |
18 |
|
Benjamin Mountfort |
17 |
Featured
|
Marek Sobola |
17 |
|
Libéral Bruant |
17 |
|
Nicola Salvi |
17 |
|
Lesley Lokko |
17 |
|
Wivi Lönn |
17 |
|
Margrit Kennedy |
17 |
|
Yasmeen Lari |
17 |
|
Linda Mvusi |
17 |
|
Patricia Urquiola |
17 |
|
Max Abramovitz |
17 |
|
Baron Karl von Hasenauer |
17 |
|
Fernand de Montigny |
17 |
|
Jan Kaplický |
17 |
|
Josef Gočár |
17 |
|
Christian Frederik Hansen |
17 |
|
Nicolai Eigtved |
17 |
|
Ineni |
17 |
|
Robert Mallet-Stevens |
17 |
|
Otto Bartning |
17 |
|
Werner March |
17 |
|
Hermogenes of Priene |
17 |
|
Mihály Pollack |
17 |
|
Mauro Codussi |
17 |
|
Tomás Romero Pereira |
17 |
|
Liviu Ciulei |
17 |
|
Leon Benois |
17 |
|
The works of Jože Plečnik in Ljubljana – Human Centred Urban Design |
17 |
|
Alberto Palacio |
17 |
|
Enric Miralles |
17 |
|
Ferdinand Boberg |
17 |
|
Ragnar Östberg |
17 |
|
James of Saint George |
17 |
|
Luigi Snozzi |
17 |
|
56 Leonard Street |
17 |
|
Jean de Chelles |
16 |
|
Salomon de Brosse |
16 |
|
Juan Gómez de Mora |
16 |
|
Marion Mahony Griffin |
16 |
|
Suad Amiry |
16 |
|
Carme Pigem |
16 |
|
Charles Bulfinch |
16 |
|
Richard Morris Hunt |
16 |
|
John Russell Pope |
16 |
|
Charles Robert Ashbee |
16 |
|
Rudolph Schindler |
16 |
|
Hermann Bollé |
16 |
|
Robert Smirke |
16 |
|
James Wyatt |
16 |
|
Aston Webb |
16 |
|
Luciano Laurana |
16 |
|
Poul Henningsen |
16 |
|
Kaare Klint |
16 |
|
Michel de Klerk |
16 |
|
Alison and Peter Smithson |
16 |
|
Johan Sigfrid Sirén |
16 |
|
Martin Gropius |
16 |
|
Adolf Lang |
16 |
|
Rifat Chadirji |
16 |
|
Lorenzo Maitani |
16 |
|
Giuseppe Mengoni |
16 |
|
Kiyonori Kikutake |
16 |
|
Kunio Maekawa |
16 |
|
Matrakçı Nasuh |
16 |
|
Ludwig Bohnstedt |
16 |
|
Josep Maria Jujol |
16 |
|
Arturo Soria y Mata |
16 |
|
Aurelio Galfetti |
16 |
|
Władysław Horodecki |
16 |
|
Emery Roth |
15 |
|
Richard Norman Shaw |
15 |
|
Friedrich Weinbrenner |
15 |
|
Antonio Barluzzi |
15 |
|
Johann Christoph Glaubitz |
15 |
|
Lieven de Key |
15 |
|
Germain Boffrand |
15 |
|
Giovan Battista Aleotti |
15 |
|
Callinicus of Heliopolis |
15 |
|
Jeanne Gang |
15 |
|
Amanda Levete |
15 |
|
Pernille Vermund |
15 |
|
Caroline Bos |
15 |
|
Henry Bacon |
15 |
|
Arik Brauer |
15 |
|
Ludwig Förster |
15 |
|
Alexander Wittek |
15 |
|
Klawdziy Duzh-Dushewski |
15 |
|
Paul Hankar |
15 |
|
Wenceslas Cobergher |
15 |
|
Affonso Eduardo Reidy |
15 |
|
Arthur Erickson |
15 |
|
Thorvald Bindesbøll |
15 |
|
Aalto Vase |
15 |
|
Berthold Lubetkin |
15 |
|
Elias Holl |
15 |
|
Herman Sörgel |
15 |
|
Ignác Alpár |
15 |
|
Einat Kalisch-Rotem |
15 |
|
Leonardo Benevolo |
15 |
|
Luigi Canina |
15 |
|
Giuseppe Sacconi |
15 |
|
Sou Fujimoto |
15 |
|
Léon Krier |
15 |
|
Sedefkar Mehmed Agha |
15 |
|
Alexander Hall |
15 |
|
Vadym Meller |
15 |
|
Sven Markelius |
15 |
|
Kornél Pajor |
15 |
|
Tour Triangle |
15 |
|
Walker Art Center |
15 |
|
Vedat Dalokay |
15 |
|
Wilhelm von Hanno |
14 |
|
Camillo Karl Schneider |
14 |
|
Ian Hamilton Finlay |
14 |
|
Joseph Emanuel Fischer von Erlach |
14 |
|
Bartholomeus van Bassen |
14 |
|
Emmanuel Héré de Corny |
14 |
|
Johann Michael Fischer |
14 |
|
Johann Arnold Nering |
14 |
|
Stefano Ittar |
14 |
|
Mary Colter |
14 |
|
Fleur Agema |
14 |
|
Odile Decq |
14 |
|
Sheila Sri Prakash |
14 |
|
Ada Karmi-Melamede |
14 |
|
Léonie Geisendorf |
14 |
|
Galina Balashova |
14 |
|
Charles Gwathmey |
14 |
|
Rafael Viñoly |
14 |
|
Friedrich Ohmann |
14 |
|
Christian Ulrich |
14 |
|
Oskar Kaufmann |
14 |
|
Eduard van der Nüll |
14 |
|
Manuel de Araújo Porto-Alegre |
14 |
|
Ismael Nery |
14 |
|
Hossein Amanat |
14 |
|
Carlos Ott |
14 |
|
Fariborz Sahba |
14 |
|
Raimundo Infante |
14 |
|
Jan Letzel |
14 |
|
Hans Linstow |
14 |
|
Cornelis van Eesteren |
14 |
|
Herman Hertzberger |
14 |
|
Piet Kramer |
14 |
|
Josef Stenbäck |
14 |
|
Gustaf Estlander |
14 |
|
Alexandre-Théodore Brongniart |
14 |
|
Eugène Gaillard |
14 |
|
Master Gerhard |
14 |
|
Hugo Häring |
14 |
|
Hermann Helmer |
14 |
|
Christian Jank |
14 |
|
Frigyes Schulek |
14 |
|
Zvi Hecker |
14 |
Good
|
Domenico Martinelli |
14 |
|
Antonio da Ponte |
14 |
|
Josiah Conder |
14 |
|
Jānis Frīdrihs Baumanis |
14 |
|
Eižens Laube |
14 |
|
Ricardo Legorreta |
14 |
|
Egill Reimers |
14 |
|
Heinrich Ernst Schirmer |
14 |
|
Khouloud Daibes |
14 |
|
Nicholas Benois |
14 |
|
Aleksandar Deroko |
14 |
|
Rodrigo Gil de Hontañón |
14 |
|
Antonio Palacios |
14 |
|
Oriol Bohigas |
14 |
|
Alfred Grenander |
14 |
|
Vasyl Krychevsky |
14 |
|
Eladio Dieste |
14 |
|
Basil Spence |
13 |
|
Jean-Baptiste Alexandre Le Blond |
13 |
|
Eduard Petzold |
13 |
|
Anton Erhard Martinelli |
13 |
|
Johann Dientzenhofer |
13 |
|
Joseph Effner |
13 |
|
Jane Drew |
13 |
|
Elsie Owusu |
13 |
|
Lu Wenyu |
13 |
|
Lotte Stam-Beese |
13 |
|
Nathalie de Vries |
13 |
|
Signe Hornborg |
13 |
|
Gerdy Troost |
13 |
|
Svetlana Kana Radević |
13 |
|
Itunu Hotonu |
13 |
|
Jelisaveta Načić |
13 |
|
William McDonough |
13 |
|
Yi Ku |
13 |
|
Charles Moore |
13 |
|
William Pereira |
13 |
|
Arieh Sharon |
13 |
|
Prilidiano Pueyrredón |
13 |
|
Fellner & Helmer |
13 |
|
Pietro Nobile |
13 |
|
Nicolò Pacassi |
13 |
|
David Resnick |
13 |
|
Matthew Brettingham |
13 |
Featured
|
Reginald Blomfield |
13 |
|
Reyner Banham |
13 |
|
Geoffrey Bawa |
13 |
|
Decimus Burton |
13 |
|
C. F. A. Voysey |
13 |
|
Ma Yansong |
13 |
|
Bruce Graham |
13 |
|
František Bílek |
13 |
|
Josef Mocker |
13 |
|
Johann Parler |
13 |
|
Antonin Raymond |
13 |
Good
|
Finn Juhl |
13 |
|
Jan Duiker |
13 |
|
Hermann Henselmann |
13 |
|
Amal Al Qubaisi |
13 |
|
Denys Lasdun |
13 |
|
Mart Port |
13 |
|
Erik Bryggman |
13 |
|
Juhani Pallasmaa |
13 |
|
Jean-Nicolas-Louis Durand |
13 |
|
Jean-François Thomas de Thomon |
13 |
|
Oswald Mathias Ungers |
13 |
|
Karl Bötticher |
13 |
|
Metagenes |
13 |
|
Philon |
13 |
|
Pythius of Priene |
13 |
|
Fred Forbát |
13 |
|
Béla Lajta |
13 |
|
Ehud Netzer |
13 |
|
Neri Oxman |
13 |
Good
|
Fort Ricasoli |
13 |
Good
|
Antonio Abbondi |
13 |
|
Cristoforo Solari |
13 |
|
Rob Krier |
13 |
|
Anselmo Fernandez |
13 |
|
Vincenzo Brenna |
13 |
|
Finn Russell |
13 |
|
Dragiša Brašovan |
13 |
|
Dmitry Chechulin |
13 |
|
Ivan Leonidov |
13 |
|
Alonso de Covarrubias |
13 |
|
Eduardo Torroja |
13 |
|
Miquel de Palol |
13 |
|
Pedro Machuca |
13 |
|
Sigurd Lewerentz |
13 |
|
Gert Wingårdh |
13 |
|
Bruno Giacometti |
13 |
|
Sukhna Lake |
13 |
|
Julian Oktawian Zachariewicz-Lwigród |
13 |
|
Ihor Surkis |
13 |
|
Bertram Goodhue |
12 |
|
Wallace Harrison |
12 |
|
Winy Maas |
12 |
|
Salomon de Caus |
12 |
|
Gilles Clément |
12 |
|
Georg Kuphaldt |
12 |
|
Giovanni Maria Bernardoni |
12 |
|
Giovanni Battista Gisleni |
12 |
|
William Talman |
12 |
|
Johann Conrad Schlaun |
12 |
|
Giorgio Massari |
12 |
|
Francesco Maria Richini |
12 |
|
Leonardo de Figueroa |
12 |
|
Pedro de Ribera |
12 |
|
Narciso Tomé |
12 |
|
William of Sens |
12 |
|
Florence Knoll |
12 |
|
Eva Jiřičná |
12 |
|
Eulie Chowdhury |
12 |
|
Paola Antonelli |
12 |
|
Itsuko Hasegawa |
12 |
|
Diezani Alison-Madueke |
12 |
|
Yewande Omotoso |
12 |
|
Rocío Monasterio |
12 |
|
The New York Five |
12 |
|
Charles Follen McKim |
12 |
|
John Wellborn Root |
12 |
|
Edward Durell Stone |
12 |
|
Dov Karmi |
12 |
|
Vittorio Meano |
12 |
|
Harry Seidler |
12 |
|
Raimund Abraham |
12 |
|
Antonio Beduzzi |
12 |
|
Pavel Janák |
12 |
|
Dušan Jurkovič |
12 |
|
Teresa Gisbert |
12 |
|
Gregori Warchavchik |
12 |
|
Roger Westman |
12 |
|
John Webb |
12 |
|
Wells Coates |
12 |
|
Alfredo Jaar |
12 |
|
Viktor Kovačić |
12 |
|
Josef Chochol |
12 |
|
Kay Fisker |
12 |
|
Steen Eiler Rasmussen |
12 |
|
Gottlieb Bindesbøll |
12 |
|
Christian Hansen |
12 |
|
Nicolas-Henri Jardin |
12 |
|
Ben van Berkel |
12 |
|
Jan Bouman |
12 |
|
Johannes Brinkman |
12 |
|
Joan van der Mey |
12 |
|
Zig-Zag Chair |
12 |
|
Terry Farrell |
12 |
|
Louis Antoine de Pardaillan de Gondrin |
12 |
|
Joseph Marie Terray |
12 |
|
Charles-Louis Clérisseau |
12 |
|
Louis Jean Desprez |
12 |
|
Charles de Wailly |
12 |
|
Pierre Chareau |
12 |
|
Roger Taillibert |
12 |
|
Johann Wilhelm Krause |
12 |
|
Ludwig Hilberseimer |
12 |
|
Karl von Fischer |
12 |
|
Franz Christian Gau |
12 |
|
Carl Ferdinand Langhans |
12 |
|
Szymon Bogumił Zug |
12 |
|
Béla Gerster |
12 |
|
Max Herz |
12 |
|
Paul László |
12 |
|
Dezső Lauber |
12 |
|
Yona Friedman |
12 |
|
Ustad Isa |
12 |
|
Moti Bodek |
12 |
|
Giuseppe Jappelli |
12 |
|
Simone del Pollaiolo |
12 |
|
Flaminio Ponzio |
12 |
|
Pietro Antonio Solari |
12 |
|
Terunobu Fujimori |
12 |
|
Meinhard von Gerkan |
12 |
|
Konstantīns Pēkšēns |
12 |
|
Peter Andreas Blix |
12 |
|
Paul Due |
12 |
|
Mimar Kemaleddin |
12 |
|
Ion Mincu |
12 |
|
Aloisio the New |
12 |
|
Pyotr Baranovsky |
12 |
|
Harald Julius von Bosse |
12 |
|
Gavriil Baranovsky |
12 |
|
Sergey Malyutin |
12 |
|
Alexey Dushkin |
12 |
|
Alberto Campo Baeza |
12 |
|
Miguel Fisac |
12 |
|
Francisco de Paula del Villar y Lozano |
12 |
|
Joan Busquets |
12 |
|
Josep Antoni Coderch |
12 |
|
Andrés de Vandelvira |
12 |
|
Uno Åhrén |
12 |
|
Carl August Ehrensvärd |
12 |
|
Jacques Herzog |
12 |
|
Karl Moser |
12 |
|
Charles L'Éplattenier |
12 |
|
Le Corbusier's Five Points of Architecture |
12 |
|
Toward an Architecture |
12 |
|
Juan Félix Sánchez |
12 |
|
Richard Upjohn |
11 |
|
Jiri Lev |
11 |
|
Peter Celsing |
11 |
|
Diana Balmori |
11 |
|
Beatrix Farrand |
11 |
|
Jens Jensen |
11 |
|
Cornelia Oberlander |
11 |
|
Kate Sessions |
11 |
|
Carl Theodor Sørensen |
11 |
|
Friedrich Ludwig von Sckell |
11 |
|
Gilles-Marie Oppenordt |
11 |
|
João Frederico Ludovice |
11 |
|
Enrico Zuccalli |
11 |
|
Nicola Michetti |
11 |
|
Giovanni Battista Vaccarini |
11 |
|
Ivan Fyodorovich Michurin |
11 |
|
Anne Tyng |
11 |
|
Beverly Willis |
11 |
|
Marina Tabassum |
11 |
|
Elisabeth Scott |
11 |
|
Kaija Siren |
11 |
|
Theano Fotiou |
11 |
|
Nobuko Tsuchiura |
11 |
|
Tatiana Bilbao |
11 |
|
Fuensanta Nieto |
11 |
|
Carme Pinós |
11 |
|
Neil Breen |
11 |
|
McKim |
11 |
|
Architect of the Capitol |
11 |
|
Cocceius Auctus |
11 |
|
Richard Kauffmann |
11 |
|
Jakob Gartner |
11 |
|
Victor Gruen |
11 |
|
Georg von Hauberrisser |
11 |
|
Günther Domenig |
11 |
|
Zsigmond Quittner |
11 |
|
Iosif Langbard |
11 |
|
Gauthier Destenay |
11 |
|
Gustave Serrurier-Bovy |
11 |
|
Charles Vandenhove |
11 |
|
Frantz Jourdain |
11 |
|
Ivan Štraus |
11 |
|
Leslie Green |
11 |
|
Horace Jones |
11 |
|
Maxwell Fry |
11 |
|
Vann Molyvann |
11 |
|
David Azrieli |
11 |
|
Ji Cheng |
11 |
|
Bohuslav Fuchs |
11 |
|
Josef Hlávka |
11 |
|
František Maxmilián Kaňka |
11 |
|
Hans van Steenwinckel the Younger |
11 |
|
Erik Asmussen |
11 |
|
Ferdinand Meldahl |
11 |
|
Hack Kampmann |
11 |
|
Carlos de la Mota |
11 |
|
Piet Blom |
11 |
|
Jacob van Rijs |
11 |
|
John Pawson |
11 |
|
Shamcey Supsup-Lee |
11 |
|
Georg Theodor Chiewitz |
11 |
|
Herman Gesellius |
11 |
|
Heikki Siren |
11 |
|
Aarne Ervi |
11 |
|
Sigurd Frosterus |
11 |
|
Viljo Revell |
11 |
|
Émile André |
11 |
|
Ernest Hébrard |
11 |
|
Adolf Abel |
11 |
|
Bruno Schmitz |
11 |
|
Erwin von Steinbach |
11 |
|
AEG turbine factory |
11 |
|
Georg Christian Unger |
11 |
|
Theodorus of Samos |
11 |
|
Kamran Diba |
11 |
|
Aloisio da Milano |
11 |
|
Shusaku Arakawa |
11 |
|
Kenji Imai |
11 |
|
Yoshio Taniguchi |
11 |
|
Christoph Haberland |
11 |
|
Wilhelm Neumann |
11 |
|
Algimantas Nasvytis |
11 |
|
Antoni Wiwulski |
11 |
|
Thomas Zebrowski |
11 |
|
Samy Vellu |
11 |
|
Mariam Kamara |
11 |
|
Christian Christie |
11 |
|
Henrik Bull |
11 |
|
Holger Sinding-Larsen |
11 |
|
Henri Ciriani |
11 |
|
Fernando Távora |
11 |
|
Nikolay Alexandrovich Milyutin |
11 |
|
Luigi Rusca |
11 |
|
Ilya Golosov |
11 |
|
Janez Gorišek |
11 |
|
Hermann Kallenbach |
11 |
|
Joseph Karakis |
11 |
|
Felipe Bigarny |
11 |
|
Damià Forment |
11 |
|
Francisco de Mora |
11 |
|
Joan Rubió |
11 |
|
Luis Gutiérrez Soto |
11 |
|
Adolf W. Edelsvärd |
11 |
|
Torben Grut |
11 |
|
Jean de la Vallée |
11 |
|
Paul Ahyi |
11 |
|
Heorhiy Kirpa |
11 |
|
Oleksandr Omelchenko |
11 |
|
Volodymyr Stelmakh |
11 |
|
Perehnoiv |
11 |
|
Mariano Arana |
11 |
|
Eduard Cuypers |
10 |
|
Robert Lawson |
10 |
|
Enric Sagnier |
10 |
|
Lawrence Halprin |
10 |
|
Martha Schwartz |
10 |
|
Rosa Grena Kliass |
10 |
|
Jean-Claude Nicolas Forestier |
10 |
|
André Lurçat |
10 |
|
Max Laeuger |
10 |
|
Alina Scholtz |
10 |
|
Lauritz de Thurah |
10 |
|
François d'Orbay |
10 |
|
Gottfried Johann Schädel |
10 |
|
Benedetto Alfieri |
10 |
|
Agostino Barelli |
10 |
|
Bartolomeo Bianco |
10 |
|
Francesco de Sanctis |
10 |
|
Jakub Fontana |
10 |
|
Rosario Gagliardi |
10 |
|
Mattia de Rossi |
10 |
|
Bernardo Antonio Vittone |
10 |
|
Pietro Antonio Trezzini |
10 |
|
Ivan Grigorovich-Barsky |
10 |
|
Beverly Lorraine Greene |
10 |
|
Hilda Crozzoli |
10 |
|
Lota de Macedo Soares |
10 |
|
Farshid Moussavi |
10 |
|
Elizabeth Wilbraham |
10 |
|
Esther Hill |
10 |
|
Dorte Mandrup |
10 |
|
Lene Tranberg |
10 |
|
Mariasela Álvarez |
10 |
|
Hilda Hongell |
10 |
|
Sunita Kohli |
10 |
|
Benedetta Tagliabue |
10 |
|
Olajumoke Adenowo |
10 |
|
Tamara Katsenelenbogen |
10 |
|
Emma Ríos |
10 |
|
Minnette de Silva |
10 |
|
Greg Lynn |
10 |
|
John C. Portman Jr. |
10 |
|
Mario Roberto Álvarez |
10 |
|
James Ingo Freed |
10 |
|
Jon Jerde |
10 |
|
Hermodorus of Salamis |
10 |
|
Emilio Ambasz |
10 |
|
Eduardo Catalano |
10 |
|
Clorindo Testa |
10 |
|
Romaldo Giurgola |
10 |
|
Paul Engelmann |
10 |
|
Konstantin Jovanović |
10 |
|
Gustav Peichl |
10 |
|
Boris Podrecca |
10 |
|
Karl Schwanzer |
10 |
|
Roland Rainer |
10 |
|
Józef Gosławski |
10 |
|
Hans van Steenwinckel the Elder |
10 |
|
Jean-Baptiste Fleuriot-Lescot |
10 |
|
Lucien Kroll |
10 |
|
Henri Van Dievoet |
10 |
|
Jerôme Duquesnoy |
10 |
|
Peter Anton von Verschaffelt |
10 |
|
Freddy Mamani |
10 |
|
Karel Pařík |
10 |
|
Josip Vancaš |
10 |
|
Ruy Ohtake |
10 |
|
George Dance the Younger |
10 |
|
Quinlan Terry |
10 |
|
Hélène Binet |
10 |
|
Cedric Price |
10 |
|
Dimitar Nenov |
10 |
|
Rod Robbie |
10 |
|
Rogelio Salmona |
10 |
|
Vjekoslav Heinzel |
10 |
|
Josef Schulz |
10 |
|
Bořek Šípek |
10 |
|
Peder Vilhelm Jensen-Klint |
10 |
|
Ulrik Plesner |
10 |
|
Henrik Rysensteen |
10 |
|
Christian Heinrich Grosch |
10 |
|
Erik Møller |
10 |
|
Erick van Egeraat |
10 |
|
Arent Passer |
10 |
|
Quirinus Harder |
10 |
|
Philips Vingboons |
10 |
|
Moussa Mostafa Moussa |
10 |
|
Shadi Abdel Salam |
10 |
|
Eugen Habermann |
10 |
|
Raine Karp |
10 |
|
Alar Kotli |
10 |
|
Anders Adlercreutz |
10 |
|
Bruno Granholm |
10 |
|
Juha Leiviskä |
10 |
|
Artek |
10 |
|
Pierre Contant d'Ivry |
10 |
|
Marie-Joseph Peyre |
10 |
|
Alfred Agache |
10 |
|
Jean-Baptiste Rondelet |
10 |
|
Ulrich Ensingen |
10 |
|
Roderich Fick |
10 |
|
The devil is in the details |
10 |
|
Friedrich Wilhelm von Erdmannsdorff |
10 |
|
Juan de Colonia |
10 |
|
Hermann Finsterlin |
10 |
|
Friedrich Hitzig |
10 |
|
Johannes Otzen |
10 |
|
Josef Stübben |
10 |
|
Libon |
10 |
|
Stamatios Kleanthis |
10 |
|
József Hild |
10 |
|
László Rajk Jr. |
10 |
|
Logi Már Einarsson |
10 |
|
Omar Tiberiades |
10 |
|
Ram Karmi |
10 |
|
Eyal Weizman |
10 |
|
Galli da Bibiena family |
10 |
|
Pietro di Giacomo Cataneo |
10 |
|
Agostino da Siena |
10 |
|
Marco Solari |
10 |
|
Tachū Naitō |
10 |
|
Shin Takamatsu |
10 |
|
Min Hyun-sik |
10 |
|
Heinrich Scheel |
10 |
|
Ernests Štālbergs |
10 |
|
Marcin Knackfus |
10 |
|
Sosthène Weis |
10 |
|
Miroslav Grčev |
10 |
|
Ken Yeang |
10 |
|
Pedro Ramírez Vázquez |
10 |
|
Mario Pani |
10 |
|
Balthazar Lange |
10 |
|
Herman Major Schirmer |
10 |
|
Antoine Ignace Melling |
10 |
|
Diogo de Boitaca |
10 |
|
Luigi Manini |
10 |
|
Miguel Ventura Terra |
10 |
|
Gonçalo Ribeiro Telles |
10 |
|
Ilya Bondarenko |
10 |
|
Alberto Cavos |
10 |
|
Yakov Chernikhov |
10 |
|
Avraam Melnikov |
10 |
|
Fyodor Lidval |
10 |
|
Victor Schröter |
10 |
|
Sergei Tchoban |
10 |
|
Mikhail Preobrazhensky |
10 |
|
Nikola Dobrović |
10 |
|
Milan Zloković |
10 |
|
Yakov Belopolsky |
10 |
|
Fernando Higueras |
10 |
|
Juan Navarro Baldeweg |
10 |
|
Ricardo Velázquez Bosco |
10 |
|
Rafael Masó i Valentí |
10 |
|
Salvador Valeri i Pupurull |
10 |
|
Elies Rogent |
10 |
|
Òscar Tusquets |
10 |
|
Nuria Roca |
10 |
|
Pío García-Escudero |
10 |
|
Antonio Lamela |
10 |
|
Alejandro de la Sota |
10 |
|
Juan de Álava |
10 |
|
Francisco Hernando Contreras |
10 |
|
Josep Vilaseca i Casanovas |
10 |
|
Carl Christoffer Gjörwell |
10 |
|
Alphonse Laverrière |
10 |
|
Peter Vetsch |
10 |
|
Livio Vacchini |
10 |
|
Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance |
10 |
|
Fondation Le Corbusier |
10 |
|
Abdul Rauf al-Kasm |
10 |
|
Marwa Al-Sabouni |
10 |
|
Işılay Saygın |
10 |
|
Oleksandr Lukyanchenko |
10 |
|
Abraham Pihl |
9 |
|
Domènec Sugrañes i Gras |
9 |
|
Thomas Church |
9 |
|
Gilmore David Clarke |
9 |
|
Kathryn Gustafson |
9 |
|
Lloyd Wright |
9 |
|
Carlos Thays |
9 |
|
Mina Klabin Warchavchik |
9 |
|
Johan Cornelius Krieger |
9 |
|
Mien Ruys |
9 |
|
Joseph-Jacques Ramée |
9 |
|
Ludwig Winter |
9 |
|
Franz Martinelli |
9 |
|
Johann Baptist Martinelli |
9 |
|
Elias David Häusser |
9 |
|
Lambert van Haven |
9 |
|
Philipp Gerlach |
9 |
|
Giovanni Antonio Viscardi |
9 |
|
Luigi Baccio del Bianco |
9 |
|
Giovanni Maria Fontana |
9 |
|
Martino Longhi the Younger |
9 |
|
Gherardo Silvani |
9 |
|
Pyotr Yeropkin |
9 |
|
Hilda Taba |
9 |
|
Laura P. Spinadel |
9 |
|
Marina Waisman |
9 |
|
Gulnara Mehmandarova |
9 |
|
Rachel Wischnitzer |
9 |
|
Ella Briggs |
9 |
|
Patty Hopkins |
9 |
|
Jakoba Mulder |
9 |
|
Elna Kiljander |
9 |
|
Martta Martikainen-Ypyä |
9 |
|
Raili Pietilä |
9 |
|
Katherine Briçonnet |
9 |
|
Annette Tison |
9 |
|
Thea Altaras |
9 |
|
Lotte Cohn |
9 |
|
Pravina Mehta |
9 |
|
Sheela Patel |
9 |
|
Genia Averbuch |
9 |
|
Emma Miloyo |
9 |
|
Virginia Andreescu Haret |
9 |
|
Nina Aleshina |
9 |
|
Thomas Ustick Walter |
9 |
|
George Bergstrom |
9 |
|
Adolf Cluss |
9 |
|
Henry Janeway Hardenbergh |
9 |
|
Gyo Obata |
9 |
|
George B. Post |
9 |
|
Raphael Soriano |
9 |
|
Yehuda Magidovitch |
9 |
|
Alfred Mansfeld |
9 |
|
Zeev Rechter |
9 |
|
Pedro Benoit |
9 |
|
Francesco Tamburini |
9 |
|
John Andrews |
9 |
|
Artur Berger |
9 |
|
Ernst L. Freud |
9 |
|
Joseph Hardtmuth |
9 |
|
Fritz von Herzmanovsky-Orlando |
9 |
|
Wolf Dieter Prix |
9 |
|
Otto Prutscher |
9 |
|
Oskar Strnad |
9 |
|
Peter Thumb |
9 |
|
Max Hegele |
9 |
|
Carl Roesner |
9 |
|
Emil Ágoston |
9 |
|
Josef Fanta |
9 |
|
Antonio Lasciac |
9 |
|
Marvano |
9 |
|
James Craig |
9 |
|
William Heste |
9 |
|
Roger Pratt |
9 |
|
Gerard Moerdijk |
9 |
|
Andrey Damyanov |
9 |
|
Isadore Sharp |
9 |
|
Wu Liangyong |
9 |
|
Tao Ho |
9 |
|
Vjenceslav Richter |
9 |
|
Bedřich Feuerstein |
9 |
|
Ejnar Dyggve |
9 |
|
Caspar Frederik Harsdorff |
9 |
|
Carl Marcus Tuscher |
9 |
|
Heinrich Wenck |
9 |
|
Gunnar Aagaard Andersen |
9 |
|
Karel de Bazel |
9 |
|
Herman Rosse |
9 |
|
Jo van den Broek |
9 |
|
Robert van 't Hoff |
9 |
|
Maurits Post |
9 |
|
Justus Vingboons |
9 |
|
Michael Hopkins |
9 |
|
Nikolai von Glehn |
9 |
|
Georg Hellat |
9 |
|
Leonhard Lapin |
9 |
|
Herbert Johanson |
9 |
|
Leandro Locsin |
9 |
|
Otto-Iivari Meurman |
9 |
|
Matti Suuronen |
9 |
|
Pekka Vapaavuori |
9 |
|
Kristian Gullichsen |
9 |
|
Abel-François Poisson |
9 |
|
Villa Noailles |
9 |
|
Jacques-Noël Sané |
9 |
|
Vladimir Yourkevitch |
9 |
|
Gustave Zédé |
9 |
|
Jacques Gondouin |
9 |
|
Pierre Bullet |
9 |
|
Jean-Marie Charpentier |
9 |
|
Juan Guas |
9 |
|
Michel Pinseau |
9 |
|
Mathes Roriczer |
9 |
|
Jan Zygmunt Deybel |
9 |
|
Friedrich Lahrs |
9 |
|
Friedrich Bürklein |
9 |
|
Carl Schäfer |
9 |
|
Nikolaos Balanos |
9 |
|
Satyros |
9 |
|
Alajos Hauszmann |
9 |
|
Samu Pecz |
9 |
|
Ignaz Wechselmann |
9 |
|
Wilhelm Stiassny |
9 |
|
Matúš Vallo |
9 |
|
Gabor Acs |
9 |
|
Antti Lovag |
9 |
|
Abdol-Aziz Mirza Farmanfarmaian |
9 |
|
Heydar Ghiai |
9 |
|
Carlo Lodoli |
9 |
|
Niccolò di Piero Lamberti |
9 |
|
Gino Pollini |
9 |
|
Carlo Promis |
9 |
|
Santino Solari |
9 |
|
Filippo Terzi |
9 |
|
Pierre Fakhoury |
9 |
|
Jun'ya Ishigami |
9 |
|
Kazuo Shinohara |
9 |
|
Yoshikazu Uchida |
9 |
|
Ja'afar Tuqan |
9 |
|
Kim Swoo-geun |
9 |
|
Wilhelm Bockslaff |
9 |
|
Johann Felsko |
9 |
|
Paul Mandelstamm |
9 |
|
Kazimierz Jelski |
9 |
|
Karol Podczaszyński |
9 |
|
Georg Andreas Bull |
9 |
|
Gerhard Fischer |
9 |
|
Håkon Christie |
9 |
|
Adolf Schirmer |
9 |
|
Kjell Lund |
9 |
|
Alexander Vallaury |
9 |
|
Akiva Aryeh Weiss |
9 |
|
Conrad Schick |
9 |
|
Gottlieb Schumacher |
9 |
|
Perween Rahman |
9 |
|
Nasreddin Murat-Khan |
9 |
|
João de Castilho |
9 |
|
Manuel da Maia |
9 |
|
Carlos Amarante |
9 |
|
José Luís Monteiro |
9 |
|
Leonid Vesnin |
9 |
|
Ivan Zholtovsky |
9 |
|
Nikolai Ladovsky |
9 |
|
Noi Trotsky |
9 |
|
Viktor Vesnin |
9 |
|
Adam Menelaws |
9 |
|
Davorin Savnik |
9 |
|
Museum of Modern Art |
9 |
|
Pedro Asúa Mendía |
9 |
|
Luis Moreno Mansilla |
9 |
|
Emilio Tuñón |
9 |
|
Francesc Berenguer i Mestres |
9 |
|
Pere Compte |
9 |
|
Josep Domènech i Estapà |
9 |
|
Cèsar Martinell i Brunet |
9 |
|
Joan Martorell |
9 |
|
Antoni Rovira i Trias |
9 |
|
Guillem Sagrera |
9 |
|
Rafael Guastavino |
9 |
|
Jordi Bonet i Armengol |
9 |
|
Narciso Pascual Colomer |
9 |
|
Carlos María de Castro |
9 |
|
Simón de Colonia |
9 |
|
Carl-Axel Acking |
9 |
|
Hakon Ahlberg |
9 |
|
Christian Kerez |
9 |
|
Giocondo Albertolli |
9 |
|
Giovanni Fontana |
9 |
|
Hans Benno Bernoulli |
9 |
|
CaixaForum Madrid |
9 |
|
Chu-yuan Lee |
9 |
|
Ivan Levynskyi |
9 |
|
Zygmunt Gorgolewski |
9 |
|
Morris Lapidus |
9 |
|
Vasyl Semeniuk |
9 |
|
Román Fresnedo Siri |
9 |
|
Zvonko Petričević |
9 |
|
Ralph Adams Cram |
8 |
|
James Renwick Jr. |
8 |
|
Berend Tobia Boeyinga |
8 |
|
Alphons Boosten |
8 |
|
Giovanni Battista Soria |
8 |
|
George Kessler |
8 |
|
Dan Kiley |
8 |
|
Frederick Law Olmsted Jr. |
8 |
|
Kate Orff |
8 |
|
Charles A. Platt |
8 |
|
Antoine Predock |
8 |
|
Barbara Stauffacher Solomon |
8 |
|
Henrik August Flindt |
8 |
|
West 8 |
8 |
|
François-Joseph Bélanger |
8 |
|
Ian McHarg |
8 |
|
Ester Claesson |
8 |
|
Philip de Lange |
8 |
|
Hans van Steenwinckel the Youngest |
8 |
|
Joseph Moretti |
8 |
|
Gaetano Chiaveri |
8 |
|
John von Collas |
8 |
|
Johann Joseph Couven |
8 |
|
Maximilian von Welsch |
8 |
|
Giovanni Battista Contini |
8 |
|
Giovanni Battista Crescenzi |
8 |
|
Giovanni Battista Trevano |
8 |
|
Karl Blank |
8 |
|
Domingo de Andrade |
8 |
|
Fernando de Casas Novoa |
8 |
|
Bernard Meretyn |
8 |
|
Francisco Becerra |
8 |
|
List of Azerbaijani architects |
8 |
|
List of Italian architects |
8 |
|
List of Spanish architects |
8 |
|
Alice Constance Austin |
8 |
|
Louise Blanchard Bethune |
8 |
|
Georgia Louise Harris Brown |
8 |
|
Natalie de Blois |
8 |
|
Jean B. Fletcher |
8 |
|
Anna Keichline |
8 |
|
Toshiko Mori |
8 |
|
Mother Joseph Pariseau |
8 |
|
Theodate Pope Riddle |
8 |
|
Paula Nascimento |
8 |
|
Zaida Muxí |
8 |
|
Susana Torre |
8 |
|
Lyubow Usava |
8 |
|
Christine Conix |
8 |
|
Dita Roque-Gourary |
8 |
|
Greta Ferušić |
8 |
|
Clara Ant |
8 |
|
Sara Losh |
8 |
|
Beatriz del Cueto |
8 |
|
Elsi Borg |
8 |
|
Martine Buron |
8 |
|
Lacaton & Vassal |
8 |
|
Elisabeth Böhm |
8 |
|
Charlotte Frank |
8 |
|
Emilie Winkelmann |
8 |
|
Anupama Kundoo |
8 |
|
Dora Gad |
8 |
|
Nitza Metzger-Szmuk |
8 |
|
Cini Boeri |
8 |
|
Anna Castelli Ferrieri |
8 |
|
Masako Hayashi |
8 |
|
Nobuko Nakahara |
8 |
|
Clara de Buen Richkarday |
8 |
|
Frida Escobedo |
8 |
|
Helena Syrkus |
8 |
|
Maria José Marques da Silva |
8 |
|
Enver Faja |
8 |
|
Architect Kasemi |
8 |
|
Chuck Hoberman |
8 |
|
L. Rogers Lytton |
8 |
|
Whitney Warren |
8 |
|
Montgomery C. Meigs |
8 |
|
Welton Becket |
8 |
|
Frank Furness |
8 |
|
John Mead Howells |
8 |
|
William Lescaze |
8 |
|
George W. Maher |
8 |
|
Hugh Stubbins |
8 |
|
Alexander Baerwald |
8 |
|
István Irsai |
8 |
|
Virginio Colombo |
8 |
|
Charles Pellegrini |
8 |
|
Denton Corker Marshall |
8 |
|
Johann Gregor Memhardt |
8 |
|
Ernst Plischke |
8 |
|
Alfred Keller |
8 |
|
Karl Ehn |
8 |
|
Joseph Kornhäusel |
8 |
|
Oskar Marmorek |
8 |
|
Alfred Neumann |
8 |
|
Leopoldo Pollack |
8 |
|
Henrik Böhm |
8 |
|
István Kiss |
8 |
|
Flóris Korb |
8 |
|
Huib Hoste |
8 |
|
Louis Herman De Koninck |
8 |
|
Pieter Huyssens |
8 |
|
Jules Brunfaut |
8 |
|
François Romain |
8 |
|
Philippe Samyn |
8 |
|
Tilman-François Suys |
8 |
|
Juraj Neidhardt |
8 |
|
Luiz Paulo Conde |
8 |
|
Rino Levi |
8 |
|
Talhaiarn |
8 |
|
George Wittet |
8 |
|
Rudolf Fränkel |
8 |
|
Gerald Wellesley |
8 |
|
Nikolay Diulgheroff |
8 |
|
Hermann Škorpil |
8 |
|
Simón Vélez |
8 |
|
Ćiril Iveković |
8 |
|
Anka Mrak-Taritaš |
8 |
|
Hugo Ehrlich |
8 |
|
Roberto Gottardi |
8 |
|
Henry Kulka |
8 |
|
Matěj Rejsek |
8 |
|
Heinrich Blum |
8 |
|
Siegfried Popper |
8 |
|
Martin Borch |
8 |
|
Knud V. Engelhardt |
8 |
|
Jákup Pauli Gregoriussen |
8 |
|
Hans Jørgen Holm |
8 |
|
C. F. Møller |
8 |
|
Anton Rosen |
8 |
|
Kaj Gottlob |
8 |
|
Vilhelm Lauritzen |
8 |
|
Georg David Anthon |
8 |
|
Acton Bjørn |
8 |
|
Joseph Cuypers |
8 |
|
Hans van der Laan |
8 |
|
Abraham van der Hart |
8 |
|
Pieter de Keyser |
8 |
|
Albert Aalbers |
8 |
|
Rudolf Hamburger |
8 |
|
Aa |
8 |
|
Karl Burman |
8 |
|
Edgar Johan Kuusik |
8 |
|
Olev Siinmaa |
8 |
|
Erkki Huttunen |
8 |
|
Ilmari Launis |
8 |
|
Rainer Mahlamäki |
8 |
|
Timo Penttilä |
8 |
|
Magnus Schjerfbeck |
8 |
|
Frans Anatolius Sjöström |
8 |
|
Axel Hampus Dalström |
8 |
|
Selim A. Lindqvist |
8 |
|
Salme Setälä |
8 |
|
Ernst Lohrmann |
8 |
|
Yrjö Lindegren |
8 |
|
Aarno Ruusuvuori |
8 |
|
Alvar Aalto Museum |
8 |
|
Étienne Le Camus |
8 |
|
Charles François Paul Le Normant de Tournehem |
8 |
|
Villa Cavrois |
8 |
|
Henry Bernard |
8 |
|
Isaac de Caus |
8 |
|
Pierre Chambiges |
8 |
|
André Godard |
8 |
|
Jean-Baptiste Lepère |
8 |
|
Pierre Patte |
8 |
|
Hinrich Brunsberg |
8 |
|
Jörg von Halsbach |
8 |
|
Carl Haller von Hallerstein |
8 |
|
Albert Friedrich Speer |
8 |
|
The Architects Collaborative |
8 |
|
Manon Gropius |
8 |
|
Arthur Korn |
8 |
|
Leonhard Gall |
8 |
|
Clemens Klotz |
8 |
|
Friedrich Schulze |
8 |
|
Rudolf Schwarz |
8 |
|
Konrad Wachsmann |
8 |
|
Aris Konstantinidis |
8 |
|
Anastasios Orlandos |
8 |
|
John Travlos |
8 |
|
George Zongolopoulos |
8 |
|
Aelius Nicon |
8 |
|
Agnaptus |
8 |
|
Lysandros Kaftanzoglou |
8 |
|
Patroklos Karantinos |
8 |
|
Győző Czigler |
8 |
|
Dezső Jakab |
8 |
|
Jakab Fellner |
8 |
|
Ede Magyar |
8 |
|
Farkas Molnár |
8 |
|
Ferenc Pfaff |
8 |
|
Viktor Rumpelmayer |
8 |
|
István Medgyaszay |
8 |
|
Noureddin Kianouri |
8 |
|
Michael Arad |
8 |
|
Yaakov Rechter |
8 |
|
Harold Rubin |
8 |
|
Rostam Bastuni |
8 |
|
Giovanni Battagio |
8 |
|
Arduino Berlam |
8 |
|
Ruggero Berlam |
8 |
|
Marco Dezzi Bardeschi |
8 |
|
Antonio Labacco |
8 |
|
Giulio Lasso |
8 |
|
Virgilio Marchi |
8 |
|
Giovanni Antonio Medrano |
8 |
|
Francesco Paciotto |
8 |
|
Andrea Palma |
8 |
|
Alessandro Pasqualini |
8 |
|
Marco Ruffo |
8 |
|
Giuseppe Sommaruga |
8 |
|
Virginio Vespignani |
8 |
|
Hiroyuki Wakabayashi |
8 |
|
Riken Yamamoto |
8 |
|
Oskars Bārs |
8 |
|
Karlis Johansons |
8 |
|
Vytautas Čekanauskas |
8 |
|
Tadeusz Maria Rostworowski |
8 |
|
Janko Konstantinov |
8 |
|
Francesco Saverio Cavallari |
8 |
|
Miles Warren |
8 |
|
Jens Zetlitz Monrad Kielland |
8 |
|
Harald Aars |
8 |
|
Lars Backer |
8 |
|
Ole Falck Ebbell |
8 |
|
Francisco Keil do Amaral |
8 |
|
Gonçalo Byrne |
8 |
|
Raul Lino |
8 |
|
Walter Segal |
8 |
|
Nikolai Kolli |
8 |
|
Vasily Neyolov |
8 |
|
Alfred Parland |
8 |
|
Boris Bernaskoni |
8 |
|
Tomasz Bohdanowicz-Dworzecki |
8 |
|
Aleksandr Vitberg |
8 |
|
Lev Kekushev |
8 |
|
Nikolay Lanceray |
8 |
|
Ivan Rerberg |
8 |
|
Mihajlo Mitrović |
8 |
|
Emil Belluš |
8 |
|
Marko Mušič |
8 |
|
Edvard Ravnikar |
8 |
|
Boris Kobe |
8 |
|
Vitaly Lagutenko |
8 |
|
Aleksandr Rochegov |
8 |
|
Josep Acebillo |
8 |
|
Bernardo Giner de los Ríos |
8 |
|
Tomás Guitarte |
8 |
|
Lluís Bonet i Garí |
8 |
|
Fernando Menis |
8 |
|
Alejandro Zaera-Polo |
8 |
|
Diego de Riaño |
8 |
|
Enrique Nieto |
8 |
|
Luis Peña Ganchegui |
8 |
|
Secundino Zuazo |
8 |
|
Teodoro Ardemans |
8 |
|
Axel Anderberg |
8 |
|
Carl Bergsten |
8 |
|
Carl Georg Brunius |
8 |
|
Paul Hedqvist |
8 |
|
Fredrik Lilljekvist |
8 |
|
Jean Eric Rehn |
8 |
|
Simon de la Vallée |
8 |
|
Erwin Friedrich Baumann |
8 |
|
Werner M. Moser |
8 |
|
Valerio Olgiati |
8 |
|
Otto Rudolf Salvisberg |
8 |
|
Costante Tencalla |
8 |
|
Gaetano Matteo Pisoni |
8 |
|
Giovanni Battista di Quadro |
8 |
|
Domenico Rossi |
8 |
|
Melchior Berri |
8 |
|
Jean Tschumi |
8 |
|
Forum Building |
8 |
|
Butterfly roof |
8 |
|
Dom-Ino House |
8 |
|
L'Esprit Nouveau |
8 |
|
Wahbi al-Hariri |
8 |
|
Sumet Jumsai |
8 |
|
Aydın Boysan |
8 |
|
Turgut Cansever |
8 |
|
Sedad Hakkı Eldem |
8 |
|
Francesco Boffo |
8 |
|
Luis Andreoni |
8 |
|
Julio Vilamajó |
8 |
|
Francis H. Kimball |
7 |
|
Napoléon Bourassa |
7 |
|
Adrianus Bleijs |
7 |
|
Sytze Wierda |
7 |
|
Paul Bellot |
7 |
|
Francis Johnston |
7 |
|
Francis Petre |
7 |
|
Gustav Adolph Lammers |
7 |
|
Helge Thiis |
7 |
|
Nellie B. Allen |
7 |
|
Pamela Burton |
7 |
|
Julia Lester Dillon |
7 |
|
Pete Dye |
7 |
|
Garrett Eckbo |
7 |
|
Mulford B. Foster |
7 |
|
Olmsted Brothers |
7 |
|
Elizabeth Greenleaf Pattee |
7 |
|
Laurinda Hope Spear |
7 |
|
Fletcher Steele |
7 |
|
Peter Walker |
7 |
|
Nicolás García Uriburu |
7 |
|
William Guilfoyle |
7 |
|
Jules Buyssens |
7 |
|
Henry Teuscher |
7 |
|
Gustav Hermann Krumbiegel |
7 |
|
Johann Heinrich Gustav Meyer |
7 |
|
Lorena Ponce de León |
7 |
|
Roddy Llewellyn |
7 |
|
Josef Munggenast |
7 |
|
Dientzenhofer family |
7 |
|
Louis Remy de la Fosse |
7 |
|
Jean Marot |
7 |
|
Étienne Martellange |
7 |
|
Charles François de Mondion |
7 |
|
Leonhard Dientzenhofer |
7 |
|
Martin Grünberg |
7 |
|
Joachim Daniel von Jauch |
7 |
|
Friedrich Joachim Stengel |
7 |
|
Seicento |
7 |
|
Filippo Barigioni |
7 |
|
Adriano Cristofali |
7 |
|
Antonio Gaspari |
7 |
|
Onorio Longhi |
7 |
|
Carlo Lurago |
7 |
|
Pietro Perti |
7 |
|
Paolo Posi |
7 |
|
Domenico Egidio Rossi |
7 |
|
Giovanni Antonio de' Rossi |
7 |
|
Nicola Sabbatini |
7 |
|
Ferdinando Sanfelice |
7 |
|
Andrea Tirali |
7 |
|
Francisco Hurtado Izquierdo |
7 |
|
Cenmar |
7 |
|
Isidore the Younger |
7 |
|
Petronas Kamateros |
7 |
|
Master Mateo |
7 |
|
Constance Abernathy |
7 |
|
Laura Bennett |
7 |
|
Elizabeth Carter Brooks |
7 |
|
Alma Carlisle |
7 |
|
Josephine Wright Chapman |
7 |
|
Marian Cruger Coffin |
7 |
Good
|
Henrietta Dozier |
7 |
|
Elsa Gidoni |
7 |
|
Mary Rockwell Hook |
7 |
|
Marie Russak |
7 |
|
Emily Williams |
7 |
|
Brit Andresen |
7 |
|
Esther Ayuso |
7 |
|
Anna Maria Niemeyer |
7 |
|
Elizabeth de Portzamparc |
7 |
|
Norah Aiton |
7 |
|
Alison Brooks |
7 |
|
Grethe Meyer |
7 |
|
Susanne Ussing |
7 |
|
Margaret Staal-Kropholler |
7 |
|
Fatima Naoot |
7 |
|
Erika Nõva |
7 |
|
Elsa Arokallio |
7 |
|
Signe Lagerborg-Stenius |
7 |
|
Renée Gailhoustet |
7 |
|
Manuelle Gautrand |
7 |
|
Françoise-Hélène Jourda |
7 |
|
Dörte Gatermann |
7 |
|
Anna Heringer |
7 |
|
Revathi Kamath |
7 |
|
Perin Jamsetjee Mistri |
7 |
|
Nadine Isaacs |
7 |
|
Fernanda Canales |
7 |
|
Beatriz Peschard |
7 |
|
Rosalia Spirer |
7 |
|
Halima Tayo Alao |
7 |
|
Tosin Oshinowo |
7 |
|
Barbara Brukalska |
7 |
|
Jadwiga Dobrzyńska |
7 |
|
Jadwiga Grabowska-Hawrylak |
7 |
|
Rita Fernández Queimadelos |
7 |
|
Ángela García de Paredes |
7 |
|
Elisa Valero |
7 |
|
Inga Varg |
7 |
|
Ingeborg Wærn Bugge |
7 |
|
Inès Lamunière |
7 |
|
Flora Ruchat-Roncati |
7 |
|
Kotchakorn Voraakhom |
7 |
|
Yung Ho Chang |
7 |
|
Denise Johns |
7 |
|
Charles Klauder |
7 |
|
Herman George Scheffauer |
7 |
|
Arthur Brown Jr. |
7 |
|
Massimo Carmassi |
7 |
|
Alden B. Dow |
7 |
|
George Grant Elmslie |
7 |
|
Hugh Newell Jacobsen |
7 |
|
Nathaniel A. Owings |
7 |
|
Henry Van Brunt |
7 |
|
Costas Kondylis |
7 |
|
Paul Lester Wiener |
7 |
|
Column of Julianus |
7 |
|
Rabirius |
7 |
|
Ossip Klarwein |
7 |
|
Alejandro Bustillo |
7 |
|
Alberto Prebisch |
7 |
|
Mariano Akerman |
7 |
|
Francisco Salamone |
7 |
|
Hans Auer |
7 |
|
Leopold Eidlitz |
7 |
|
Dietmar Feichtinger |
7 |
|
Hubert Petschnigg |
7 |
|
Franjo Klein |
7 |
|
Hermann Kutschera |
7 |
|
Franz Neumann |
7 |
|
Otto Schönthal |
7 |
|
Ernő Foerk |
7 |
|
Kálmán Giergl |
7 |
|
František Plesnivý |
7 |
|
Jan Zawiejski |
7 |
|
Józef Płoszko |
7 |
|
Gédéon Bordiau |
7 |
|
Joris Helleputte |
7 |
|
Michel Polak |
7 |
|
Renaat Braem |
7 |
|
Hans Hendrik van Paesschen |
7 |
|
Frans Geffels |
7 |
|
Luc Gnacadja |
7 |
|
Olga Paredes |
7 |
|
Vilanova Artigas |
7 |
|
Octávio Pinto |
7 |
|
Jorge Zalszupin |
7 |
|
William Sinclair |
7 |
|
Thomas Webster |
7 |
|
Arthur Blomfield |
7 |
|
Charles Herbert Moore |
7 |
|
Francis Penrose |
7 |
|
WilkinsonEyre |
7 |
|
Georgi Fingov |
7 |
|
Nikola Lazarov |
7 |
|
William Sutherland Maxwell |
7 |
|
Tung-Yen Lin |
7 |
|
Shan Jixiang |
7 |
|
Michael Kwan |
7 |
|
Huang Xuhua |
7 |
|
Claudia Dobles Camargo |
7 |
|
Marijan Haberle |
7 |
|
Stjepan Gomboš |
7 |
|
Rudolf Lubinski |
7 |
|
Boris Magaš |
7 |
|
Ricardo Porro |
7 |
|
Jakub Krčín |
7 |
|
Jiří Kroha |
7 |
|
Karel Robětín |
7 |
|
Bernard Rudofsky |
7 |
|
Wenzel Parler |
7 |
|
Vlastimil Koubek |
7 |
Good
|
Vladimír Karfík |
7 |
|
Carl Andersen |
7 |
|
Viggo Dorph-Petersen |
7 |
|
Erik Hansen |
7 |
|
Louis Jensen |
7 |
|
Arnold Krog |
7 |
|
Johann Gottfried Rosenberg |
7 |
|
Hans-Georg Tersling |
7 |
|
Christian Joseph Zuber |
7 |
|
Johan Conrad Ernst |
7 |
|
Jørgen Hansen Koch |
7 |
|
Peter Meyn |
7 |
|
Vilhelm Dahlerup |
7 |
|
Johan Daniel Herholdt |
7 |
|
Martin Nyrop |
7 |
|
Rafael Calventi |
7 |
|
Gerard Pieter Adolfs |
7 |
|
Thomas Karsten |
7 |
|
Henri Pieck |
7 |
|
Richard Schoemaker |
7 |
|
Giovanni Vasanzio |
7 |
|
Anton Alberts |
7 |
|
Harry Elte |
7 |
|
Abraham Salm |
7 |
|
Daniël Stalpaert |
7 |
|
Hugh Maaskant |
7 |
|
Heinz Graffunder |
7 |
|
Otto Haesler |
7 |
|
Josef Kaiser |
7 |
|
Fernando Cordero Cueva |
7 |
|
Pietro Avoscani |
7 |
|
Otto Pius Hippius |
7 |
|
Erich Jacoby |
7 |
|
Arnold Matteus |
7 |
|
Jacques Rosenbaum |
7 |
|
Anton Lembit Soans |
7 |
|
Dmitri Bruns |
7 |
|
Juan M. Arellano |
7 |
|
Francisco Mañosa |
7 |
|
Hilding Ekelund |
7 |
|
Bertel Strömmer |
7 |
|
Martti Välikangas |
7 |
|
Sigurd Wettenhovi-Aspa |
7 |
|
Waldemar Wilenius |
7 |
|
Veikko Larkas |
7 |
|
Charles Bassi |
7 |
|
Aulis Blomstedt |
7 |
|
Aarne Hytönen |
7 |
|
Bertel Jung |
7 |
|
Karl Lindahl |
7 |
|
Risto-Veikko Luukkonen |
7 |
|
Ilmari Niemeläinen |
7 |
|
Jean-Arnaud Raymond |
7 |
|
Jean-François Zevaco |
7 |
|
Philibert Orry |
7 |
|
Adrienne Górska |
7 |
|
Jean-Louis Michel |
7 |
|
Mathurin Crucy |
7 |
|
Léon Dufourny |
7 |
|
Jaime Marquet |
7 |
|
Roger Anger |
7 |
|
Martin-Pierre Gauthier |
7 |
|
Julien Guadet |
7 |
|
René Herbst |
7 |
|
Achille Leclère |
7 |
|
Emmanuel Pontremoli |
7 |
|
Paul Tournon |
7 |
|
George Chakhava |
7 |
|
Adolf Schill |
7 |
|
Embassy of Germany |
7 |
|
Georg Ludwig Friedrich Laves |
7 |
|
Alfred Arndt |
7 |
|
Richard Bohn |
7 |
|
Harald Deilmann |
7 |
|
Adolf Eichler |
7 |
|
Hans Grässel |
7 |
|
Ernst von Ihne |
7 |
|
Egon Jux |
7 |
|
Richard Konwiarz |
7 |
|
Friedrich August Krubsacius |
7 |
|
Otto March |
7 |
|
Walter March |
7 |
|
Eduard Mezger |
7 |
|
Matteo Pertsch |
7 |
|
Simon Ungers |
7 |
|
Nana Akua Oppong Birmeh |
7 |
|
Dimitrios Talaganis |
7 |
|
Emmanouil Korres |
7 |
|
Aladár Árkay |
7 |
|
István Beöthy |
7 |
|
Ákos Eleőd |
7 |
|
Vilmos Freund |
7 |
|
C. H. Gonda |
7 |
|
József Jung |
7 |
|
Géza Maróti |
7 |
|
Gyula Pártos |
7 |
|
Bertalan Árkay |
7 |
|
Miklós Hofer |
7 |
|
Varun Chakravarthy |
7 |
|
Abolhassan E'tesami |
7 |
|
Ustad Ali Maryam |
7 |
|
Nahum Zolotov |
7 |
|
Ireneo Aleandri |
7 |
|
Enrico Alvino |
7 |
|
Alberto Arnoldi |
7 |
|
Nanni di Baccio Bigio |
7 |
|
Santiago Bonavía |
7 |
|
Giuseppe Brentano |
7 |
|
Taddeo Carlone |
7 |
|
Francesco Galli Bibiena |
7 |
|
Dionisio Lazzari |
7 |
|
Manfredo Manfredi |
7 |
|
Giuseppe Momo |
7 |
|
Ottaviano Nonni |
7 |
|
Alfonso Parigi |
7 |
|
Giuseppe Partini |
7 |
|
Giovanni Solari |
7 |
|
Tommaso Vincidor |
7 |
|
Yoshinobu Ashihara |
7 |
|
Togo Murano |
7 |
|
Sachio Otani |
7 |
|
Tetsuro Yoshida |
7 |
|
Paul Max Bertschy |
7 |
|
Jānis Alksnis |
7 |
|
Robert Pflug |
7 |
|
Edmund von Trompowsky |
7 |
|
Hashim Sarkis |
7 |
|
Vytautas Landsbergis-Žemkalnis |
7 |
|
Xavier Cortés Rocha |
7 |
|
Agustín Hernández Navarro |
7 |
|
Alejandro Luna |
7 |
|
Miguel Ángel de Quevedo |
7 |
|
Javier Senosiain |
7 |
|
Abraham Zabludovsky |
7 |
|
Julien Médécin |
7 |
|
Mark Wigley |
7 |
|
Thorvald Astrup |
7 |
|
Herman Backer |
7 |
|
Arne Korsmo |
7 |
|
Henrik Nissen |
7 |
|
Gabriel Kielland |
7 |
|
Christian Thams |
7 |
|
Mimar Hayruddin |
7 |
|
Atik Sinan |
7 |
|
João Antunes |
7 |
|
Manuel Caetano de Sousa |
7 |
|
Eugénio dos Santos |
7 |
|
André Soares |
7 |
|
João Abel Manta |
7 |
|
Petre Antonescu |
7 |
|
Duiliu Marcu |
7 |
|
Jean Badovici |
7 |
|
Horia Creangă |
7 |
|
Antonio Adamini |
7 |
|
Ivan Barma |
7 |
|
Georg Johann Mattarnovi |
7 |
|
Marian Peretyatkovich |
7 |
|
Alexander Pomerantsev |
7 |
|
Vladimir Suslov |
7 |
|
Nikolai Vasilyevich Vasilyev |
7 |
|
Sergey Kuznetsov |
7 |
|
Andrey Melensky |
7 |
|
William Walcot |
7 |
|
Ludwig Charlemagne |
7 |
|
Vasily Kosyakov |
7 |
|
Nikolay Krasnov |
7 |
|
Roman Klein |
7 |
|
Mikhail Malakhov |
7 |
|
Robert Rowand Anderson |
7 |
|
Robert Mylne |
7 |
|
Aleksandar Bugarski |
7 |
|
Svetislav Milosavljević |
7 |
|
Nikola Nestorović |
7 |
|
Mihailo Valtrović |
7 |
|
Ivan Antić |
7 |
|
Ivan Vurnik |
7 |
|
Panteleimon Golosov |
7 |
|
Mikhail Okhitovich |
7 |
|
Battista Antonelli |
7 |
|
Andrés Jaque |
7 |
|
Enrique María Repullés |
7 |
|
Lorenzo Vázquez de Segovia |
7 |
|
Aníbal González Álvarez-Ossorio |
7 |
|
Juan Gil de Hontañón |
7 |
|
Carles Buïgas |
7 |
|
Jaume Busquets |
7 |
|
Josep Fontserè i Mestre |
7 |
|
Lluís Muncunill i Parellada |
7 |
|
Isidre Puig Boada |
7 |
|
Vicente Pascual Pastor |
7 |
|
Francisco de Cubas |
7 |
|
Pedro Muguruza |
7 |
|
Iñaki Ábalos |
7 |
|
Rafael Aburto |
7 |
|
Justo Antonio de Olaguibel |
7 |
|
Martín de Aldehuela |
7 |
|
Fredrik Blom |
7 |
|
Willem Boy |
7 |
|
Fritz Eckert |
7 |
|
Kenneth Gärdestad |
7 |
Good
|
Agnes Magnell |
7 |
|
Carl Malmsten |
7 |
|
Carl Nyrén |
7 |
|
Sten Samuelson |
7 |
|
Lars Israel Wahlman |
7 |
|
Helge Zimdal |
7 |
|
Göran Josuæ Adelcrantz |
7 |
|
Universeum |
7 |
|
Christian Constantin |
7 |
|
Charles Labelye |
7 |
|
Eugène Monod |
7 |
|
Andreas Vogler |
7 |
|
Bruno Weber |
7 |
|
Laurence Boissier |
7 |
|
Luigi Canonica |
7 |
|
Simone Cantoni |
7 |
|
Józef Fontana |
7 |
|
Alfred Friedrich Bluntschli |
7 |
|
Eugène Jost |
7 |
|
Cartoonmuseum Basel |
7 |
|
M+ |
7 |
|
Ville Radieuse |
7 |
|
Wu Ching-kuo |
7 |
|
Sarin Ronnakiat |
7 |
|
Assumpta Nnaggenda-Musana |
7 |
|
Władysław Sadłowski |
7 |
|
Teodor Talowski |
7 |
|
Yuriy Khimich |
7 |
|
Živorad Janković |
7 |
|
Mick Pearce |
7 |
|
Reino Aarnio |
6 |
|
Solon Spencer Beman |
6 |
|
John Haviland |
6 |
|
Ernest Cormier |
6 |
|
Inger and Johannes Exner |
6 |
|
Thorvald Jørgensen |
6 |
|
Valdemar Koch |
6 |
|
Marinus Jan Granpré Molière |
6 |
|
Frits Peutz |
6 |
|
Pierre Bossan |
6 |
|
Louis-Adrien Lusson |
6 |
|
Jean-Baptiste Schacre |
6 |
|
James Joseph McCarthy |
6 |
|
Giuseppe Sardi |
6 |
|
Jacob Wilhelm Nordan |
6 |
|
Axel Haig |
6 |
|
Cleo Baldon |
6 |
|
Ernest F. Coe |
6 |
|
Saco Rienk de Boer |
6 |
|
Charles Eliot |
6 |
|
Daniel Ray Hull |
6 |
|
Martha Brookes Hutcheson |
6 |
|
Mary Rutherfurd Jay |
6 |
|
John Charles Olmsted |
6 |
|
Samuel Parsons |
6 |
|
James C. Rose |
6 |
|
Henry Winthrop Sargent |
6 |
|
Hideo Sasaki |
6 |
|
William Saunders |
6 |
|
Geraldine Knight Scott |
6 |
|
Henry Sugimoto |
6 |
|
John Merryweather |
6 |
|
Jacques Garcia |
6 |
|
Pacello da Mercogliano |
6 |
|
Peter Latz |
6 |
|
Christian Heinrich Nebbien |
6 |
|
Fredrik Magnus Piper |
6 |
|
Gustav Ammann |
6 |
|
Franz Beer |
6 |
|
Matthias Steinl |
6 |
|
Thomas Archer |
6 |
|
François Derand |
6 |
|
Antoine Derizet |
6 |
|
Philibert Le Roy |
6 |
|
Johann Caspar Bagnato |
6 |
|
Johann Adam Breunig |
6 |
|
Johann Gottfried Büring |
6 |
|
Wolf Caspar von Klengel |
6 |
|
Joachim Ludwig Schultheiss von Unfriedt |
6 |
|
Johann Georg Specht |
6 |
|
Pompeo Ferrari |
6 |
|
Filippo Raguzzini |
6 |
|
Jan Zaor |
6 |
|
Stanisław Zawadzki |
6 |
|
Andrey Kvasov |
6 |
|
List of Dutch architects |
6 |
|
List of German architects |
6 |
|
List of Hungarian architects |
6 |
|
List of Polish architects |
6 |
|
Amale Andraos |
6 |
|
Joan E. Goody |
6 |
|
Rose Greely |
6 |
|
Emily Elizabeth Holman |
6 |
|
Lois Howe |
6 |
|
Fay Kellogg |
6 |
|
Eleanor Manning O'Connor |
6 |
|
Mary L. Page |
6 |
|
Eleanor Raymond |
6 |
|
Elizabeth Chu Richter |
6 |
|
Isabel Roberts |
6 |
|
Gertrude Sawyer |
6 |
|
Anna Pendleton Schenck |
6 |
|
Alda Heaton Wilson |
6 |
|
Florence Yoch |
6 |
|
Helen Binkerd Young |
6 |
|
Mónica Bertolino |
6 |
|
Eliana Bórmida |
6 |
|
Carmen Córdova |
6 |
|
Noemí Goytia |
6 |
|
Inés Moisset |
6 |
|
Liliana Palaia Pérez |
6 |
|
Margaret Feilman |
6 |
|
Florence Mary Taylor |
6 |
|
Simone Guillissen |
6 |
|
Raquel Rolnik |
6 |
|
Kathryn Findlay |
6 |
|
Wendy Foster |
6 |
|
Edith Hughes |
6 |
|
Louisa Hutton |
6 |
|
Mary Townley |
6 |
|
Victoria Angelova |
6 |
|
Blanche Lemco van Ginkel |
6 |
|
Margarita Pisano |
6 |
|
Ragna Grubb |
6 |
|
Eva Koppel |
6 |
|
Margot Taulé |
6 |
|
Beatriz Ramo |
6 |
|
Yoko Alender |
6 |
|
Valve Pormeister |
6 |
|
Märta Blomstedt |
6 |
|
Eva Kuhlefelt-Ekelund |
6 |
|
Annikki Paasikivi |
6 |
|
Clotilde Kate Brewster |
6 |
|
Lina Ghotmeh |
6 |
|
Marion Tournon-Branly |
6 |
|
Corinne Vezzoni |
6 |
|
Karola Bloch |
6 |
|
Irene Ellenberger |
6 |
|
Lucy Hillebrand |
6 |
|
Judith Stolzer-Segall |
6 |
|
Högna Sigurðardóttir |
6 |
|
Gira Sarabhai |
6 |
|
Brinda Somaya |
6 |
|
Leila Araghian |
6 |
|
Giulia Guarino |
6 |
|
Paola Navone |
6 |
|
Lella Vignelli |
6 |
|
Verma Panton |
6 |
|
Semiray Ahmedova |
6 |
|
María Luisa Dehesa Gómez Farías |
6 |
|
Graciela Salicrup |
6 |
|
Lupita Worbis |
6 |
|
Fifi Ejindu |
6 |
|
Kristin Jarmund |
6 |
|
Maja Melandsø |
6 |
|
Marta Ingarden |
6 |
|
Henrieta Delavrancea |
6 |
|
Vladimira Uborevich |
6 |
|
Jovanka Bončić-Katerinić |
6 |
|
Maria Rubert de Ventós |
6 |
|
Teresa Táboas |
6 |
|
Emma Lundberg |
6 |
|
Elsa Burckhardt-Blum |
6 |
|
Lux Guyer |
6 |
|
Flora Steiger-Crawford |
6 |
|
Tamara Tselikovska |
6 |
|
Teddy Cruz |
6 |
|
Elliot Davis |
6 |
|
Alex MacLean |
6 |
|
Edward Clark |
6 |
|
J. George Stewart |
6 |
|
George M. White |
6 |
|
David Adler |
6 |
|
Arnold W. Brunner |
6 |
|
Araldo Cossutta |
6 |
|
Bernardo Fort Brescia |
6 |
|
Percival Goodman |
6 |
|
Bashirul Haq |
6 |
|
Hugh Hardy |
6 |
|
Myron Hunt |
6 |
|
Muzharul Islam |
6 |
|
Robert D. Kohn |
6 |
|
Edgar M. Lazarus |
6 |
|
Theodore Link |
6 |
|
John O. Merrill |
6 |
|
Bruce Price |
6 |
|
Lutah Maria Riggs |
6 |
|
Ralph Thomas Walker |
6 |
|
Gin D. Wong |
6 |
|
Hammatt Billings |
6 |
|
Randall Stout |
6 |
|
Frank Williams |
6 |
|
Shadrach Woods |
6 |
|
Joseph Barsky |
6 |
|
Arieh El-Hanani |
6 |
|
Julio Dormal |
6 |
|
Ángel Guido |
6 |
|
Gustavo Nielsen |
6 |
|
Amancio Williams |
6 |
|
Alejandro Christophersen |
6 |
|
Robin Boyd |
6 |
|
Peter Paul Brang |
6 |
|
Paul T. Frankl |
6 |
|
Carl Holzmann |
6 |
|
Friedrich Kurrent |
6 |
|
Ernst Lichtblau |
6 |
|
Victor Luntz |
6 |
|
Josef Neuwirth |
6 |
|
Alois Pichl |
6 |
|
Walter Pichler |
6 |
|
Julio Deutsch |
6 |
|
Alois Dryák |
6 |
|
Leo Hönigsberg |
6 |
|
Ciril Metod Koch |
6 |
|
Arthur Meinig |
6 |
|
Misha Black |
6 |
|
Ernest Blerot |
6 |
|
Maxime Brunfaut |
6 |
|
Juliaan Lampens |
6 |
|
Bob Van Reeth |
6 |
|
Louis Roelandt |
6 |
|
Leon Stynen |
6 |
|
Émile Van Averbeke |
6 |
|
Joseph Bascourt |
6 |
|
Gustave Saintenoy |
6 |
|
Claude Strebelle |
6 |
|
Carlos de Grunenbergh |
6 |
|
Dorji Yangki |
6 |
|
Ximena Bedregal |
6 |
|
Emilio Villanueva |
6 |
|
Flávio de Carvalho |
6 |
|
José da Costa e Silva |
6 |
|
Daniela Polzin |
6 |
|
Sergio Rodrigues |
6 |
|
Franz Heep |
6 |
|
Augustus Charles Pugin |
6 |
|
Philip Hardwick |
6 |
|
Vincent Harris |
6 |
|
John Smith |
6 |
|
Benjamin Dean Wyatt |
6 |
|
Frederick Bligh Bond |
6 |
|
Harold Peto |
6 |
|
John Pollard Seddon |
6 |
|
Colin St John Wilson |
6 |
|
Lewis Cubitt |
6 |
|
Herbert Horne |
6 |
|
Naum Torbov |
6 |
|
Danièle Diwouta-Kotto |
6 |
|
Louis Bourgeois |
6 |
|
Melvin Charney |
6 |
|
Amanda Lang |
6 |
|
Raymond Moriyama |
6 |
|
Bing Thom |
6 |
|
Sandy van Ginkel |
6 |
|
Eberhard Zeidler |
6 |
|
François Baillairgé |
6 |
|
Chen Kuen Lee |
6 |
|
Yajin Zhang |
6 |
|
Patrick Lau |
6 |
|
Drago Ibler |
6 |
|
Branko Trajkov |
6 |
|
Miranda Veljačić |
6 |
|
Ivan Zemljak |
6 |
|
Nikola Bašić |
6 |
|
Alfred Albini |
6 |
|
Ignjat Fischer |
6 |
|
Edo Šen |
6 |
|
Emilio Terry |
6 |
|
Martín Domínguez Esteban |
6 |
|
Jan Bočan |
6 |
|
Otto Eisler |
6 |
|
Zdeněk Fránek |
6 |
|
Karel Hubáček |
6 |
|
Jaromír Krejcar |
6 |
|
Ladislav Lábus |
6 |
|
Josef Pleskot |
6 |
|
Jiří Siegel |
6 |
|
František Zelenka |
6 |
|
Jacques Groag |
6 |
|
Rezidence Eliška |
6 |
|
V Tower |
6 |
|
František Lydie Gahura |
6 |
|
Vlastislav Hofman |
6 |
|
Ivan Matušík |
6 |
|
Ernst Wiesner |
6 |
|
Knud Agger |
6 |
|
Ivar Bentsen |
6 |
|
Mathias Bidstrup |
6 |
|
Carl Brummer |
6 |
|
Niels Peder Christian Holsøe |
6 |
|
Tyge Hvass |
6 |
|
Albert Jensen |
6 |
|
Severin Jensen |
6 |
|
Carl Lange |
6 |
|
Joseph Christian Lillie |
6 |
|
Johan Richter |
6 |
|
Julien De Smedt |
6 |
|
Povl Stegmann |
6 |
|
Hermann Baagøe Storck |
6 |
|
Axel Berg |
6 |
|
Peter Christoph Hagemann |
6 |
|
Vilhelm Klein |
6 |
|
Mogens Lassen |
6 |
|
Niels Sigfred Nebelong |
6 |
|
Knud Arne Petersen |
6 |
|
Vilhelm Petersen |
6 |
|
Jørgen Henrich Rawert |
6 |
|
Harald Conrad Stilling |
6 |
|
Vilhelm Wohlert |
6 |
|
Lorenz van Steenwinckel |
6 |
|
Johan Martin Quist |
6 |
|
Ludvig Fenger |
6 |
|
Johan Henrik Nebelong |
6 |
|
Max Brüel |
6 |
|
Andreas Clemmensen |
6 |
|
Eugen Jørgensen |
6 |
|
H. C .W. Tórgarð |
6 |
|
Gerrit van Arkel |
6 |
|
Jan Buijs |
6 |
|
Kees Christiaanse |
6 |
|
Hubert-Jan Henket |
6 |
|
Johannes Kayser |
6 |
|
Henri Maclaine Pont |
6 |
|
Édouard Niermans |
6 |
|
Jaap Penraat |
6 |
|
Sjoerd Soeters |
6 |
|
Lars Spuybroek |
6 |
|
Kunlé Adeyemi |
6 |
|
Herman Hendrik Baanders |
6 |
|
Dirk Roosenburg |
6 |
|
Leendert van der Vlugt |
6 |
|
Simon Bosboom |
6 |
|
Adriaan Dortsman |
6 |
|
Franz Ehrlich |
6 |
|
Hans Gericke |
6 |
|
Hanns Hopp |
6 |
|
Mohamed Kamal Ismail |
6 |
|
Reem Al Marzouqi |
6 |
|
Leslie Martin |
6 |
|
Richard Seifert |
6 |
|
David Mackay |
6 |
|
Tomomi Hayashi |
6 |
|
Eugen Sacharias |
6 |
|
Elmar Lohk |
6 |
|
Henno Sepmann |
6 |
|
Gerhard von Tiesenhausen |
6 |
|
Pablo Antonio |
6 |
|
Andrés Luna de San Pedro |
6 |
|
Juan Nakpil |
6 |
|
Matti Åkerblom |
6 |
|
C. J. von Heideken |
6 |
|
Usko Nyström |
6 |
|
Simo Paavilainen |
6 |
|
Wäinö Palmqvist |
6 |
|
Pekka Salminen |
6 |
|
Carl Axel Setterberg |
6 |
|
Gunnar Taucher |
6 |
|
Valter Thomé |
6 |
|
Karl August Wrede |
6 |
|
Theodor Höijer |
6 |
|
Kari Jormakka |
6 |
|
Arto Sipinen |
6 |
|
Pauli E. Blomstedt |
6 |
|
Tuomo Suomalainen |
6 |
|
Villa Aalto |
6 |
|
Villa Sellgren |
6 |
|
Auguste Caristie |
6 |
|
Édouard Corroyer |
6 |
|
Adrien Fainsilber |
6 |
|
Marius Toudoire |
6 |
|
Pierre Patout |
6 |
|
Bâtiments du Roi |
6 |
|
Charles Étienne Briseux |
6 |
|
Jean-Michel Chevotet |
6 |
|
Villa Paul Poiret |
6 |
|
Pierre-Louis Moreau-Desproux |
6 |
|
Pierre Bailly |
6 |
|
Charles-Louis Balzac |
6 |
|
Julien Barbier |
6 |
|
Lucien Bechmann |
6 |
|
Bernard de Soissons |
6 |
|
Joseph Carré |
6 |
|
Mathurin Cherpitel |
6 |
|
François Cointeraux |
6 |
|
Achille Duchêne |
6 |
|
Henri Gaudin |
6 |
|
Lucien Magne |
6 |
|
Louis Métezeau |
6 |
|
Félix Narjoux |
6 |
|
Maurice Novarina |
6 |
|
Jean Renaudie |
6 |
|
Daniel Specklin |
6 |
|
André Wogenscky |
6 |
|
Aleksander Szymkiewicz |
6 |
|
Rudolf Hillebrecht |
6 |
|
Lorenz Lechler |
6 |
|
Hans von Burghausen |
6 |
|
Paul Schneider-Esleben |
6 |
|
Ludwig Schupmann |
6 |
|
Johann George Schmidt |
6 |
|
Johann Carl Friedrich Dauthe |
6 |
|
Gottlob Friedrich Thormeyer |
6 |
|
Fritz Auer |
6 |
|
Wenzel Bürger |
6 |
|
Hans-Busso von Busse |
6 |
|
Peter Carstens |
6 |
|
Oswald Dietz |
6 |
|
Joseph Elsner |
6 |
|
Heinrich Küster |
6 |
|
Maximilian List |
6 |
|
Adolf Lohse |
6 |
|
Johann Christoph von Naumann |
6 |
|
Dieter Oesterlen |
6 |
|
Albrecht Rosengarten |
6 |
|
Paul Schmitthenner |
6 |
|
Otto Ernst Schweizer |
6 |
|
Alexander von Senger |
6 |
|
Vincenz Statz |
6 |
|
Gustav Vorherr |
6 |
|
Angela Gerekou |
6 |
|
Xenophon Paionidis |
6 |
|
Dimitri Dimakopoulos |
6 |
|
Panagis Kalkos |
6 |
|
Paeonius of Ephesus |
6 |
|
Albert Kálmán Kőrössy |
6 |
|
Gábor Bachman |
6 |
|
Ferenc Bán |
6 |
|
Carlos Mardel |
6 |
|
Gudbrand Gregersen de Saág |
6 |
|
Ádám Somlai-Fischer |
6 |
|
János Spáda |
6 |
|
Siegfried Theiß |
6 |
|
Olav Olavsen |
6 |
|
Einar Thorsteinn |
6 |
|
Raj Rewal |
6 |
|
Nova Iriansyah |
6 |
|
I Gusti Nyoman Lempad |
6 |
|
Dariush Borbor |
6 |
|
Pirouz Hanachi |
6 |
|
Nader Khalili |
6 |
|
Hooshang Seyhoun |
6 |
|
Basil Al Bayati |
6 |
|
Raed Jarrar |
6 |
|
David McMillan |
6 |
|
David Kroyanker |
6 |
|
Avraham Yaski |
6 |
|
Bartolomeo Avanzini |
6 |
|
Martino Bassi |
6 |
|
Aldo Buzzi |
6 |
|
Arturo Caprotti |
6 |
|
Matteo Carnelivari |
6 |
|
Donato Giuseppe Frisoni |
6 |
|
Paolo Labisi |
6 |
|
Pietro Lombardi |
6 |
|
Orazio Marinali |
6 |
|
Cosimo Morelli |
6 |
|
Giuseppe Pettazzi |
6 |
|
Pio Piacentini |
6 |
|
Luigi Piccinato |
6 |
|
Lorenzo Porciatti |
6 |
|
Calogero Rizzuto |
6 |
|
Mario Rossi |
6 |
|
Giuseppe Samonà |
6 |
|
Carlo Simi |
6 |
|
Ulisse Stacchini |
6 |
|
Franca Stagi |
6 |
|
Sutemi Horiguchi |
6 |
|
Hiroshi Naito |
6 |
|
Okada Shinichirō |
6 |
|
Jun Watanabe |
6 |
|
Makoto Sei Watanabe |
6 |
|
Iwao Yamawaki |
6 |
|
Isoya Yoshida |
6 |
|
Mārtiņš Nukša |
6 |
|
Youssef Aftimus |
6 |
|
Michał Bałasz |
6 |
|
Théodore Eberhard |
6 |
|
François Valentiny |
6 |
|
Wan Mohammad Khair-il Anuar |
6 |
|
Armando Enríquez Flores |
6 |
|
Francisco González-Pulido |
6 |
|
Alberto Kalach |
6 |
|
Alberto J. Pani |
6 |
|
Francisco Eduardo Tresguerras |
6 |
|
Enrique del Moral |
6 |
|
Francisco J. Serrano |
6 |
|
Samuel Farr |
6 |
|
Richard Fuchs |
6 |
|
Einar Oscar Schou |
6 |
|
Henrik Thrap-Meyer |
6 |
|
Arno Berg |
6 |
|
Odd Brochmann |
6 |
|
Paul Armin Due |
6 |
|
Georg Eliassen |
6 |
|
Christian Fürst |
6 |
|
Waldemar Hansteen |
6 |
|
August Nielsen |
6 |
|
Kjetil Trædal Thorsen |
6 |
|
Sverre Pedersen |
6 |
|
Gudolf Blakstad |
6 |
|
Rudolf Emanuel Jacobsen |
6 |
|
Ole Sverre |
6 |
|
Vedat Tek |
6 |
|
Ricardo Migliorisi |
6 |
|
Humberto Lay |
6 |
|
Eduardo Orrego Villacorta |
6 |
|
Afonso Álvares |
6 |
|
Francisco de Arruda |
6 |
|
Mateus Fernandes |
6 |
|
Abel Manta |
6 |
|
Mateus Vicente de Oliveira |
6 |
|
José Marques da Silva |
6 |
|
Cassiano Branco |
6 |
|
Filipe Oliveira Dias |
6 |
|
Tomás Taveira |
6 |
|
Dinu Patriciu |
6 |
|
Edmond van Saanen Algi |
6 |
|
Ferenc Reitter |
6 |
|
Iosif Iosifovich Charlemagne |
6 |
|
Iosif Ivanovich Charlemagne |
6 |
|
Baryi Kalimullin |
6 |
|
Mikhail Kharit |
6 |
|
Fyodor Kon |
6 |
|
Lydia Konstantinova Komarova |
6 |
|
Lazar the Serb |
6 |
Good
|
Nikolay Shumakov |
6 |
|
Vyacheslav Oltarzhevsky |
6 |
|
Victor Nilsen |
6 |
|
Alexei Beketov |
6 |
|
Harmen van Bol'es |
6 |
|
Aleksey Gornostayev |
6 |
|
Illarion Ivanov-Schitz |
6 |
|
Ivan Kuznetsov |
6 |
|
Nikita Lazarev |
6 |
|
Viktor Mazyrin |
6 |
|
Thomas Hamilton |
6 |
|
Ilija Arnautović |
6 |
|
Petar Bajalović |
6 |
|
Svetozar Ivačković |
6 |
|
Branislav Kojić |
6 |
|
Predrag Ristić |
6 |
|
Mihailo Janković |
6 |
|
Eugene Rosenberg |
6 |
|
Cankar Centre |
6 |
|
Gary Berkovich |
6 |
|
Ismagil Gainutdinov |
6 |
|
Pavlo Vigderhaus |
6 |
|
Carlos Arroyo |
6 |
|
Miguel Barroso |
6 |
|
Guillermo Busquets |
6 |
|
Juan Herreros |
6 |
|
José López Sallaberry |
6 |
|
Manuel de las Casas |
6 |
|
José Luis Oriol Urigüen |
6 |
|
Manuel Sánchez Arcas |
6 |
|
Leopoldo Torres Balbás |
6 |
|
Vicente Traver y Tomás |
6 |
|
Luis de Vega |
6 |
|
Albert Viaplana |
6 |
|
Berenguer de Montagut |
6 |
|
Marceliano Coquillat |
6 |
|
Enric Catà i Catà |
6 |
|
Antoni de Falguera |
6 |
|
Joaquim Lloret i Homs |
6 |
|
José María Manuel Cortina Pérez |
6 |
|
Ricardo Bastida |
6 |
|
Torcuato Benjumeda |
6 |
|
Nils Ahrbom |
6 |
|
Osvald Almqvist |
6 |
|
Carl Wilhelm Carlberg |
6 |
|
Anders Linder |
6 |
|
Bengt Lindroos |
6 |
|
Carl Möller |
6 |
|
Nils Olsson |
6 |
|
Pehr W. Palmroth |
6 |
|
Olof Tempelman |
6 |
|
Alberto Camenzind |
6 |
|
Gigon/Guyer |
6 |
|
Fritz Metzger |
6 |
|
Johann Heinrich Müntz |
6 |
|
Philippe Rahm |
6 |
|
Martin Schmid |
6 |
|
Géo Voumard |
6 |
|
Matteo Castelli |
6 |
|
Karl Eduard Aeschlimann |
6 |
|
Albert Trachsel |
6 |
|
Albert Frey |
6 |
|
Hans Wittwer |
6 |
|
Fünf Höfe |
6 |
|
Parrish Art Museum |
6 |
|
Tenerife Espacio de las Artes |
6 |
|
Zeynep Ahunbay |
6 |
|
Cengiz Bektaş |
6 |
|
Mualla Eyüboğlu |
6 |
|
Gaffar Okkan |
6 |
|
Zeynep Fadıllıoğlu |
6 |
|
Leman Tomsu |
6 |
|
Jan Sas Zubrzycki |
6 |
|
Oleh Holovchak |
6 |
|
Juan María Aubriot |
6 |
|
Mauricio Cravotto |
6 |
|
Alfredo Jones Brown |
6 |
|
Graciela Muslera |
6 |
|
Juan Antonio Scasso |
6 |
|
Võ Trọng Nghĩa |
6 |
|
Grosvenor Atterbury |
5 |
|
Robert W. Gibson |
5 |
|
Joseph Hubert McGuire |
5 |
|
Jeremiah O'Rourke |
5 |
|
Richard M. Upjohn |
5 |
|
Rolf Graae |
5 |
|
Hippolyte Durand |
5 |
|
Clair Tisseur |
5 |
|
Martin Weber |
5 |
|
Giovanni Battista Nauclerio |
5 |
|
Thomas Turnbull |
5 |
|
Harald Sund |
5 |
|
Thomas Thomas |
5 |
|
Julie Bargmann |
5 |
|
James Corner |
5 |
|
J. B. Jackson |
5 |
|
Charles Downing Lay |
5 |
|
John Nolen |
5 |
|
Michael Van Valkenburgh |
5 |
|
Robert Weygand |
5 |
|
Sonia Berjman |
5 |
|
Henrietta Maria Gulliver |
5 |
|
Lindsay Pryor |
5 |
|
Maria Auböck |
5 |
|
Claude Cormier |
5 |
|
Lorrie Dunington-Grubb |
5 |
|
Frederick Todd |
5 |
|
Gudmund Nyeland Brandt |
5 |
|
Kristine Jensen |
5 |
|
Johan Ludvig Mansa |
5 |
|
Rudolph Rothe |
5 |
|
Louis-Martin Berthault |
5 |
|
Yves Brunier |
5 |
|
Dominique Girard |
5 |
|
Maximilien Joseph Hurtault |
5 |
|
Johann August Arens |
5 |
|
Andreas Kipar |
5 |
|
Leberecht Migge |
5 |
|
Shlomo Aronson |
5 |
|
Francesco Bagnara |
5 |
|
Michele Canzio |
5 |
|
Mirei Shigemori |
5 |
|
Gerard Antoni Ciołek |
5 |
|
Ernst Cramer |
5 |
|
Antonio della Porta |
5 |
|
Johann Joseph Thalherr |
5 |
|
Charles Philippe Dieussart |
5 |
|
François Le Vau |
5 |
|
Zacharias Longuelune |
5 |
|
Anselm Franz von Ritter zu Groenesteyn |
5 |
|
Hermann Korb |
5 |
|
Carl Frederick Pöppelmann |
5 |
|
Paolo Amato |
5 |
|
Pier Maria Baldi |
5 |
|
Carlo Buzzi |
5 |
|
Arcangelo Guglielmelli |
5 |
|
Bernardino Maccarucci |
5 |
|
Giovanni Magenta |
5 |
|
Matteo Nigetti |
5 |
|
Francesco Antonio Picchiatti |
5 |
|
Bartolomeo Picchiatti |
5 |
|
Maciej Trapola |
5 |
|
Andrea Belli |
5 |
|
Yakov Bukhvostov |
5 |
|
Churriguera |
5 |
|
Samuel Werenfels |
5 |
|
List of Austrian artists and architects |
5 |
|
List of Belgian architects |
5 |
|
List of Danish architects |
5 |
|
List of Estonian architects |
5 |
|
List of Finnish architects |
5 |
|
List of Japanese architects |
5 |
|
List of Swedish architects |
5 |
|
Oshoke Abalu |
5 |
|
Diana Agrest |
5 |
|
Mary Almy |
5 |
|
Carol Ross Barney |
5 |
|
Phyllis Birkby |
5 |
|
Katharine Budd |
5 |
|
Didi Contractor |
5 |
|
Keller Easterling |
5 |
|
Helen French |
5 |
|
Margaret Fritsch |
5 |
|
Ethel Furman |
5 |
|
Elinor Mead Howells |
5 |
|
Alice E. Johnson |
5 |
|
Ellamae Ellis League |
5 |
|
Florence Luscomb |
5 |
|
Marion Manley |
5 |
|
Elise Mercur |
5 |
Good
|
Amaza Lee Meredith |
5 |
|
Eszter Pécsi |
5 |
|
Juliet Peddle |
5 |
|
Nelle Peters |
5 |
|
Eleanore Pettersen |
5 |
|
Alberta Pfeiffer |
5 |
|
Elizabeth Plater-Zyberk |
5 |
|
Annie Rockfellow |
5 |
|
Sigrid Lorenzen Rupp |
5 |
|
Ida Annah Ryan |
5 |
|
Sharon E. Sutton |
5 |
|
Leila Ross Wilburn |
5 |
|
Cristina Álvarez Rodríguez |
5 |
|
María Victoria Besonías |
5 |
|
Alicia Cazzaniga |
5 |
|
Ana Falú |
5 |
|
Itala Fulvia Villa |
5 |
|
Sara Gramática |
5 |
|
Mabel Lapacó |
5 |
|
Filandia Elisa Pizzul |
5 |
|
Graciela Silvestri |
5 |
|
Odilia Suárez |
5 |
|
Deborah Saunt |
5 |
|
Mary Turner Shaw |
5 |
|
Khaleda Ekram |
5 |
|
Gloria Cabral |
5 |
|
Carla Juaçaba |
5 |
|
Chu Ming Silveira |
5 |
|
Elspeth Douglas McClelland |
5 |
|
Nasrine Seraji |
5 |
|
Jaqueline Tyrwhitt |
5 |
|
Joan MacDonald |
5 |
|
Dora Riedel |
5 |
|
Sonia Tschorne |
5 |
|
Rajka Vali |
5 |
|
Malene Hauxner |
5 |
|
Lone Wiggers |
5 |
|
Luzia Hartsuyker-Curjel |
5 |
|
Liesbeth van der Pol |
5 |
|
Pierina Correa |
5 |
|
Marika Lõoke |
5 |
|
Margit Mutso |
5 |
|
Siiri Vallner |
5 |
|
Carin Bryggman |
5 |
|
Bertha Enwald |
5 |
|
Ebba-Stina Schalin-Hult |
5 |
|
Aldegonde Desmoulins |
5 |
|
Dominique Gauzin-Müller |
5 |
|
Jeanne Scelles-Millie |
5 |
|
Brigitte D'Ortschy |
5 |
|
Else Oppler-Legband |
5 |
|
Barbara Schock-Werner |
5 |
|
Maria Schwarz |
5 |
|
Annabelle Selldorf |
5 |
|
Éva Tétényi |
5 |
|
Angela Brady |
5 |
|
Florence Fulton Hobson |
5 |
|
Sheila O'Donnell |
5 |
|
Rivka Oxman |
5 |
|
Stefania Filo Speziale |
5 |
|
Elena Luzzatto |
5 |
|
Teresa Sapey |
5 |
|
Dorothy Hughes |
5 |
|
Ruth Rivera Marín |
5 |
|
Kate Beath |
5 |
|
Lucy Greenish |
5 |
|
Chinwe Ohajuruka |
5 |
|
Barbara Bielecka |
5 |
|
Doina Marilena Ciocănea |
5 |
|
Margarita Brender Rubira |
5 |
|
Rimma Aldonina |
5 |
|
Ljiljana Bakić |
5 |
|
Sarah Calburn |
5 |
|
Roser Amadó |
5 |
|
Nerea Calvillo |
5 |
|
Margit Hall |
5 |
|
Greta Magnusson-Grossman |
5 |
|
Hillevi Svedberg |
5 |
|
Ingrid Wallberg |
5 |
|
Annette Gigon |
5 |
|
Anne Torcapel |
5 |
|
Irma Karakis |
5 |
|
Musa Konsulova |
5 |
|
Përparim Rama |
5 |
|
Frank Barkow |
5 |
|
Harry Fischel |
5 |
|
John Gidding |
5 |
|
Eric Johnson |
5 |
|
Martin Roche |
5 |
|
Friedrich St. Florian |
5 |
|
Segundo Cardona |
5 |
|
Elliott Woods |
5 |
|
Howard T. Fisher |
5 |
|
O'Neil Ford |
5 |
|
J. André Fouilhoux |
5 |
|
Robert Geddes |
5 |
|
Charles M. Goodman |
5 |
|
Guy Peterson |
5 |
|
Victor Steinbrueck |
5 |
|
Harry Weese |
5 |
|
Paul R. Williams |
5 |
|
George Blum |
5 |
|
Richard Foster |
5 |
|
Woodruff Leeming |
5 |
|
Joseph Berlin |
5 |
|
Austen Harrison |
5 |
|
Leopold Krakauer |
5 |
|
Munio Weinraub |
5 |
|
Aníbal Pachano |
5 |
|
Francesco Righetti |
5 |
|
Vasily Baumgarten |
5 |
|
Viktor Sulčič |
5 |
|
Bolles+Wilson |
5 |
|
Peter McIntyre |
5 |
|
Kaspar Albrecht |
5 |
|
Hermann Czech |
5 |
|
Wunibald Deininger |
5 |
|
Domenico dell'Allio |
5 |
|
Dietmar Eberle |
5 |
|
Karl Ernstberger |
5 |
|
Arnold Karplus |
5 |
|
Karl Lehrmann |
5 |
|
Giovanni Pietro de Pomis |
5 |
|
Eduard Schönecker |
5 |
|
Eugene Steinhof |
5 |
|
Helmut Swiczinsky |
5 |
|
Heinz Tesar |
5 |
|
Karl Troll |
5 |
|
Joseph Hueber |
5 |
|
Ferdinand Fellner the Elder |
5 |
|
Oswald Haerdtl |
5 |
|
Karl Heinz |
5 |
|
Emil Hoppe |
5 |
|
Hannes Lintl |
5 |
|
Robert Neppach |
5 |
|
Fritz Reichl |
5 |
|
Franz Schuster |
5 |
|
Ignaz Sowinski |
5 |
|
Viktor Axmann |
5 |
|
Vjekoslav Bastl |
5 |
|
Ludwig Baumann |
5 |
|
Franz Hillinger |
5 |
|
Jan Vladimír Hráský |
5 |
|
Géza Márkus |
5 |
|
Alfred Zachariewicz |
5 |
|
Gasimov brothers |
5 |
|
Johann Edel |
5 |
|
Jalal Ahmad |
5 |
|
Salauddin Ahmed |
5 |
|
Syed Mainul Hossain |
5 |
|
Stanislaŭ Šabunieŭski |
5 |
|
Jules Bilmeyer |
5 |
|
Vincent Callebaut |
5 |
|
Xaveer De Geyter |
5 |
|
Bernard de Walque |
5 |
|
Alfred Hardy |
5 |
|
Raymond M. Lemaire |
5 |
|
Joseph Moutschen |
5 |
|
Zjef Vanuytsel |
5 |
|
Arthur Verhaegen |
5 |
|
Pierre Bruno Bourla |
5 |
|
Frans-Andries Durlet |
5 |
|
Frans Smet-Verhas |
5 |
|
Henri Maquet |
5 |
|
Valentin Vaerwyck |
5 |
|
Dušan Grabrijan |
5 |
|
Selman Selmanagić |
5 |
|
Zlatko Ugljen |
5 |
|
Antônio da Costa Santos |
5 |
|
Sérgio Ferro |
5 |
|
Valentim da Fonseca e Silva |
5 |
|
Joaquim Guedes |
5 |
|
Marcio Kogan |
5 |
|
João Filgueiras Lima |
5 |
|
Maximilian Emil Hehl |
5 |
|
Joaquim Passarinho |
5 |
|
Severiano Mário Porto |
5 |
|
Francisco Prestes Maia |
5 |
|
Assis Reis |
5 |
|
Victor Dubugras |
5 |
|
Héctor Vigliecca |
5 |
|
Olavo Redig de Campos |
5 |
|
Mohamed Makiya |
5 |
|
Jonathan Adams |
5 |
|
James Gillespie Graham |
5 |
|
Harvey Lonsdale Elmes |
5 |
|
Sydney Chapman |
5 |
|
Ewan Christian |
5 |
|
Edward Maufe |
5 |
|
Henry Percy Adams |
5 |
|
William Bidlake |
5 |
|
William Alexander Harvey |
5 |
|
Keith Murray |
5 |
|
Cecil Pinsent |
5 |
|
Louis de Soissons |
5 |
|
Andrew Taylor |
5 |
|
David Watkin |
5 |
|
Somers Clarke |
5 |
|
Eugen Kaufmann |
5 |
|
Leonard Stokes |
5 |
|
Ivan Vasilyov |
5 |
|
Charles Baillairgé |
5 |
|
Thomas Baillairgé |
5 |
|
Theo Dubois |
5 |
|
Alexander Francis Dunlop |
5 |
|
Wilfrid Lacroix |
5 |
|
John M. Lyle |
5 |
|
Edward Maxwell |
5 |
|
Harry Mayerovitch |
5 |
|
James O'Donnell |
5 |
|
Hani Rashid |
5 |
|
Witold Rybczynski |
5 |
|
Abeer Seikaly |
5 |
|
Stantec |
5 |
|
Thomas Seaton Scott |
5 |
|
Emilio Duhart |
5 |
|
Esteban Orlando Harrington |
5 |
|
Mathias Klotz |
5 |
|
Smiljan Radic |
5 |
|
Gabriel Guarda |
5 |
|
Chen Chi-kwan |
5 |
|
He Jingtang |
5 |
|
Kuai Xiang |
5 |
|
Tszwai So |
5 |
|
Michael Wright |
5 |
|
Peng Shilu |
5 |
|
Daniel Bermúdez |
5 |
|
Ibo Bonilla |
5 |
|
Felo García |
5 |
|
Ivan Vitić |
5 |
|
Vladimir Šterk |
5 |
|
Antonio Quintana Simonetti |
5 |
|
Mario Romañach |
5 |
|
Jan Fišer |
5 |
|
Emil Králíček |
5 |
|
Josef Kranner |
5 |
|
Dobroslava Menclová |
5 |
|
Josef Niklas |
5 |
|
Antonín Wiehl |
5 |
|
Antonín Viktor Barvitius |
5 |
|
Jan Nevole |
5 |
|
Antonín Engel |
5 |
|
Petr Janda |
5 |
|
Rudolf Wels |
5 |
|
Leopold Ehrmann |
5 |
|
Victor Fürth |
5 |
|
Ludvig Andersen |
5 |
|
Frederik Draiby |
5 |
|
Adam van Düren |
5 |
|
Ernst Brandenburger |
5 |
|
Tobias Faber |
5 |
|
Jacob Fortling |
5 |
|
Knud Friis |
5 |
|
Holger Jacobsen |
5 |
|
Poul Ove Jensen |
5 |
|
Hjalmar Kjær |
5 |
|
Mogens Koch |
5 |
|
Sophus Frederik Kühnel |
5 |
|
Ludvig Petersen |
5 |
|
Ejnar Mindedal Rasmussen |
5 |
|
Lise Roel and Hugo Höstrup |
5 |
|
Kim Utzon |
5 |
|
Louis Becker |
5 |
|
Peter Christian Bønecke |
5 |
|
Peter Bredsdorff |
5 |
|
Frederik Ferdinand Friis |
5 |
|
Ludvig Knudsen |
5 |
|
Aage Langeland-Mathiesen |
5 |
|
Søren Robert Lund |
5 |
|
Hans Wright |
5 |
|
Andreas Hallander |
5 |
|
Andreas Kirkerup |
5 |
|
Carl Thorvald Andersen |
5 |
|
Oscar Gundlach-Pedersen |
5 |
|
Claus Bonderup |
5 |
|
Vilhelm Hvalsøe |
5 |
|
Egon Møller-Nielsen |
5 |
|
Christian Frühstück Nielsen |
5 |
|
Palle Suenson |
5 |
|
Johan Christian Conradi |
5 |
|
Andrés Navarro |
5 |
|
Abe Bonnema |
5 |
|
Theo Colenbrander |
5 |
|
Jan Gratama |
5 |
|
Jan Frederik Staal |
5 |
|
Rutger von Langerfeld |
5 |
|
Pieter Adriaan Jacobus Moojen |
5 |
|
Herman Ambrosius Jan Baanders |
5 |
|
Willem Cornelis Bauer |
5 |
|
Cosman Citroen |
5 |
|
Willem de Keyser |
5 |
|
Jacob Frederik Klinkhamer |
5 |
|
Wilhelm Emil Meerwein |
5 |
|
Michiel Brinkman |
5 |
|
Cornelis Danckerts de Ry |
5 |
|
Madelon Vriesendorp |
5 |
|
Richard Paulick |
5 |
|
Naoum Shebib |
5 |
|
Abdel-Wahed El-Wakil |
5 |
|
John Madin |
5 |
|
John Shute |
5 |
|
John Wastell |
5 |
|
Vello Asi |
5 |
|
Ignar Fjuk |
5 |
|
Vilen Künnapu |
5 |
|
Peeter Pere |
5 |
|
Raivo Puusepp |
5 |
|
Ernst Gustav Kühnert |
5 |
|
Karl Tarvas |
5 |
|
Robert Natus |
5 |
|
Peeter Tarvas |
5 |
|
Roberto Chabet |
5 |
|
Tomás Mapúa |
5 |
|
Ildefonso P. Santos Jr. |
5 |
|
Eric Adlercreutz |
5 |
|
Grahn |
5 |
|
Thure Hellström |
5 |
|
Unto Ojonen |
5 |
|
Antti Piimänen |
5 |
|
Esa Piironen |
5 |
|
Sami Rintala |
5 |
|
Akseli Toivonen |
5 |
|
Kaarlo Könönen |
5 |
|
Jaakko Tähtinen |
5 |
|
Mikko Heikkinen |
5 |
|
Markku Komonen |
5 |
|
Antoine Choquet de Lindu |
5 |
|
Michel Marot |
5 |
|
Constant Moyaux |
5 |
|
François Sublet de Noyers |
5 |
|
Architecture-Studio |
5 |
|
Lucien Arman |
5 |
|
Pierre Ozanne |
5 |
|
Joseph Brousseau |
5 |
|
Félix Callet |
5 |
|
Jacques Cellerier |
5 |
|
Gilles-Barnabé Guimard |
5 |
|
Jean-Laurent Le Geay |
5 |
|
Charles André |
5 |
|
Gaspard André |
5 |
|
Albert Ballu |
5 |
|
Joseph Bigot |
5 |
|
Jules Février |
5 |
|
Jules Formigé |
5 |
|
Édouard François |
5 |
|
Camille Gardelle |
5 |
|
André Gutton |
5 |
|
Charles Isabelle |
5 |
|
Étienne-Éloi Labarre |
5 |
|
Jacques Lambert |
5 |
|
Agis-Léon Ledru |
5 |
|
Jean-Antoine Morand |
5 |
|
Jacques Perret |
5 |
|
Louis Quételart |
5 |
|
Roulland Le Roux |
5 |
|
Augustin Royer |
5 |
|
Ionel Schein |
5 |
|
Gérard Thurnauer |
5 |
|
Émile Trélat |
5 |
|
Nikolai Markov |
5 |
|
Madern Gerthener |
5 |
|
Johann Georg Fischer |
5 |
|
Ernst Haiger |
5 |
|
Robert Vorhoelzer |
5 |
|
Werkbund Exhibition |
5 |
|
Eduard Ludwig |
5 |
|
Karl Bonatz |
5 |
|
Otto Brückwald |
5 |
|
Walter Brugmann |
5 |
|
Clemens Wenzeslaus Coudray |
5 |
|
Richard Ermisch |
5 |
|
Karl Gildemeister |
5 |
|
August Hartel |
5 |
|
August Klein |
5 |
|
Ingeborg Kühler |
5 |
|
Rupert von Miller |
5 |
|
Gotthilf Ludwig Möckel |
5 |
|
Gert Neuhaus |
5 |
|
Theo Nussbaum |
5 |
|
Conrad Pflüger |
5 |
|
Arwed Roßbach |
5 |
|
Erich Schelling |
5 |
|
Julius Schulte-Frohlinde |
5 |
|
Georg Steenke |
5 |
|
Carlo Weber |
5 |
|
Gerhard Weber |
5 |
|
Gerasimos Pitsamanos |
5 |
|
Alexis Stamatis |
5 |
|
Alexandros Tombazis |
5 |
|
Stamatis Voulgaris |
5 |
|
Alexander Tzonis |
5 |
|
Elia Zenghelis |
5 |
|
Perikles A. Sakellarios |
5 |
|
László Földes |
5 |
|
Lajos Gádoros |
5 |
|
Ákos Moravánszky |
5 |
|
Csaba Nagy |
5 |
|
István Pálffy |
5 |
|
Mihály Párkányi |
5 |
|
Móric Pogány |
5 |
|
Tamás Szén Molnár |
5 |
|
Eugene Sternberg |
5 |
|
Dénes Györgyi |
5 |
|
István Horthy Jr. |
5 |
|
Tamás László |
5 |
|
András Vikár |
5 |
|
Rögnvaldur Ólafsson |
5 |
|
Amdavad ni Gufa |
5 |
|
Keyvan Khosrovani |
5 |
|
Hossein Kohkan |
5 |
|
Ahmad Reza Mamduhi |
5 |
|
Mirza Shah Hossein |
5 |
|
Bagher Shirazi |
5 |
|
Hajji Mohammad Hossein Isfahani |
5 |
|
Edmond Wilhelm Brillant |
5 |
|
Erela Golan |
5 |
|
Amnon Niv |
5 |
|
Yaacov Yaar |
5 |
|
Avner Yashar |
5 |
|
Giovanni Sardi |
5 |
|
Giacomo Amato |
5 |
|
Giulio Arata |
5 |
|
Edoardo Arborio Mella |
5 |
|
Pietro Benvenuto degli Ordini |
5 |
|
Guglielmo Bergamasco |
5 |
|
Nicola Bettoli |
5 |
|
Chimenti Camicia |
5 |
|
Enrico Castiglioni |
5 |
|
Gaetano Cima |
5 |
|
Antonio Cipolla |
5 |
|
Fernando Clemente |
5 |
|
Riccardo Dalisi |
5 |
|
Zanobi del Rosso |
5 |
|
Bernardino Facciotto |
5 |
|
Antonio Federighi |
5 |
|
Giacomo Andrea da Ferrara |
5 |
|
Gruppo 7 |
5 |
|
Mateo Gucci |
5 |
|
Vittorio Mariani |
5 |
|
Giuseppe Meda |
5 |
|
Antonio Niccolini |
5 |
|
Simone da Orsenigo |
5 |
|
Alfonso Parigi the Elder |
5 |
|
Ferdinando Ruggieri |
5 |
|
Domenico Rupolo |
5 |
|
Antonio Scaglione |
5 |
|
Giovanni Antonio Scalfarotto |
5 |
|
Mariano Smiriglio |
5 |
|
Giorgio Spavento |
5 |
|
Raffaele Stern |
5 |
|
Angelo Venturoli |
5 |
|
Mikishi Abe |
5 |
|
Arata Endo |
5 |
|
Jun Itami |
5 |
|
Atsushi Kitagawara |
5 |
|
Wajiro Kon |
5 |
|
Akira Kuryu |
5 |
|
Shigeru Nakanishi |
5 |
|
Hajime Narukawa |
5 |
|
Kyohei Sakaguchi |
5 |
|
Oki Sato |
5 |
|
Hiroshi Takahashi |
5 |
|
Tokutoshi Torii |
5 |
|
Shōzō Uchii |
5 |
|
Jin Watanabe |
5 |
|
Bernhard Bielenstein |
5 |
|
Otto Dietze |
5 |
|
Aleksandrs Klinklāvs |
5 |
|
Uldis Pīlēns |
5 |
|
Edgars Zalāns |
5 |
|
Karl Felsko |
5 |
|
August Reinberg |
5 |
|
Aleksandrs Vanags |
5 |
|
Bernard Khoury |
5 |
|
Assem Salam |
5 |
|
Stefan Narębski |
5 |
|
Jim Clemes |
5 |
|
Antonio Attolini Lack |
5 |
|
Andrés Casillas de Alba |
5 |
|
Juan José Díaz Infante Núñez |
5 |
|
Fernando González Gortázar |
5 |
|
Rafael Mijares Alcérreca |
5 |
|
Carlos Mijares Bracho |
5 |
|
Enrique Norten |
5 |
|
Refugio Reyes Rivas |
5 |
|
Mauricio Rocha |
5 |
|
Michel Rojkind |
5 |
|
Fernando Romero |
5 |
|
Augusto H. Álvarez |
5 |
|
J. Francisco Serrano Cacho |
5 |
|
José Villagrán García |
5 |
|
Valentin Mednek |
5 |
|
Wilhelm Sander |
5 |
|
Mark Burry |
5 |
|
Jon Craig |
5 |
|
Michael Fowler |
5 |
|
Ivan Mercep |
5 |
|
Ian Athfield |
5 |
|
Peter Beaven |
5 |
|
Paul Adefarasin |
5 |
|
Ibiyinka Alao |
5 |
|
Hartvig Sverdrup Eckhoff |
5 |
|
Schak Bull |
5 |
|
Georg Greve |
5 |
|
Geir Grung |
5 |
|
Jacob Christie Kielland |
5 |
|
Ole Landmark |
5 |
|
Sigurd Lunde |
5 |
|
Henning Astrup |
5 |
|
Ove Bang |
5 |
|
Henry Bucher |
5 |
|
Jens Gram Dunker |
5 |
|
Trond Eliassen |
5 |
|
Stian Herlofsen Finne-Grønn |
5 |
|
Erik Glosimodt |
5 |
|
Bredo Greve |
5 |
|
Gudmund Hoel |
5 |
|
Marie Karsten |
5 |
|
Herman Munthe-Kaas |
5 |
|
Torolf Prytz |
5 |
|
Hans Jacob Sparre |
5 |
|
Halvor Vreim |
5 |
|
Hjalmar Welhaven |
5 |
|
Erling Viksjø |
5 |
|
Arne Henriksen |
5 |
|
Svein Hatløy |
5 |
|
Eugen Nielsen |
5 |
|
Erik Rolfsen |
5 |
|
Mihran Azaryan |
5 |
|
Senan Abdelqader |
5 |
|
Félix Toranzos |
5 |
|
Ricardo de Jaxa Malachowski |
5 |
|
Harry Abend |
5 |
|
Diogo de Arruda |
5 |
|
Huguet |
5 |
|
Cirilo Volkmar Machado |
5 |
|
Guilherme Rebelo de Andrade |
5 |
|
João Luís Carrilho da Graça |
5 |
|
Ernesto Korrodi |
5 |
|
Nuno Craveiro Lopes |
5 |
|
Jacobetty Rosa |
5 |
|
Tiago do Vale |
5 |
|
George Matei Cantacuzino |
5 |
|
Alexandru Săvulescu |
5 |
|
Toma Barbu Socolescu |
5 |
|
Cezar Lăzărescu |
5 |
|
Toma T. Socolescu |
5 |
|
Vladimir Antonov |
5 |
|
Francesco Camporesi |
5 |
|
Lanfranco Cirillo |
5 |
|
Fyodor Gornostayev |
5 |
|
Nodar Kancheli |
5 |
|
Vladimir Krinsky |
5 |
|
Georgy Krutikov |
5 |
|
Alexander Solovyov |
5 |
|
Pavel Suzor |
5 |
|
Nikolay Zherikhov |
5 |
|
Karp Zolotaryov |
5 |
|
Vladimir Vladimirovich Sherwood |
5 |
|
Julius Benois |
5 |
|
Carl Schmidt |
5 |
|
Alexander Zelenko |
5 |
|
Andrey Kryachkov |
5 |
|
Nikolai Markovnikov |
5 |
|
Afanasy Seredin-Sabatin |
5 |
|
Ivan Mashkov |
5 |
|
Ninian Comper |
5 |
|
William Burn |
5 |
|
James Smith |
5 |
|
N'Goné Fall |
5 |
|
Milan Antonović |
5 |
|
Dragutin Djordjević |
5 |
|
Hadži-Neimar |
5 |
|
Milorad Ruvidić |
5 |
|
Andra Stevanović |
5 |
|
Branko Tanazević |
5 |
|
Mihailo Čanak |
5 |
|
Stojan Titelbah |
5 |
|
Vladimir Šubic |
5 |
|
Anatoly Dobrovolsky |
5 |
|
Lev Ilyin |
5 |
|
Ivan Nikolaev |
5 |
|
Pavel Shteller |
5 |
|
Martín de Andújar Cantos |
5 |
|
Fernando Arbós y Tremanti |
5 |
|
Mariano Belmás Estrada |
5 |
|
Narciso Clavería y de Palacios |
5 |
|
Jerónimo Cosida |
5 |
|
Juan Bautista Lázaro de Diego |
5 |
|
Víctor Eusa Razquin |
5 |
|
Vicente Guallart |
5 |
|
Rafael de La-Hoz Castanys |
5 |
|
Modesto López Otero |
5 |
|
Adolfo Moran |
5 |
|
Pedro Miralles |
5 |
|
Marcos Ros Sempere |
5 |
|
Rafael Manzano Martos |
5 |
|
Rafael Marquina |
5 |
|
Josep Lluis Mateo |
5 |
|
Cebrià de Montoliu |
5 |
|
José Grases Riera |
5 |
|
Ignasi de Solà-Morales |
5 |
|
Joan Antoni Solans Huguet |
5 |
|
Timoteo Briet Montaud |
5 |
|
Antoni Bonet i Castellana |
5 |
|
Francisco de Artiga |
5 |
|
Frans Ekelund |
5 |
|
Elsa Gullberg |
5 |
|
Herman Teodor Holmgren |
5 |
|
Erik Josephson |
5 |
|
Agi Lindegren |
5 |
|
Johan Anders Linder |
5 |
|
Gustaf Lindgren |
5 |
|
John Lindros |
5 |
|
Kurt von Schmalensee |
5 |
|
Ernst Stenhammar |
5 |
|
Nisse Strinning |
5 |
|
Tage William-Olsson |
5 |
|
Gustaf Dahl |
5 |
|
Kuggen |
5 |
|
Marc Camoletti |
5 |
|
Gustav Gull |
5 |
|
Louis-Daniel Perrier |
5 |
|
Benjamin Recordon |
5 |
|
Ursula Schwaller |
5 |
|
Walter R. Stahel |
5 |
|
Paolo Vietti-Violi |
5 |
|
Jorge Cañete |
5 |
|
Ferdinando Albertolli |
5 |
|
Giuseppe Bernardazzi |
5 |
|
Joseph-Antoine Froelicher |
5 |
|
Ferdinand Stadler |
5 |
|
Louis Wenger |
5 |
|
Werner Schindler |
5 |
|
Blavatnik School of Government |
5 |
|
Firminy Vert |
5 |
|
Cheng Tzu-tsai |
5 |
|
Han Pao-teh |
5 |
|
Kris Yao |
5 |
|
Yarinda Bunnag |
5 |
|
Cihan Aktas |
5 |
|
Kutbettin Arzu |
5 |
|
Nail Çakırhan |
5 |
|
Emin Halid Onat |
5 |
|
Victor Vechersky |
5 |
|
Andrzej Bemer |
5 |
|
Eugeniusz Czerwiński |
5 |
|
Wawrzyniec Dayczak |
5 |
|
Władysław Derdacki |
5 |
|
Roman Feliński |
5 |
|
Janusz Witwicki |
5 |
|
Volodymyr Shcherban |
5 |
|
Valery Shmukler |
5 |
|
Francisco Beltrame |
5 |
|
Eneida de León |
5 |
|
Juan Giuria |
5 |
|
Miguel Ángel Odriozola |
5 |
|
Victor Rabu |
5 |
|
Juan Pablo Terra |
5 |
|
José Vivas |
5 |
|
Ngô Viết Thụ |
5 |
|
Cajetan J. B. Baumann |
4 |
|
Erhard Brielmaier |
4 |
|
John Henry Devereux |
4 |
|
Henry C. Dudley |
4 |
|
Henry Engelbert |
4 |
|
Charles Draper Faulkner |
4 |
|
Walter F. Fontaine |
4 |
|
George Washington Foster |
4 |
|
Louis John Gill |
4 |
|
Elmer Grey |
4 |
|
Charles C. Haight |
4 |
|
Thomas Houghton |
4 |
|
Henry Franklin Kilburn |
4 |
|
Napoleon LeBrun |
4 |
|
Joseph-François Mangin |
4 |
|
Henry V. Murphy |
4 |
|
Samuel Tilden Norton |
4 |
|
Samuel B. Reed |
4 |
|
Vertner Woodson Tandy |
4 |
|
Paul Thiry |
4 |
|
Adrian Wewer |
4 |
|
Edward Brickell White |
4 |
|
Frank Wills |
4 |
|
John Horbury Hunt |
4 |
|
Maxwell Bates |
4 |
|
Aristide Beaugrand-Champagne |
4 |
|
François-Xavier Berlinguet |
4 |
|
Joseph Connolly |
4 |
|
Joseph Venne |
4 |
|
Jan Stuyt |
4 |
|
Alphonse Guépin |
4 |
|
Raymond Charles Péré |
4 |
|
Alfonso Torreggiani |
4 |
|
Frederick de Jersey Clere |
4 |
|
Aksel Fronth |
4 |
|
Håkon Mosling |
4 |
|
Nils Ryjord |
4 |
|
Gillespie |
4 |
|
Hjalmar Kumlien |
4 |
|
John Prichard |
4 |
|
E. M. Bruce Vaughan |
4 |
|
Katherine Bashford |
4 |
|
Alfred Caldwell |
4 |
|
Horace Cleveland |
4 |
|
Andrea Cochran |
4 |
|
Henry Sargent Codman |
4 |
|
James Leal Greenleaf |
4 |
|
Richard Haag |
4 |
|
Edith Henderson |
4 |
|
Theodora Kimball Hubbard |
4 |
|
Leonard Koren |
4 |
|
Samuel C. Lancaster |
4 |
|
Mia Lehrer |
4 |
|
Guy Lowell |
4 |
|
Warren H. Manning |
4 |
|
Elizabeth Bauer Mock |
4 |
|
Rose Standish Nichols |
4 |
|
Wolfgang Oehme |
4 |
|
Jane Silverstein Ries |
4 |
|
Thomas Chalmers Vint |
4 |
|
Stanley Hart White |
4 |
|
Theodore Wirth |
4 |
|
Clement Hodgkinson |
4 |
|
Jacques Wirtz |
4 |
|
Peter Jacobs |
4 |
|
Kongjian Yu |
4 |
|
Antoine de Bosc de la Calmette |
4 |
|
Petra Blaisse |
4 |
|
Joachim Carvallo |
4 |
|
Alexandre Chemetoff |
4 |
|
Allain Provost |
4 |
|
Herbert Dreiseitl |
4 |
|
Walter Rossow |
4 |
|
Udo Weilacher |
4 |
|
Arthur Wiechula |
4 |
|
Giuseppe Balzaretto |
4 |
|
Giuseppe Manetti |
4 |
|
Pietro Porcinai |
4 |
|
Yoshikuni Araki |
4 |
|
Shunmyō Masuno |
4 |
|
Ken Nakajima |
4 |
|
Kamel Mahadin |
4 |
|
Di Lucas |
4 |
|
Fernando Caruncho |
4 |
|
Teresa Gali-Izard |
4 |
|
Knut Adolf Bovin |
4 |
|
Erik Glemme |
4 |
|
Jakub Auguston |
4 |
|
Franz Anton Bagnato |
4 |
|
Lorenzo Binago |
4 |
|
Francesco Buonamici |
4 |
|
Gaspare Guercio |
4 |
|
Fabio Mangone |
4 |
|
Giovanni de Galliano Pieroni |
4 |
|
Francesco Maria Preti |
4 |
|
Leopoldo Retti |
4 |
|
Pier Francesco Silvani |
4 |
|
Gabriele Valvassori |
4 |
|
Paweł Giżycki |
4 |
|
Osip Startsev |
4 |
|
Andrés García de Quiñones |
4 |
|
Giacomo Briano |
4 |
|
Ahmad Nakhchivani |
4 |
|
List of Bulgarian architects |
4 |
|
List of Croatian architects |
4 |
|
List of Czech architects |
4 |
|
List of French architects |
4 |
|
List of Mexican architects |
4 |
|
List of Norwegian architects |
4 |
|
List of Portuguese architects |
4 |
|
List of Russian architects |
4 |
|
List of Slovenian architects |
4 |
|
List of Swiss architects |
4 |
|
Ruth Maxon Adams |
4 |
|
Ann Beha |
4 |
|
Deborah Berke |
4 |
|
Rebecca L. Binder |
4 |
|
Cornelia Brierly |
4 |
|
Lori Brown |
4 |
|
Emily Helen Butterfield |
4 |
|
Gertrude Carter |
4 |
|
Alberta Jeannette Cassell |
4 |
|
Judith Chafee |
4 |
|
Doris Cole |
4 |
|
Melissa Minnich Coleman |
4 |
|
Mary Lund Davis |
4 |
|
Peggy Deamer |
4 |
|
Ida Dixon |
4 |
|
Judith Edelman |
4 |
|
Anne Fougeron |
4 |
|
Lenora Garfinkel |
4 |
|
Madeline Gins |
4 |
|
Leola Hall |
4 |
|
Frances Halsband |
4 |
|
Jane Hastings |
4 |
|
Elizabeth Wright Ingraham |
4 |
|
Elisabeth Martini |
4 |
|
Ida McCain |
4 |
|
Gertrude Comfort Morrow |
4 |
|
Emily Muir |
4 |
|
Louise Caldwell Murdock |
4 |
|
Minerva Parker Nichols |
4 |
|
Mónica Ponce de León |
4 |
|
Rocio Romero |
4 |
|
Christine Salmon |
4 |
|
Verna Cook Salomonsky |
4 |
|
Cathy Simon |
4 |
|
Chloethiel Woodard Smith |
4 |
|
Margaret Fulton Spencer |
4 |
|
Patricia Swan |
4 |
|
Margaret Van Pelt Vilas |
4 |
|
Sarah Whiting |
4 |
|
Astra Zarina |
4 |
|
Anahí Ballent |
4 |
|
Margarita Trlin |
4 |
|
Lily Isabel Maude Addison |
4 |
|
Ruth Alsop |
4 |
|
Beverley Bolin |
4 |
|
Eva Buhrich |
4 |
|
Eleanor Cullis-Hill |
4 |
|
Elizabeth Farrelly |
4 |
|
Nina Hollein |
4 |
|
Sue Courtenay |
4 |
|
Selma Harrington |
4 |
|
Marjory Allen |
4 |
|
Jos Boys |
4 |
|
Jane Duncan |
4 |
|
Sylvia Holland |
4 |
|
Judith Ledeboer |
4 |
|
Kate Macintosh |
4 |
|
Su Rogers |
4 |
|
Sarah Wigglesworth |
4 |
|
Joan Burt |
4 |
|
Jean Hall |
4 |
|
Glenda Kapstein Lomboy |
4 |
|
Cecilia Puga |
4 |
|
Wang Chiu-Hwa |
4 |
|
Matilde Ponce Copado |
4 |
|
Milada Petříková-Pavlíková |
4 |
|
Pia Bech Mathiesen |
4 |
|
Anna Maria Indrio |
4 |
|
Bodil Kjær |
4 |
|
Hanne Kjærholm |
4 |
|
Saskia Noorman-den Uyl |
4 |
|
Han Schröder |
4 |
|
Shahira Fahmy |
4 |
|
Leila Pärtelpoeg |
4 |
|
Mai Šein |
4 |
|
Meeli Truu |
4 |
|
Anne Debarre |
4 |
|
Édith Girard |
4 |
|
Pascale Guédot |
4 |
|
Sigrid Kressmann-Zschach |
4 |
|
Thekla Schild |
4 |
|
Souzana Antonakaki |
4 |
|
Alexandra Paschalidou-Moreti |
4 |
|
Erika Paulas |
4 |
|
Shimul Javeri Kadri |
4 |
|
Aishwarya Tipnis |
4 |
|
Chitra Vishwanath |
4 |
|
Caroline O'Donnell |
4 |
|
Malkit Shoshan |
4 |
|
Maria Gardena |
4 |
|
M. Rosaria Piomelli |
4 |
|
Mara Servetto |
4 |
|
Miho Hamaguchi |
4 |
|
Angélica Araujo Lara |
4 |
|
Aziza Chaouni |
4 |
|
Ola Uduku |
4 |
|
Anna Branzell |
4 |
|
Kari Nissen Brodtkorb |
4 |
|
Wenche Selmer |
4 |
|
Kirsten Sinding-Larsen |
4 |
|
Diana Reiter |
4 |
|
Maria Cotescu |
4 |
|
Ksenija Bulatović |
4 |
|
Milica Šterić |
4 |
|
Laura Kurgan |
4 |
|
Carmen Espegel |
4 |
|
Silvia Gmür |
4 |
|
Gret Loewensberg |
4 |
|
Berta Rahm |
4 |
|
Tamara Huselnykova |
4 |
|
Peter Corning |
4 |
|
William Bell Dinsmoor Jr. |
4 |
|
Mark P. Finlay |
4 |
|
Danny Forster |
4 |
|
Stan Hindman |
4 |
|
Donald Innis |
4 |
|
Kevin Kennon |
4 |
|
Richard Levine |
4 |
|
Barton Myers |
4 |
|
Alexander Ralston |
4 |
|
Bruce Slesinger |
4 |
|
Nader Tehrani |
4 |
|
Adam Tihany |
4 |
|
Sim Van der Ryn |
4 |
|
Thomas Vonier |
4 |
|
Félix Benítez Rexach |
4 |
|
Henry Klumb |
4 |
|
Stephen T. Ayers |
4 |
|
Alan Hantman |
4 |
|
David Lynn |
4 |
|
William J. Bain |
4 |
|
Donn Barber |
4 |
|
James Frazier Barker |
4 |
|
John Savage Bolles |
4 |
|
Ernest Born |
4 |
|
Robert G. Boughey |
4 |
|
Elbridge Boyden |
4 |
|
Walker O. Cain |
4 |
|
Henry Martyn Congdon |
4 |
|
Philip Cox |
4 |
|
Alexander Cvijanović |
4 |
|
Bernard Cywinski |
4 |
|
William Adams Delano |
4 |
|
Sidney Eisenshtat |
4 |
|
Wilson Eyre |
4 |
|
Carl Frelinghuysen Gould |
4 |
|
Harwell Hamilton Harris |
4 |
|
Thomas Hastings |
4 |
|
Arthur B. Heaton |
4 |
|
Henry C. Hibbs |
4 |
|
John Galen Howard |
4 |
|
A. Quincy Jones |
4 |
|
Thomas Rogers Kimball |
4 |
|
Austin W. Lord |
4 |
|
Maynard Lyndon |
4 |
|
Charles Donagh Maginnis |
4 |
|
Arthur Cotton Moore |
4 |
|
Frederick Augustus Muhlenberg |
4 |
|
Douglas Orr |
4 |
|
Sergey Padyukov |
4 |
|
Carl Pfeiffer |
4 |
|
Norman Pfeiffer |
4 |
|
B. Marcus Priteca |
4 |
|
William Gray Purcell |
4 |
|
George Bigelow Rogers |
4 |
|
David M. Schwarz |
4 |
|
Louis A. Simon |
4 |
|
John L. Smithmeyer |
4 |
|
Guy Tilden |
4 |
|
Hart Wood |
4 |
|
Adler & Sullivan |
4 |
|
Snowden Ashford |
4 |
|
J. A. Britton |
4 |
|
Glenn Brown |
4 |
|
William Buckland |
4 |
|
Tiko Campbell |
4 |
|
Alfred Dwight Foster Hamlin |
4 |
|
Albert Held |
4 |
|
Charles Evans Hughes III |
4 |
|
Francis D. Lee |
4 |
|
Walter J. Mathews |
4 |
|
Yasuo Matsui |
4 |
|
Dion Neutra |
4 |
|
Charles A. Rich |
4 |
|
B. Stanley Simmons |
4 |
|
John Jacob Zink |
4 |
|
Lucius Vitruvius Cerdo |
4 |
|
Decriannus |
4 |
|
Zoltan Harmat |
4 |
|
Clifford Holliday |
4 |
|
Carl Rubin |
4 |
|
María Eugenia Bielsa |
4 |
|
Guillermo Gianninazzi |
4 |
|
Miguel Ocampo |
4 |
|
Marcelo von Schwartz |
4 |
|
Jorge Glusberg |
4 |
|
Adrián Gorelik |
4 |
|
Juan Kurchan |
4 |
|
Elva Roulet |
4 |
|
Richard Leplastrier |
4 |
|
John Percival Tate |
4 |
|
James Birrell |
4 |
|
Peter Corrigan |
4 |
|
Roy Grounds |
4 |
|
Graeme Gunn |
4 |
|
Kerry Hill |
4 |
|
Louis Laybourne Smith |
4 |
Good
|
Leslie Wilkinson |
4 |
|
Julius von Borsody |
4 |
|
Eduard Josef Wimmer-Wisgrill |
4 |
|
Volker Giencke |
4 |
|
Adolf Krischanitz |
4 |
|
August Krumholz |
4 |
|
Dieter Mathoi |
4 |
|
Julius Mayreder |
4 |
|
Karl Mayreder |
4 |
|
George Niemann |
4 |
|
Georg Pezolt |
4 |
|
Alfred Rinesch |
4 |
|
August Schwendenwein von Lanauberg |
4 |
|
Hermann Stiegholzer |
4 |
|
Jörg Streli |
4 |
|
Rudolf Wiskoczil |
4 |
|
Eilfried Huth |
4 |
|
František Blažek |
4 |
|
Osvald Polívka |
4 |
|
Konstantin Senchikhin |
4 |
|
Dmitri Buynov |
4 |
|
Felix Novikov |
4 |
|
Rafiq Azam |
4 |
|
Ehsan Khan |
4 |
|
Yeafesh Osman |
4 |
|
Saif Ul Haque |
4 |
|
Saleh Uddin |
4 |
|
Şefik Birkiye |
4 |
|
Pieter De Bruyne |
4 |
|
Jean-Baptiste de Dobbeleer |
4 |
|
Agustín Goovaerts |
4 |
|
Christian Kieckens |
4 |
|
Paul Neefs |
4 |
|
Émile Thielens |
4 |
|
Léon Van Dievoet |
4 |
|
Antoine Varlet |
4 |
|
Frans Van Dijk |
4 |
|
Muhamed and Reuf Kadić |
4 |
|
Alexandre Chan |
4 |
|
Adolpho Lindenberg |
4 |
|
Joseph Franz Seraph Lutzenberger |
4 |
|
Guto Requena |
4 |
|
Theo Wiederspahn |
4 |
|
Ricky Burdett |
4 |
|
Gabriel Epstein |
4 |
|
Louis Hellman |
4 |
|
Paul Koralek |
4 |
|
John F. C. Turner |
4 |
|
Harry Bell Measures |
4 |
|
Charles James Richardson |
4 |
|
William Henry Skinner |
4 |
|
George Richardson |
4 |
|
William Schaw |
4 |
|
James Smith of Jordanhill |
4 |
|
Robert Smith |
4 |
|
Samuel Pepys Cockerell |
4 |
|
Raymond Erith |
4 |
|
Francis Goodwin |
4 |
|
John Vardy |
4 |
|
Samuel Wyatt |
4 |
|
Paul Ayshford Methuen |
4 |
|
Stuart Archer |
4 |
|
Alfred Bossom |
4 |
|
John Murray Easton |
4 |
|
Benjamin Ferrey |
4 |
|
Emanuele Luigi Galizia |
4 |
|
Cathcart William Methven |
4 |
|
Oswald Milne |
4 |
|
Daniel Moylan |
4 |
|
John Buonarotti Papworth |
4 |
|
Nowell Parr |
4 |
|
Lanre Towry-Coker |
4 |
|
William H. White |
4 |
|
Ahmed el Inglizi |
4 |
|
Stephen Geary |
4 |
|
Gareth Hoskins |
4 |
|
A. J. Humbert |
4 |
|
Anthony George Lyster |
4 |
|
William Samwell |
4 |
|
Stancho Belkovski |
4 |
|
Dimitar Chkatrov |
4 |
|
Yordan Milanov |
4 |
|
Kamen Petkov |
4 |
|
John Smith Archibald |
4 |
|
Eric Arthur |
4 |
|
Jean Baillairgé |
4 |
|
William Warren Baldwin |
4 |
|
Hans Blumenfeld |
4 |
|
Jean-Baptiste Côté |
4 |
|
S. George Curry |
4 |
|
Louis Curtiss |
4 |
|
Roger D'Astous |
4 |
|
Frank Darling |
4 |
|
Jack Diamond |
4 |
|
David Ewart |
4 |
|
René-Arthur Fréchet |
4 |
|
Étienne Gaboury |
4 |
|
Keith Irving |
4 |
|
Robert Libman |
4 |
|
Gordon W. Lloyd |
4 |
|
John A. Pearson |
4 |
|
Maurice Perrault |
4 |
|
Robert John Pratt |
4 |
|
Fernand Préfontaine |
4 |
|
Francis Rattenbury |
4 |
|
Francis Conroy Sullivan |
4 |
|
Eugène-Étienne Taché |
4 |
|
William Thomas |
4 |
|
IBI Group |
4 |
|
Thomas Fuller |
4 |
|
Uno Prii |
4 |
|
Henry Sears |
4 |
|
G. Ernest Fairweather |
4 |
|
Harold Lea Fetherstonhaugh |
4 |
|
Juan Bernal Ponce |
4 |
|
Alberto Cruz Montt |
4 |
|
Eduardo Dockendorff |
4 |
|
Guillermo Jullian de la Fuente |
4 |
|
Josué Smith Solar |
4 |
|
Cristián Undurraga |
4 |
|
Enrique Gebhard |
4 |
|
Luciano Kulczewski |
4 |
|
Wing T. Chao |
4 |
|
Cheng Taining |
4 |
|
Poy Gum Lee |
4 |
|
Qi Kang |
4 |
|
Szeto Wai |
4 |
|
Yang Cho-cheng |
4 |
|
José Lei |
4 |
|
Donald Liao |
4 |
|
Yang You |
4 |
|
Luz Amorocho |
4 |
|
Jorge Arango |
4 |
|
Guillermo Bermúdez |
4 |
|
Giovanni Buscaglione |
4 |
|
Giancarlo Mazzanti |
4 |
|
Arturo Robledo Ocampo |
4 |
|
Vicko Andrić |
4 |
|
Andrija Buvina |
4 |
|
Miljenko Horvat |
4 |
|
Paskoje Miličević Mihov |
4 |
|
Stjepan Planić |
4 |
|
Nicolas Arroyo |
4 |
|
Max Borges Jr. |
4 |
|
Václav Aulický |
4 |
|
Jakub Bursa |
4 |
|
Jaroslav Fragner |
4 |
|
Josef Hrejsemnou |
4 |
|
Ferdinand Leffler |
4 |
|
Jiří Löw |
4 |
|
Jaroslav Otruba |
4 |
|
Karel Prager |
4 |
|
Martin Rajniš |
4 |
|
Jan Josef Švagr |
4 |
|
Richard Vyškovský |
4 |
|
Norbert Troller |
4 |
|
Vojtěch Kubašta |
4 |
|
Paul Ritter |
4 |
|
Vojtěch Ignác Ullmann |
4 |
|
Alois Wachsman |
4 |
|
František Marek |
4 |
|
Adolf Foehr |
4 |
|
Lauritz Petersen Aakjær |
4 |
|
Merete Ahnfeldt-Mollerup |
4 |
|
Fredrik Appel |
4 |
|
Leonhard Blasius |
4 |
|
Rudolf Frimodt Clausen |
4 |
|
Thomas Havning |
4 |
|
Axel Høeg-Hansen |
4 |
|
Niels Jacobsen |
4 |
|
Emil Jørgensen |
4 |
|
Philip Lange |
4 |
|
Harald Lønborg-Jensen |
4 |
|
Kent Martinussen |
4 |
|
Alfred Mogensen |
4 |
|
Thorkel Møller |
4 |
|
Ulrik Plesner |
4 |
|
Harald Salling-Mortensen |
4 |
|
Frits Schlegel |
4 |
|
Morten Steenwinkel |
4 |
|
Ferdinand Thielemann |
4 |
|
Charles Abrahams |
4 |
|
Povl Baumann |
4 |
|
Thøger Binneballe |
4 |
|
Emil Blichfeldt |
4 |
|
Henrik Vilhelm Brinkopff |
4 |
|
Alfred Cock-Clausen |
4 |
|
Johannes Emil Gnudtzmann |
4 |
|
Gustav Bartholin Hagen |
4 |
|
Peter Hvidt |
4 |
|
Valdemar Ingemann |
4 |
|
Ferdinand Vilhelm Jensen |
4 |
|
Jens Christian Kofoed |
4 |
|
Flemming Lassen |
4 |
|
C. V. Nielsen |
4 |
|
Philip Smidth |
4 |
|
Magnus Steendorff |
4 |
|
Ernst Burmeister |
4 |
|
Christof Marselis |
4 |
|
Rogert Møller |
4 |
|
Skjold Neckelmann |
4 |
|
Thomas Reed |
4 |
|
Bent Helweg-Møller |
4 |
|
Aksel Bender Madsen |
4 |
|
Kim Herforth Nielsen |
4 |
|
Jan Utzon |
4 |
|
Christoffer Harlang |
4 |
|
Vilhelm Lauritzen Architects |
4 |
|
Pedro Borrell |
4 |
|
Miguel Vila Luna |
4 |
|
Leo de Bever |
4 |
|
Dirk Bolt |
4 |
|
Evert Breman |
4 |
|
Dirk Brouwer |
4 |
|
Frits van Dongen |
4 |
|
Frans Johan Louwrens Ghijsels |
4 |
|
W. H. Gispen |
4 |
|
N. John Habraken |
4 |
|
Johan Mutters |
4 |
|
Jón Kristinsson |
4 |
|
Jan van der Laan |
4 |
|
Leo van der Laan |
4 |
|
Nico van der Laan |
4 |
|
Johannes Bernardus van Loghem |
4 |
|
Jan Ernst van der Pek |
4 |
|
Jordanus Roodenburgh |
4 |
|
Karel Sluijterman |
4 |
|
Jan Verheul |
4 |
|
Hendrik Wijdeveld |
4 |
|
Moshé Zwarts |
4 |
|
Samuel de Clercq |
4 |
|
Nico Lansdorp |
4 |
|
Bert Johan Ouëndag |
4 |
|
Steven Jacobsz Vennekool |
4 |
|
Piet Zanstra |
4 |
|
Henri Zwiers |
4 |
|
Jan Hoogstad |
4 |
|
Dirck de Bray |
4 |
|
Edmund Collein |
4 |
|
Kurt Liebknecht |
4 |
|
Ricardo Mórtola |
4 |
|
Gustavo Orellana |
4 |
|
Charles Ayrout |
4 |
|
Minmose |
4 |
|
Ramses Wissa Wassef |
4 |
|
Bill Cox |
4 |
|
Oliver Hill |
4 |
|
Harold Brakspear |
4 |
|
Kenton Couse |
4 |
|
Dennis Crompton |
4 |
|
Arthur Joseph Davis |
4 |
|
William Winde |
4 |
|
Indrek Allmann |
4 |
|
Andres Alver |
4 |
|
Raivo Kotov |
4 |
|
Tõnis Kimmel |
4 |
|
Allan Murdmaa |
4 |
|
Arnold Alas |
4 |
|
Ron Sang |
4 |
|
Arcadio Arellano |
4 |
|
Fernando Ocampo |
4 |
|
José María Zaragoza |
4 |
|
Marjatta Hara |
4 |
|
Aino Kallio-Ericsson |
4 |
|
Anna-Lisa Stigell |
4 |
|
Vilhelm Helander |
4 |
|
Hilja Gestrin |
4 |
|
Mikael Sundman |
4 |
|
List of Alvar Aalto's works |
4 |
|
Model 60 stacking stool |
4 |
|
Antoine-Marie Chenavard |
4 |
|
Louis Damesme |
4 |
|
Arthur-Stanislas Diet |
4 |
|
Maximilian Godefroy |
4 |
|
Guillaume Gontard |
4 |
|
Achille-Antoine Hermitte |
4 |
|
Jean-Jacques Huvé |
4 |
|
Jacquette de Montberon |
4 |
|
Jean Hupeau |
4 |
|
Jean-Baptiste Lesueur |
4 |
|
Maxime Old |
4 |
|
Gustave Umbdenstock |
4 |
|
Victor Mollet |
4 |
|
Antoine de Ratabon |
4 |
|
Joseph Cachin |
4 |
|
Jean-Benoît-Vincent Barré |
4 |
|
Pol Abraham |
4 |
|
Michel Andrault |
4 |
|
Achille Ballière |
4 |
|
Pierre Barbe |
4 |
|
Adolphe Berty |
4 |
|
Narcisse Brunette |
4 |
|
Philippe Cannissié |
4 |
|
Martin Chambiges |
4 |
|
José Charlet |
4 |
|
Jules-Robert de Cotte |
4 |
|
Édouard Delaporte |
4 |
|
Garry Faif |
4 |
|
Jean-Michel Dalgabio |
4 |
|
Roger Gonthier |
4 |
|
Jean-Louis Victor Grisart |
4 |
|
Lucien Hesse |
4 |
|
Joseph Hiriart |
4 |
|
Pierre Humbert |
4 |
|
Henry Jacques Le Même |
4 |
|
André Leconte |
4 |
|
Sicard de Lordat |
4 |
|
Auguste Louzier Sainte-Anne |
4 |
|
Aaron Messiah |
4 |
|
Jacques Molinos |
4 |
|
Pierre Montenot |
4 |
|
José Oubrerie |
4 |
|
Pierre Pavillon |
4 |
|
Jean-Claude Rambot |
4 |
|
Louis Rey |
4 |
|
Gustave Saacké |
4 |
|
Maxime Siroux |
4 |
|
Charles-Gustave Stoskopf |
4 |
|
Jacques-Martin Tétaz |
4 |
|
Ali Tur |
4 |
|
Joseph Uchard |
4 |
|
Jean-Louis Véret |
4 |
|
Michel Villedo |
4 |
|
Jean Walter |
4 |
|
Arsukisdze |
4 |
|
August Heinrich Andreae |
4 |
|
Christian Farenholtz |
4 |
|
Christoph August Gersting |
4 |
|
Johannes Grotjan |
4 |
|
Gustave Krafft |
4 |
|
Eberhard Kulenkampff |
4 |
|
Theo Pabst |
4 |
|
Charles-Henri Petersen |
4 |
|
Johannes Radke |
4 |
|
Hermann vom Endt |
4 |
|
Franz Lichtblau |
4 |
|
Ludwig Ruff |
4 |
|
Johannes Krahn |
4 |
|
Technical Administration Building of Hoechst AG |
4 |
|
Bride of the Wind |
4 |
|
Carl Fieger |
4 |
|
Hans Manteuffel |
4 |
|
Werner Taesler |
4 |
|
Albert Geutebrück |
4 |
|
Heino Schmieden |
4 |
|
Hermann Alker |
4 |
|
Ernst Balser |
4 |
|
Horst H. Baumann |
4 |
|
Heinrich Beheim |
4 |
|
Walter Curt Behrendt |
4 |
|
Bruno Biehler |
4 |
|
Richard Borrmann |
4 |
|
Woldemar Brinkmann |
4 |
|
Max Bromme |
4 |
|
Edmund Fabry |
4 |
|
Olaf Andreas Gulbransson |
4 |
|
Hans Meiger of Werde |
4 |
|
Hans Hansen |
4 |
|
Wilhelm Hauers |
4 |
|
Albert Heilmann |
4 |
|
Eugen Hönig |
4 |
|
Walter Maria Kersting |
4 |
|
Otto Linne |
4 |
|
Gustav Ludolf Martens |
4 |
|
August Menken |
4 |
|
Eckart Muthesius |
4 |
|
Fred Otto |
4 |
|
Gustav Adolf Platz |
4 |
|
Franz Ruff |
4 |
|
Karl Emil Scherz |
4 |
|
Johann Carl Ludwig Schmid |
4 |
|
Engelbert Seibertz |
4 |
|
Carl August Benjamin Siegel |
4 |
|
Karl Wach |
4 |
|
Johann Peter Weyer |
4 |
|
Mike Hammah |
4 |
|
Dimitris Potiropoulos |
4 |
|
Konstantinos Staikos |
4 |
|
Parmenion |
4 |
|
Ioannis Despotopoulos |
4 |
|
Gérard Fombrun |
4 |
|
Albert Mangonès |
4 |
|
Galland Semerand |
4 |
|
Hubert Pál Álgyay |
4 |
|
Peter Janesch |
4 |
|
Roland A. Wank |
4 |
|
Alois Machatschek |
4 |
|
Jenő Manninger |
4 |
|
Hubert Matuschek |
4 |
|
Eugene Pandala |
4 |
|
Avianti Armand |
4 |
|
Gunadharma |
4 |
|
Abbas Gharib |
4 |
|
Ali Akbar Isfahani |
4 |
|
Ahmad Jafari |
4 |
|
Hosein Lorzade |
4 |
|
Mohsen Mostafavi |
4 |
|
Ostad Ebrahim Banna Esfahani |
4 |
|
Ali Akbar Saremi |
4 |
|
Bahram Shirdel |
4 |
|
Mohsen Foroughi |
4 |
|
Mohammad Karim Pirnia |
4 |
|
Hisham N. Ashkouri |
4 |
|
Gobán Saor |
4 |
|
Heinz Fenchel |
4 |
|
Eran Neuman |
4 |
|
Agron House |
4 |
|
Kellereischloss |
4 |
|
Galasso Alghisi |
4 |
|
Ottorino Aloisio |
4 |
|
Antonio di Vincenzo |
4 |
|
Giuseppe Astarita |
4 |
|
Pietro Baseggio |
4 |
|
Luigi Bellincioni |
4 |
|
Giovanni Bonalino |
4 |
|
Arduino Cantafora |
4 |
|
Libero Cecchini |
4 |
|
Costantino Costantini |
4 |
|
Raffaello Fagnoni |
4 |
|
Guido Fiorini |
4 |
|
Giovanni Cola di Franco |
4 |
|
Cesare Leonardi |
4 |
|
Antonio da Lonate |
4 |
|
Giovanni Francesco Lucchini |
4 |
|
Francesco Ottavio Magnocavalli |
4 |
|
Achille Manfredini |
4 |
|
Ferdinando Manlio |
4 |
|
Paolo Marucelli |
4 |
|
Arturo Mezzedimi |
4 |
|
Camillo Morigia |
4 |
|
Vittorio Ballio Morpurgo |
4 |
|
Renzo Picasso |
4 |
|
Jakov Puljanin |
4 |
|
Franco Purini |
4 |
|
Pietro Saccardo |
4 |
|
Gerolamo Theodoli |
4 |
|
Flaminio del Turco |
4 |
|
Annibale Vitellozzi |
4 |
|
Carlo Zucchi |
4 |
|
Manabu Chiba |
4 |
|
Alexander Nelson Hansell |
4 |
|
Shōji Hayashi |
4 |
|
Hideto Horiike |
4 |
|
Jun Mitsui |
4 |
|
Noriaki Okabe |
4 |
|
Takaharu Tezuka |
4 |
|
Mamoru Yamada |
4 |
|
Kim Chung-up |
4 |
|
Kim Jinai |
4 |
|
Seung H-Sang |
4 |
|
Phia Sing |
4 |
|
Alfred Aschenkampff |
4 |
|
Algirdas Kaušpėdas |
4 |
|
Gediminas Valiuškis |
4 |
|
Kęstutis Antanėlis |
4 |
|
Kiprijonas Maculevičius |
4 |
|
Mimoza Nestorova-Tomić |
4 |
|
Peter Buchanan |
4 |
|
Lim Chong Keat |
4 |
|
Isaac Broid Zajman |
4 |
|
Bernardo Calderón Cabrera |
4 |
|
José Luis Calderón Cabrera |
4 |
|
Antonio Calzada Urquiza |
4 |
|
Jose Manuel Gomez Vazquez Aldana |
4 |
|
Francisco Antonio de Guerrero y Torres |
4 |
|
Oscar Hagerman |
4 |
|
Lorenzo de la Hidalga |
4 |
|
Agustín Landa Verdugo |
4 |
|
Jaime Martínez Veloz |
4 |
|
Román Meyer Falcón |
4 |
|
Aurelio Nuño Morales |
4 |
|
Héctor Osuna Jaime |
4 |
|
Ramón Torres Martínez |
4 |
|
Héctor Velázquez Moreno |
4 |
|
Juan Sordo Madaleno |
4 |
|
Carlos Obregón Santacilia |
4 |
|
Nistor Grozavu |
4 |
|
David Palatnik |
4 |
|
Abram Vaysbeyn |
4 |
|
Isaak Bubis |
4 |
|
Niko Bessinger |
4 |
|
Edward Bartley |
4 |
|
William Fielding |
4 |
|
Louis Hay |
4 |
|
Joseph Maddison |
4 |
|
Harold Marshall |
4 |
|
Cyril Mountfort |
4 |
|
William Armson |
4 |
|
Paul Pascoe |
4 |
|
Cecil Wood |
4 |
|
William Mason |
4 |
|
Nathaniel Young Armstrong Wales |
4 |
|
Henry Eli White |
4 |
|
Hans Jacob Hansteen |
4 |
|
Adolf Agthe |
4 |
|
Harald Bødtker |
4 |
|
Arne E. Holm |
4 |
|
Harald Kaas |
4 |
|
Kristofer Lange |
4 |
|
Victor Nordan |
4 |
|
Ole Øvergaard |
4 |
|
Oluf Nicolai Roll |
4 |
|
Niels A. Torp |
4 |
|
Jakob Holmgren |
4 |
|
Roar Tønseth |
4 |
|
Are Vesterlid |
4 |
|
Jan Inge Hovig |
4 |
|
Einar Myklebust |
4 |
|
Peter Butenschøn |
4 |
|
Gunnar Fougner |
4 |
|
Knut Hjeltnes |
4 |
|
Guthorm Kavli |
4 |
|
Conrad Fredrik von der Lippe |
4 |
|
Peer Qvam |
4 |
|
Mehmed Paša Sokolović's Fountain |
4 |
|
Abdur Rahman Hye |
4 |
|
Nayyar Ali Dada |
4 |
|
Jenaro Pindú |
4 |
|
Mabel Causarano |
4 |
|
Diego Maroto |
4 |
|
Enrique Seoane Ros |
4 |
|
Zofia Garlińska-Hansen |
4 |
|
Jerzy Główczewski |
4 |
|
Helena Morsztynkiewiczowa |
4 |
|
Fernando Lanhas |
4 |
|
Miguel de Arruda |
4 |
|
Pedro Nunes Tinoco |
4 |
|
Jorge Ferreira Chaves |
4 |
|
João Santa-Rita |
4 |
|
Blas C. Silva Boucher |
4 |
|
Gheorghe Balș |
4 |
|
Carol Benesch |
4 |
|
Sandu Florea |
4 |
|
Nicolae Ghica-Budești |
4 |
|
Costin Petrescu |
4 |
|
Dimitrie Maimarolu |
4 |
|
Bogdan Niculescu-Duvăz |
4 |
|
Iuliu Hațieganu |
4 |
|
Leonid Chernishyov |
4 |
|
Vladimir Lukyanov |
4 |
|
Vasili Yermolin |
4 |
|
Fyodor Amlong |
4 |
|
Aleksandr Rosenberg |
4 |
|
Robert Kerr |
4 |
|
Jonathan Anderson Bell |
4 |
|
Robert Lorimer |
4 |
|
James Thomson |
4 |
|
Ramsay Traquair |
4 |
|
John Campbell |
4 |
|
James Gowan |
4 |
|
Master of Work to the Crown of Scotland |
4 |
|
John Redpath |
4 |
|
Janja Mihailović |
4 |
|
Dragutin Milutinović |
4 |
|
Daka Popović |
4 |
|
Petar Popović |
4 |
|
Jovan Prokopljević |
4 |
|
Danilo Vladisavljević |
4 |
|
Nikola Đorđević |
4 |
|
Aleksandar Đokić |
4 |
|
Marko Kovač |
4 |
|
Uglješa Bogunović |
4 |
|
William S. W. Lim |
4 |
|
Friedrich Weinwurm |
4 |
|
Domenico da Capodistria |
4 |
|
Johann Nepomuk Fuchs |
4 |
|
Vlado Gorišek |
4 |
|
Ignac Gregorač |
4 |
|
Walter Scott Law |
4 |
|
Mykhailo Hrechyna |
4 |
|
Alejandro Ferrant Vázquez |
4 |
|
Abelardo Lafuente García-Rojo |
4 |
|
Luis Lacasa |
4 |
|
Juan de Madrazo |
4 |
|
Antonio Ortiz Gacto |
4 |
|
Eduardo Paniagua |
4 |
|
Petrus Petri |
4 |
|
José Antonio Sosa |
4 |
|
Nicolás de Vergara el Mozo |
4 |
|
Luis Vidal |
4 |
|
Pere Blai |
4 |
|
Pere Caselles i Tarrats |
4 |
|
Guillem Seguer |
4 |
|
Mariano Bayón |
4 |
|
Luis María Cabello Lapiedra |
4 |
|
Carlos Lamela |
4 |
|
Magín Berenguer |
4 |
|
Pedro Sánchez Falconete |
4 |
|
Gaspar de Molina y Zaldívar |
4 |
|
Luis Felipe Vivanco |
4 |
|
Knut Beckeman |
4 |
|
Albin Brag |
4 |
|
Hjalmar Cornilsen |
4 |
|
Rudolf S. Enblom |
4 |
|
Rolf Engströmer |
4 |
|
Mauritz Frohm |
4 |
|
Martin Hedmark |
4 |
|
Fredrik Olaus Lindström |
4 |
|
Ingrid Munro |
4 |
|
Franciscus Pahr |
4 |
|
Alessandro Ripellino |
4 |
|
Lars Jacob von Röök |
4 |
|
Mathias Spieler |
4 |
|
Torsten Westman |
4 |
|
Albert Törnqvist |
4 |
|
Hans Westman |
4 |
|
House of Sweden |
4 |
|
Müritzeum |
4 |
|
Anton Aberle |
4 |
|
Markus Breitschmid |
4 |
|
Otto Dreyer |
4 |
|
Max Dudler |
4 |
|
William Dunkel |
4 |
|
Marc Jordi |
4 |
|
Charles Kleiber |
4 |
|
Bruno Reichlin |
4 |
|
Fabio Reinhart |
4 |
|
Harry Schaffer |
4 |
|
Carl Ahasver von Sinner |
4 |
|
Tom Strala |
4 |
|
Karl Emil Wild |
4 |
|
Raphael Zuber |
4 |
|
Guillaume Fatio |
4 |
|
Maurice Turrettini |
4 |
|
Alexandre Perregaux |
4 |
|
Alphons Maximilian Pfyffer von Altishofen |
4 |
|
Johann Jakob Breitinger |
4 |
|
Jakob Ragaz |
4 |
|
Hanns Beyeler |
4 |
|
Gion A. Caminada |
4 |
|
Edy Knupfer |
4 |
|
Marc Kocher |
4 |
|
Walter Moser |
4 |
|
Rudolf Olgiati |
4 |
|
1111 Lincoln Road |
4 |
|
Ville Contemporaine |
4 |
|
Khaled Malas |
4 |
|
Hsieh Ying-chun |
4 |
|
C. P. Wang |
4 |
|
Wang Da-hong |
4 |
|
Yeh Ken-chuang |
4 |
|
Krisda Arunvongse na Ayudhya |
4 |
|
Pinyo Suwankiri |
4 |
|
Ong-ard Satrabhandhu |
4 |
|
Şekip Akalın |
4 |
|
Arif Hikmet Koyunoğlu |
4 |
|
Aptullah Kuran |
4 |
|
Nishan Yaubyan |
4 |
|
Anatoly Ignashchenko |
4 |
|
Oleg Lipchenko |
4 |
|
Mikhail Reva |
4 |
|
Viktor Ostapchuk |
4 |
|
César Loustau |
4 |
|
Horacio Terra Arocena |
4 |
|
Yordano |
4 |
|
Chu Kim Duc |
4 |
|
Nguyễn An |
4 |
|
Lewis Greenleaf Adams |
3 |
|
Raymond F. Almirall |
3 |
|
Truman O. Angell |
3 |
|
Ephraim Francis Baldwin |
3 |
|
Harold W. Burton |
3 |
|
Theophilus P. Chandler Jr. |
3 |
|
George W. Conable |
3 |
|
Arthur Crooks |
3 |
|
James J. Egan |
3 |
|
Patrick W. Ford |
3 |
|
Hermann J. Gaul |
3 |
|
Anthony Vincent Genovese |
3 |
|
John Cameron Greenleaf |
3 |
|
Joseph A. Jackson |
3 |
|
Patrick Keely |
3 |
|
William V. Madden |
3 |
|
Alexander John Majeski |
3 |
|
John J. McMahon |
3 |
|
Joseph Molitor |
3 |
|
Ambrose J. Murphy |
3 |
|
James Murphy |
3 |
|
Apollinare Osadca |
3 |
|
Andrew G. Patrick |
3 |
|
James W. Pirrson |
3 |
|
Paul C. Reilly |
3 |
|
Alfred E. Reinhardt |
3 |
|
J. William Schickel |
3 |
|
Edward J. Schulte |
3 |
|
W. Wheeler Smith |
3 |
|
Gustave E. Steinback |
3 |
|
John Storrs |
3 |
|
John Rochester Thomas |
3 |
|
Hobart Upjohn |
3 |
|
Harold E. Wagoner |
3 |
|
Frederick James Woodbridge |
3 |
|
Edmund Blacket |
3 |
|
Thomas Rowe |
3 |
|
William Wardell |
3 |
|
W. D. Caröe |
3 |
|
Georges-Alphonse Monette |
3 |
|
Jean-Eugène Fromageau |
3 |
|
Thomas Cobden |
3 |
|
William Hague |
3 |
|
James Edward Rogers |
3 |
|
William Alphonsus Scott |
3 |
|
Rolf Harlew Jenssen |
3 |
|
Werner Olsen |
3 |
|
Günther Schüssler |
3 |
|
Svend Tråseth |
3 |
|
John Egil Tverdahl |
3 |
|
Einar Vaardal-Lunde |
3 |
|
Mabel Keyes Babcock |
3 |
|
Anita Berrizbeitia |
3 |
|
Marjorie Sewell Cautley |
3 |
|
Grady Clay |
3 |
|
Frederick Alexander Cuthbert |
3 |
|
M. Paul Friedberg |
3 |
|
Randolph T. Hester |
3 |
|
Henry Vincent Hubbard |
3 |
|
Kelly James |
3 |
|
Bruce Kelly |
3 |
|
Charles Wellford Leavitt |
3 |
|
Mary Horgan Mowbray-Clarke |
3 |
|
Robert Murase |
3 |
|
Norman Newton |
3 |
|
Laurie Olin |
3 |
|
George H. Otten |
3 |
|
André Parmentier |
3 |
|
Michiel Pesman |
3 |
|
Janet Meakin Poor |
3 |
|
James Sturgis Pray |
3 |
|
Elizabeth Barlow Rogers |
3 |
|
Robert Royston |
3 |
|
Merel S. Sager |
3 |
|
Kevin Warren Sloan |
3 |
|
Ken Smith |
3 |
|
Anne Whiston Spirn |
3 |
|
Albert Davis Taylor |
3 |
|
Alexander Wadsworth |
3 |
|
Frank Albert Waugh |
3 |
|
Albert Wilson |
3 |
|
Hugh Irvine Wilson |
3 |
|
Henry Wright |
3 |
|
Kate Cullity |
3 |
|
Ina Higgins |
3 |
|
Friedrich Leo von Rottenberger |
3 |
|
Thomas Hayton Mawson |
3 |
|
Stig Lennart Andersson |
3 |
|
Elie Lainé |
3 |
|
Horst Baeseler |
3 |
|
Herta Hammerbacher |
3 |
|
Rainer Schmidt |
3 |
|
Klaus Zillich |
3 |
|
Nagao Sakurai |
3 |
|
Tatsugoro Matsumoto |
3 |
|
James Beard |
3 |
|
David Cousin |
3 |
|
Alexander Edward |
3 |
|
Paolo Bürgi |
3 |
|
Pietro Francesco Carlone |
3 |
|
Charles Chamois |
3 |
|
Gottfried von Gedeler |
3 |
|
Justus Wehmer |
3 |
|
Nicola Barbioni |
3 |
|
Bontadino de Bontadini |
3 |
|
Romano Carapecchia |
3 |
|
Francesco Croce |
3 |
|
Giulio Cesare Fontana |
3 |
|
Vincenzo della Greca |
3 |
|
Carlo Giuseppe Merlo |
3 |
|
Giuseppe Nuvolo |
3 |
|
Bernardino Radi |
3 |
|
Bartolomeo Vecchione |
3 |
|
Giuseppe Bonici |
3 |
|
Miguel Cano |
3 |
|
George Synadenos Astras |
3 |
|
List of Australian architects |
3 |
|
List of Brazilian architects |
3 |
|
List of Latvian architects |
3 |
|
List of New Zealand architects |
3 |
|
List of Quebec architects |
3 |
|
List of Romanian architects |
3 |
|
List of Serbian architects |
3 |
|
List of Turkish architects |
3 |
|
Agnes Ballard |
3 |
|
Carol Rusche Bentel |
3 |
|
Maria Bentel |
3 |
|
Daphne Brown |
3 |
|
Debra M. Brown |
3 |
|
Elizabeth Coit |
3 |
|
Rose Connor |
3 |
|
Katherine Diamond |
3 |
|
Winka Dubbeldam |
3 |
|
Merrill Elam |
3 |
|
Behnaz Farahi |
3 |
|
Jessica Farrar |
3 |
|
Katherine Cutler Ficken |
3 |
|
Gannon and Hands |
3 |
|
Sarah P. Harkness |
3 |
|
Margaret Helfand |
3 |
|
Margaret Hicks |
3 |
|
Dara Huang |
3 |
|
Jane Hall Johnson |
3 |
|
Mary Richardson Kennedy |
3 |
|
Andrea Leers |
3 |
|
Brenda Levin |
3 |
|
Diane Lewis |
3 |
|
Ivenue Love-Stanley |
3 |
|
Elena Manferdini |
3 |
|
Susan Maxman |
3 |
|
Marcia Mead |
3 |
|
Harriet Moody |
3 |
|
Carole J. Olshavsky |
3 |
|
Margaret Read |
3 |
|
Elsa Rehmann |
3 |
|
Eliza Newkirk Rogers |
3 |
|
Ashley Schafer |
3 |
|
Janet Marie Smith |
3 |
|
Henrietta May Steinmesch |
3 |
|
Lenore Thomas Straus |
3 |
|
Marilyn Jordan Taylor |
3 |
|
Martha Cassell Thompson |
3 |
|
Lauretta Vinciarelli |
3 |
|
Zoka Zola |
3 |
|
Matilde Díaz Vélez |
3 |
|
Flora Manteola |
3 |
|
Magdalena Sierra |
3 |
|
Mónica Weiss |
3 |
|
Karen Burns |
3 |
|
Stroma Buttrose |
3 |
|
Cassandra Fahey |
3 |
|
Margaret Findlay |
3 |
|
Eli Giannini |
3 |
|
Eileen Good |
3 |
|
Laura Harding |
3 |
|
Ellison Harvie |
3 |
|
Nellie McCredie |
3 |
|
Elina Mottram |
3 |
|
Ellice Nosworthy |
3 |
|
Marjorie Simpson |
3 |
|
Jennifer Taylor |
3 |
|
Kerstin Thompson |
3 |
|
Adelheid Gnaiger |
3 |
|
Ninel Aladova |
3 |
|
Vesna Bugarski |
3 |
|
Daisy Igel |
3 |
|
Irena Bauman |
3 |
|
Elspeth Beard |
3 |
|
Corinne Bennett |
3 |
|
Justin Blanco White |
3 |
|
Bessie Charles |
3 |
|
Ethel Charles |
3 |
|
Catherine Cooke |
3 |
|
Salma Samar Damluji |
3 |
|
Elizabeth Denby |
3 |
|
Sophie Hicks |
3 |
|
Alison Killing |
3 |
|
Mary Medd |
3 |
|
Sadie Morgan |
3 |
|
Rosemary Stjernstedt |
3 |
|
Maria Luisa Doseva-Georgieva |
3 |
|
Shirley Blumberg |
3 |
|
Phyllis Cook Carlisle |
3 |
|
Teresa Coady |
3 |
|
Lennox Grafton |
3 |
|
Elora Hardy |
3 |
|
Mary Imrie |
3 |
|
Alice Malhiot |
3 |
|
Eva Vecsei |
3 |
|
Jean Wallbridge |
3 |
|
Antonia Lehmann |
3 |
|
Monica Pidgeon |
3 |
|
Huang Hui |
3 |
|
Naihan Li |
3 |
|
Zhang Jinqiu |
3 |
|
Věra Machoninová |
3 |
|
Karen Clemmensen |
3 |
|
Helle Juul |
3 |
|
Elna Møller |
3 |
|
Tonny Zwollo |
3 |
|
Katrin Koov |
3 |
|
Kaire Nõmm |
3 |
|
Veronika Valk |
3 |
|
Tarja Salmio-Toiviainen |
3 |
|
Eveliina Sarapää |
3 |
|
Kaarin Taipale |
3 |
|
Martine Bedin |
3 |
|
Iwona Buczkowska |
3 |
|
Anne Démians |
3 |
|
Maria Deroche |
3 |
|
Françoise Fromonot |
3 |
|
Catherine Furet |
3 |
|
India Mahdavi |
3 |
|
Marine Miroux |
3 |
|
Adeline Rispal |
3 |
|
Antoinette Robain |
3 |
|
Edith Schreiber-Aujame |
3 |
|
Women of the Bauhaus |
3 |
|
Kathleen King von Alvensleben |
3 |
|
Anna Klingmann |
3 |
|
Elisabeth von Knobelsdorff |
3 |
|
Silke Langenberg |
3 |
|
Käthe Menzel-Jordan |
3 |
|
Abha Narain Lambah |
3 |
|
Samira Rathod |
3 |
|
Deirdre O'Connor |
3 |
|
Shulamit Nadler |
3 |
|
Yuko Nagayama |
3 |
|
Satoko Shinohara |
3 |
|
Erica Mann |
3 |
|
Tatiana Fabeck |
3 |
|
Nathalie Rozencwajg |
3 |
|
Arlette Schneiders |
3 |
|
Viviana Agundiz |
3 |
|
Laura Itzel Castillo |
3 |
|
Josefa Saisó Sempere |
3 |
|
Deidre Brown |
3 |
|
Architecture of Peru |
3 |
|
Helena Roseta |
3 |
|
Milica Krstić |
3 |
|
Ivanka Raspopović |
3 |
|
Juta Krulc |
3 |
|
Sonja Lapajne-Oblak |
3 |
|
Elsa Leviseur |
3 |
|
Kate Otten |
3 |
|
Nadia Tromp |
3 |
|
Pernilla Ohrstedt |
3 |
|
Brita Snellman |
3 |
|
Angela Deuber |
3 |
|
Xiu Zelan |
3 |
|
Richard Lewis Brown |
3 |
|
Bernard Kohn |
3 |
|
Henry Sellon Boneval Latrobe |
3 |
|
Robert Miller |
3 |
|
Donald Olsen |
3 |
|
John F. O'Malley |
3 |
|
Wellington Reiter |
3 |
|
Richard E. Schmidt |
3 |
|
Charles Sumner Schneider |
3 |
|
Scott Simon |
3 |
|
Steven Song |
3 |
|
Jon Stryker |
3 |
|
Alexander McMillan Welch |
3 |
|
Yann Weymouth |
3 |
|
Jesús Eduardo Amaral |
3 |
|
Manuel V. Domenech |
3 |
|
Cruz García |
3 |
|
Charles Kirk Kirby |
3 |
|
Brett Blanton |
3 |
|
August Schoenborn |
3 |
|
Fellow of the American Institute of Architects |
3 |
|
Thomas H. Atherton |
3 |
|
Atlee Ayres |
3 |
|
Fred Bassetti |
3 |
|
Morris Frederick Bell |
3 |
|
Marlon Blackwell |
3 |
|
Arthur T. Brown |
3 |
|
Herbert C. Burdett |
3 |
|
Silas Reese Burns |
3 |
|
Stephen Carter |
3 |
|
Frank Miles Day |
3 |
|
James R. Edmunds Jr. |
3 |
|
Bennie Gonzales |
3 |
|
Jackson C. Gott |
3 |
|
Eric Gugler |
3 |
|
George Harold Waldo Haag |
3 |
|
John R. Hamilton |
3 |
|
John C. Harkness |
3 |
|
Charles P. Hartshorn |
3 |
|
Mark Alan Hewitt |
3 |
|
Steven Izenour |
3 |
|
Leonard Jacobson |
3 |
|
Norman Johnston |
3 |
|
Edward H. Kendall |
3 |
|
Paul A. Kennon |
3 |
|
Paul Hayden Kirk |
3 |
|
Ernest J. Kump |
3 |
|
Ellis F. Lawrence |
3 |
|
Electus D. Litchfield |
3 |
|
Albert C. Martin Jr. |
3 |
|
George Champlin Mason Jr. |
3 |
|
Kurt Meyer |
3 |
|
Andrés Mignucci |
3 |
|
George S. Mills |
3 |
|
Benjamin Wistar Morris |
3 |
|
James Crawford Neilson |
3 |
|
Rexford Newcomb |
3 |
|
Vladimir Ossipoff |
3 |
|
Julian Livingston Peabody |
3 |
|
Paul J. Pelz |
3 |
|
Charles E. Peterson |
3 |
|
Irving Kane Pond |
3 |
Good
|
George Ranalli |
3 |
|
Arthur W. Rice |
3 |
|
Harry G. Robinson III |
3 |
|
George R. Shaw |
3 |
|
Richmond Shreve |
3 |
|
C. B. J. Snyder |
3 |
|
Peter Steinbrueck |
3 |
|
Arthur George Stephenson |
3 |
|
Alfred Stone |
3 |
|
Thomas Alexander Tefft |
3 |
|
Harlan Thomas |
3 |
|
William Turnbull Jr. |
3 |
|
Bill Valentine |
3 |
|
C. Wellington Walker |
3 |
|
Herbert Langford Warren |
3 |
|
H. Neill Wilson |
3 |
|
William Wurster |
3 |
|
Marion Sims Wyeth |
3 |
|
Esther Alzaibar |
3 |
|
D. Wiley Anderson |
3 |
|
Charles Bartberger |
3 |
|
Philip Birnbaum |
3 |
|
Arthur Bowditch |
3 |
|
William J. Brinkmann |
3 |
|
John Byers |
3 |
|
Robert Byrd |
3 |
|
Charles E. Cassell |
3 |
|
Charles Edward Choate |
3 |
|
John C. Cochrane |
3 |
|
Frederick Corser |
3 |
|
Walter P. Crabtree |
3 |
|
Stuart W. Cramer |
3 |
|
Marcus F. Cummings |
3 |
|
Brinton B. Davis |
3 |
|
Theodore de Lemos |
3 |
|
Levi J. Dean |
3 |
|
Vernon DeMars |
3 |
|
John H. Duncan |
3 |
|
Douglas Ellington |
3 |
|
Harold H. Fisher |
3 |
|
William Dewey Foster |
3 |
|
Arthur Froehlich |
3 |
|
Horace Gifford |
3 |
|
A. Warren Gould |
3 |
|
Charles R. Greco |
3 |
|
Lloyd Greer |
3 |
|
John William Gregg |
3 |
|
Alfred Grindle |
3 |
|
Jordan Gruzen |
3 |
|
Martin L. Hampton |
3 |
|
Hardy Holzman Pfeiffer Associates |
3 |
|
William J. Hicks |
3 |
|
Henry H. Hohenschild |
3 |
|
Charles Pratt Huntington |
3 |
|
Albert Ely Ives |
3 |
|
Lindley Johnson |
3 |
|
Nathan Korn |
3 |
|
Thomas Lewinski |
3 |
|
Carl L. Linde |
3 |
|
Herbert A. Linthwaite |
3 |
|
Franklin B. Long |
3 |
|
James Brown Lord |
3 |
|
Edwin May |
3 |
|
James Rupert Miller |
3 |
|
Thomas Henry Morgan |
3 |
|
Hidalgo Moya |
3 |
|
Oscar Nitzchke |
3 |
|
Edward Noonan |
3 |
|
Benjamin Polk |
3 |
|
George D. Rand |
3 |
|
Lorimer Rich |
3 |
|
Hugh Roberts |
3 |
|
Stanley Saitowitz |
3 |
|
Willard T. Sears |
3 |
|
Alvin M. Strauss |
3 |
|
Gene Summers |
3 |
|
Samuel J. F. Thayer |
3 |
|
Martin E. Thompson |
3 |
|
William Ward |
3 |
|
Lloyd Warren |
3 |
|
Ben Weese |
3 |
|
Oscar Wenderoth |
3 |
|
Paul Willen |
3 |
|
George Williams |
3 |
|
George M. Williamson |
3 |
|
Argelius |
3 |
|
Cyrus |
3 |
|
Georgina Huljich |
3 |
|
Marcello Rodriguez Pons |
3 |
|
Matías Allen |
3 |
|
Hernan Diaz Alonso |
3 |
|
Sydney Ancher |
3 |
|
Robin Gibson |
3 |
|
Richard Johnson |
3 |
|
Colin Madigan |
3 |
|
Ernst Hiesmayr |
3 |
|
Anna-Lülja Praun |
3 |
|
Gustav Gugitz |
3 |
|
Walter Bor |
3 |
|
Paul Meissner |
3 |
|
Hans Pfann |
3 |
|
Paolo Piva |
3 |
|
Alfred Preis |
3 |
|
Ernst Schwadron |
3 |
|
Emilio Ambrosini |
3 |
|
Kazi Khaleed Ashraf |
3 |
|
Kashef Mahboob Chowdhury |
3 |
|
Rabiul Hussain |
3 |
|
Shakoor Majid |
3 |
|
Enamul Karim Nirjhar |
3 |
|
Mustapha Khalid Palash |
3 |
|
Alexei Andreyuk |
3 |
|
Cluysenaar family |
3 |
|
Émile-José Fettweis |
3 |
|
Veerle Geerinckx |
3 |
|
Johan Neerman |
3 |
|
Paul de Cock |
3 |
|
Jan Heyns |
3 |
|
Henri Kervyn de Lettenhove |
3 |
|
Lieven de Witte |
3 |
|
Jan van den Eynde II |
3 |
|
Julius Espat |
3 |
|
Ivan Ceresnjes |
3 |
|
José António Caldas |
3 |
|
Arthur Casas |
3 |
|
Gabriel Joaquim dos Santos |
3 |
|
Tebas |
3 |
|
Sylvio de Vasconcellos |
3 |
|
Igor de Vetyemy |
3 |
|
Arthur Acton |
3 |
|
John Adams |
3 |
|
Thomas Raffles Davison |
3 |
|
Usman Haque |
3 |
|
Ivan Margolius |
3 |
|
Dominic Michaelis |
3 |
|
Pal Pang |
3 |
|
Walter Andrew |
3 |
|
Detmar Blow |
3 |
|
John Ladds |
3 |
|
Godfrey Pinkerton |
3 |
|
William Townesend |
3 |
|
Harry Weedon |
3 |
|
Eric Francis |
3 |
|
Colin St Clair Oakes |
3 |
|
Robert Christie |
3 |
|
Thomas (Robert) Cochrane |
3 |
|
Robert Findlay |
3 |
|
Christopher Galloway |
3 |
|
George Meikle Kemp |
3 |
Good
|
James Miller |
3 |
|
George Morton |
3 |
|
John Mylne |
3 |
Good
|
David Stirling |
3 |
|
Thomas S. Tait |
3 |
|
Thomas Larkins Walker |
3 |
|
Claude Batley |
3 |
|
Bhai Ram Singh |
3 |
|
Cuthbert Brodrick |
3 |
|
John James Burnet |
3 |
|
Archibald Elliot |
3 |
|
Henry Keene |
3 |
|
Sanderson Miller |
3 |
|
Albert Richardson |
3 |
|
Archibald Simpson |
3 |
|
Thomas Taylor |
3 |
|
William Swinden Barber |
3 |
|
William Binnie |
3 |
|
Richard Carpenter |
3 |
|
Arthur Cates |
3 |
|
Charles Alfred Chastel de Boinville |
3 |
|
James Kellaway Colling |
3 |
|
William Wood Deane |
3 |
|
John Leopold Denman |
3 |
|
Henry Harold Hughes |
3 |
|
Arthur George Marshall |
3 |
|
Rex Distin Martienssen |
3 |
|
Stanley Rickard |
3 |
|
John Steggall |
3 |
|
Charles Paget Wade |
3 |
|
Alexander Brown Wilson |
3 |
|
Robert Atkinson |
3 |
|
Eustace Balfour |
3 |
Good
|
Julian Bicknell |
3 |
|
Edward Boardman |
3 |
|
Thomas Talbot Bury |
3 |
|
Bridget Cherry |
3 |
|
Charles Walter Clark |
3 |
|
Andrew R. Cobb |
3 |
|
James Hoey Craigie |
3 |
|
William Henry Crossland |
3 |
|
Charles Fitzroy Doll |
3 |
|
Archibald Matthias Dunn |
3 |
|
Edward Falkener |
3 |
|
Tony Fitzpatrick |
3 |
|
Joseph Fogerty |
3 |
|
James Fowler |
3 |
|
William Haywood |
3 |
|
Charles Holloway James |
3 |
|
Ralph Knott |
3 |
|
Ian Liddell |
3 |
|
Alexander Marshall Mackenzie |
3 |
|
Robert Matthew |
3 |
|
Henry Medd |
3 |
|
Peter Melvin |
3 |
|
David Mocatta |
3 |
|
Peter Moro |
3 |
|
Thomas Myres |
3 |
|
Ernest Newton |
3 |
|
George Oatley |
3 |
|
George Pace |
3 |
|
Howard Robertson |
3 |
|
Edward Robert Robson |
3 |
|
Percy Stone |
3 |
|
Walter Tapper |
3 |
|
John Taylor |
3 |
|
Brumwell Thomas |
3 |
|
Reginald Uren |
3 |
|
Andrea Vassallo |
3 |
|
Chris Wise |
3 |
|
William Young |
3 |
|
Richard Allison |
3 |
|
J. M. Brydon |
3 |
|
George Corson |
3 |
|
William Donthorne |
3 |
|
Henry Hare |
3 |
|
John Hughes |
3 |
|
Henry Hutchinson |
3 |
|
Henry Irwin |
3 |
|
David Laing |
3 |
|
Ambrose Macdonald Poynter |
3 |
|
Charles G. F. Rees |
3 |
|
Edmund Harold Sedding |
3 |
|
Alfred Dundas Taylor |
3 |
|
Tecton Group |
3 |
|
William Edward Trent |
3 |
|
John Yenn |
3 |
|
Alexander Barov |
3 |
|
Georgi Stoilov |
3 |
|
Zdravko Zdravkov |
3 |
|
You Khin |
3 |
|
Lazare Eloundou Assomo |
3 |
|
Anthony Adamson |
3 |
|
George Baird |
3 |
|
James Balfour |
3 |
|
John Bland |
3 |
|
Cecil Burgess |
3 |
|
Edmund Burke |
3 |
|
James K. M. Cheng |
3 |
|
Peter Dickinson |
3 |
|
Gene Dub |
3 |
|
Jean Dumontier |
3 |
|
John Albert Ewart |
3 |
|
Thomas W. Fuller |
3 |
|
George Wallace Gouinlock |
3 |
|
Siamak Hariri |
3 |
|
William Critchlow Harris |
3 |
|
Edgar Lewis Horwood |
3 |
|
Maxwell M. Kalman |
3 |
|
Ludger Lemieux |
3 |
|
Samuel Maclure |
3 |
|
Willard M. Mitchell |
3 |
|
David Ouellet |
3 |
|
Jules Paivio |
3 |
|
Lucien Parent |
3 |
|
John Plaw |
3 |
|
Victor Prus |
3 |
|
Joseph Sheard |
3 |
|
Henry Sproatt |
3 |
|
Maciej Matthew Szymanski |
3 |
|
Elmar Tampõld |
3 |
|
Kivas Tully |
3 |
|
Ross and Macdonald |
3 |
|
John B. Parkin |
3 |
|
Frederick Preston Rubidge |
3 |
|
William Tutin Thomas |
3 |
|
Germán Bannen |
3 |
|
Juan Carlos García Pérez de Arce |
3 |
|
Pablo Kast |
3 |
|
Enrique van Rysselberghe Martínez |
3 |
|
Enrique van Rysselberghe Varela |
3 |
|
Fermín Vivaceta |
3 |
|
Mario Recordón |
3 |
|
Chen Chan-siang |
3 |
|
Roger Lee |
3 |
|
Li Daozeng |
3 |
|
Liu Jipiao |
3 |
|
Lü Yanzhi |
3 |
|
Qingyun Ma |
3 |
|
Yang Hongxun |
3 |
|
Yang Tingbao |
3 |
|
Huang Zuoshen |
3 |
|
Gary Chang |
3 |
|
Edward Ho |
3 |
|
Hazel Wong |
3 |
|
Diana Pombo |
3 |
|
Patricio Samper Gnecco |
3 |
|
Édgar Brenes |
3 |
|
Víctor Cañas |
3 |
|
Bruno Stagno |
3 |
|
Josip Kodl |
3 |
|
Zdenko Strižić |
3 |
|
Igor Franić |
3 |
|
Vedran Mimica |
3 |
|
Max Borges del Junco |
3 |
|
Enrique De Jongh Caula |
3 |
|
Jorge Luis Echarte |
3 |
|
Hilario Candela |
3 |
|
Evžen Linhart |
3 |
|
Josef Štěpánek Netolický |
3 |
|
Milan Pitlach |
3 |
|
Miroslav Řepa |
3 |
|
Svatopluk Sládeček |
3 |
|
Jiří Svoboda |
3 |
|
Bedřich Wachsmann |
3 |
|
Wolfgang von Wersin |
3 |
|
Ladislav Žák |
3 |
|
Vlastibor Klimeš |
3 |
|
František Janda |
3 |
|
Karel Řepa |
3 |
|
Eggert Achen |
3 |
|
Vilhelm Ahlmann |
3 |
|
Gregers Algreen-Ussing |
3 |
|
Marinus Andersen |
3 |
|
Thorvald Andersen |
3 |
|
Christian Arntzen |
3 |
|
Feodor Asmussen |
3 |
|
Martin Bussert |
3 |
|
Jens Klok |
3 |
|
Christian Jensen Mørup |
3 |
|
Hans Næss |
3 |
|
Hercules von Oberberg |
3 |
|
Hother A. Paludan |
3 |
|
Axel Preisler |
3 |
|
Alfred Råvad |
3 |
|
Nicolaus Hinrich Rieman |
3 |
|
Sven Risom |
3 |
|
Hans Wilhelm Schrøder |
3 |
|
Aage Rafn |
3 |
|
Svend Albinus |
3 |
|
Hans Christian Amberg |
3 |
|
Einar Ambt |
3 |
|
Ole Falkentorp |
3 |
|
Vilhelm Friederichsen |
3 |
|
Thorkild Henningsen |
3 |
|
Carl Lendorf |
3 |
|
Ernst Lohse |
3 |
|
Heinrich Meldahl |
3 |
|
Aage Roussell |
3 |
|
Bernhard Seidelin |
3 |
|
Frederik Levy |
3 |
|
Jacob Wilhelm Frohne |
3 |
|
Kay Schrøder |
3 |
|
Arthur Wittmaack |
3 |
|
Philip Arctander |
3 |
|
Jens Klemmensen |
3 |
|
Orla Mølgaard-Nielsen |
3 |
|
Cubo Architects |
3 |
|
Bernt Petersen |
3 |
|
PLH Architects |
3 |
|
B.J.K. Cramer |
3 |
|
Adriaan Goekoop |
3 |
|
Rogier van der Heide |
3 |
|
Siegfried Nassuth |
3 |
|
Koen Olthuis |
3 |
|
Michiel Riedijk |
3 |
|
Hans Van de Bovenkamp |
3 |
|
Pi de Bruijn |
3 |
|
Bart Lootsma |
3 |
|
Susan Hendrik van Sitteren |
3 |
|
Han Groenewegen |
3 |
|
Jan van der Jagt |
3 |
|
Bruno Flierl |
3 |
|
Fernando Callejas Barona |
3 |
|
Felipe Correa |
3 |
|
Habib Ayrout |
3 |
|
Ali Labib Gabr |
3 |
|
Sayed Karim |
3 |
|
Henry Cheere |
3 |
|
Mike Davies |
3 |
|
George Grenfell-Baines |
3 |
|
Terence Verity |
3 |
|
John Winter |
3 |
|
David Greene |
3 |
|
William Orchard |
3 |
|
Mattias Agabus |
3 |
|
Martin Aunin |
3 |
|
Hanno Grossschmidt |
3 |
|
Peep Jänes |
3 |
|
Velle Kadalipp |
3 |
|
Tiit Kaljundi |
3 |
|
Hindrek Kesler |
3 |
|
Tarmo Laht |
3 |
|
Ra Luhse |
3 |
|
Urmas Muru |
3 |
|
Ain Padrik |
3 |
|
Viktor Pihlak |
3 |
|
Enn Rajasaar |
3 |
|
Kuno Raude |
3 |
|
Eero Endjärv |
3 |
|
Andri Kirsima |
3 |
|
Eero Palm |
3 |
|
Andres Siim |
3 |
|
Jaan Tiidemann |
3 |
|
Illimar Truverk |
3 |
|
Kalle Vellevoog |
3 |
|
Daniel Go |
3 |
|
Elmer Pato |
3 |
|
Carlos A. Santos-Viola |
3 |
|
Kari Asikainen |
3 |
|
Margit Lindqvist |
3 |
|
Kerttu Rytkönen |
3 |
|
Tapani Talo |
3 |
|
Gunnel Adlercreutz |
3 |
|
Albert Mellin |
3 |
|
Alexander Dubov |
3 |
|
Timo Saarnio |
3 |
|
Atte Willberg |
3 |
|
Borgström Tobacco Factory |
3 |
|
Kai Wartiainen |
3 |
|
Jean-Marc Bonfils |
3 |
|
Camille Robida |
3 |
|
Thierry Despont |
3 |
|
Jacques Drevet |
3 |
|
Jean-Jacques Fernier |
3 |
|
Noël Le Maresquier |
3 |
|
Charles-François Mandar |
3 |
|
André Pavlovsky |
3 |
|
Paris Avenue |
3 |
|
Jakob + MacFarlane |
3 |
|
Valode & Pistre |
3 |
|
Anne-Ségolène Abscheidt |
3 |
|
Marc Van Peteghem |
3 |
|
Guillaume Verdier |
3 |
|
Gaudensi Allar |
3 |
|
Pierre d'Angicourt |
3 |
|
Gaston Bardet |
3 |
|
Jean-François Blassel |
3 |
|
Edmond Brion |
3 |
|
Robert Camelot |
3 |
|
Émile Camut |
3 |
|
Jean-Baptiste Chaussard |
3 |
|
Pierre-Jules Delespine |
3 |
|
François Deslaugiers |
3 |
|
Walter-André Destailleur |
3 |
|
Denis-Louis Destors |
3 |
|
Pierre Dufau |
3 |
|
René Egger |
3 |
|
Roger Erell |
3 |
|
Antoine Grumbach |
3 |
|
Jacques Henri-Labourdette |
3 |
|
Jean Mansart de Jouy |
3 |
|
Nicolas Lemercier |
3 |
|
Alexandre Miniac |
3 |
|
Charles Nicod |
3 |
|
Clément Parent |
3 |
|
Jean Perrottet |
3 |
|
Alexandre Persitz |
3 |
|
Antoine Rater |
3 |
|
Renaud de Cormont |
3 |
|
Charles Ribart |
3 |
|
Jules Saulnier |
3 |
|
Andreï Svetchine |
3 |
|
Georges Tourry |
3 |
|
Auguste Henri Vildieu |
3 |
|
Othello Zavaroni |
3 |
|
Victor Djorbenadze |
3 |
|
Oswald Bieber |
3 |
|
Sophie Rieger |
3 |
|
Erwin Schleich |
3 |
|
Schuermann |
3 |
|
Karl Hengerer |
3 |
|
Christoph Sattler |
3 |
|
Peter Breisiger |
3 |
|
Carl Busse |
3 |
|
Heinrich de Fries |
3 |
|
Alfred Hensel |
3 |
|
Emil Pohle |
3 |
|
Karl Pregizer |
3 |
|
Erich zu Putlitz |
3 |
|
Andreas Quednau |
3 |
|
Friedrich Wilhelm Rauschenberg |
3 |
|
Ernst Stahl |
3 |
|
Sebastian Treese |
3 |
|
Paul Wolf |
3 |
|
Hanns Egon Wörlen |
3 |
|
Franz Zell |
3 |
|
Kwame Governs Agbodza |
3 |
|
Ernest Attuquaye Armah |
3 |
|
Charalambos Bouras |
3 |
|
Demetre Anastassakis |
3 |
|
Phaeax |
3 |
|
Kostas Biris |
3 |
|
Ninotchka Matute |
3 |
|
Efraín Recinos |
3 |
|
Arijac |
3 |
|
Georges Baussan |
3 |
|
Sacha Thébaud |
3 |
|
Zoltán Agócs |
3 |
|
András Csókay |
3 |
|
Márta V. Naszályi |
3 |
|
Pavel Mikšík |
3 |
|
Victor Nellenbogen |
3 |
|
Einar Sveinsson |
3 |
|
Þorsteinn Gunnarsson |
3 |
|
Arunendu Das |
3 |
|
Mahendra Raj |
3 |
|
Architects of Iran |
3 |
|
Nader Ardalan |
3 |
|
Ali E'ta |
3 |
|
Iraj Etesam |
3 |
|
Iraj Kalantari Taleghani |
3 |
|
Yasmine Mahmoudieh |
3 |
|
Mouzhan Majidi |
3 |
|
Hadi Mirmiran |
3 |
|
Hossein Sadri |
3 |
|
Siavash Teimouri |
3 |
|
Abdallah Khan |
3 |
|
Hamid Gabbay |
3 |
|
Manhal Al Habbobi |
3 |
|
Issam al-Said |
3 |
|
Iftach Alony |
3 |
|
Sharon Rotbard |
3 |
|
Renato Camus |
3 |
|
Piero Sartogo |
3 |
|
Gabriele Agnolo |
3 |
|
Wawrzyniec Cezary Anichini |
3 |
|
Pietro Barucci |
3 |
|
Ivo Battelli |
3 |
|
Busiri Vici |
3 |
|
Pietro Camporese the Younger |
3 |
|
Andrea Ciccione |
3 |
|
Nicolao Civitali |
3 |
|
Vincenzo Civitali |
3 |
|
Luigi Clerichetti |
3 |
|
Arturo Cucciolla |
3 |
|
Amedeo D'Albora |
3 |
|
Gian Francesco d'Agrate |
3 |
|
Dattaro family |
3 |
|
Angelo Aniello Fiore |
3 |
|
Pietro Fiorini |
3 |
|
Gagini family |
3 |
|
Gaetano Genovese |
3 |
|
Giovanni di Lapo Ghini |
3 |
|
Matteo Lucchesi |
3 |
|
Masuccio Segondo |
3 |
|
Masuccio Primo |
3 |
|
Tommaso Mattei |
3 |
|
Attilio Muggia |
3 |
|
Giovanni Pellegrini |
3 |
|
Achille Pintonello |
3 |
|
Giuseppe Pistocchi |
3 |
|
Giovanni Paolo Recchi |
3 |
|
Duilio Torres |
3 |
|
Francesco Trabucco |
3 |
|
Cesare Valle |
3 |
|
Dante Viviani |
3 |
|
Masatsugu Kobayashi |
3 |
|
Shimoda Kikutaro |
3 |
|
Yoshiya Tanoue |
3 |
|
Takashi Yamaguchi |
3 |
|
Rasem Badran |
3 |
|
Ammar Khammash |
3 |
|
Ali Maher |
3 |
|
Pāvils Dreijmanis |
3 |
|
Augusts Malvess |
3 |
|
Rudolf Heinrich Zirkwitz |
3 |
|
Nabil Gholam |
3 |
|
Nadim Karam |
3 |
|
Moussa Al-Maamari |
3 |
|
Kęstutis Lupeikis |
3 |
|
Nina Špikienė |
3 |
|
Aleksander Szniolis |
3 |
|
Živko Popovski |
3 |
|
Goh Hock Guan |
3 |
|
Arthur Benison Hubback |
3 |
|
Hijjas Kasturi |
3 |
|
Raja Kamarul Bahrin |
3 |
|
Juan Carlos Baumgartner |
3 |
|
Enrique Carral Icaza |
3 |
|
Pedro Cerisola |
3 |
|
Margarita Chávez Murguía |
3 |
|
José Luis Cuevas |
3 |
|
Fernando Donis |
3 |
|
Jorge Legorreta |
3 |
|
Víctor Legorreta |
3 |
|
Benigno Montoya Muñoz |
3 |
|
José Damián Ortiz de Castro |
3 |
|
Dionicio Rodriguez |
3 |
|
Demetrio Román Isidoro |
3 |
|
Eugenio Peschard |
3 |
|
Sergei Ginger |
3 |
|
Isaak Shvartsev |
3 |
|
Michel Ravarino |
3 |
|
Kerry McNamara |
3 |
|
Dilli Jung Thapa |
3 |
|
Jogbir Sthapit |
3 |
|
Maxwell Bury |
3 |
|
James Chapman-Taylor |
3 |
|
Reginald Bedford Hammond |
3 |
|
Kyle Lockwood |
3 |
|
Charles Natusch |
3 |
|
Andrew Patterson |
3 |
|
Barry Robinson |
3 |
|
Maurice K. Smith |
3 |
|
William Toomath |
3 |
|
George Troup |
3 |
|
Allan Wild |
3 |
|
Robin Dods |
3 |
|
W. Gray Young |
3 |
|
Tibor Donner |
3 |
|
Roger Walker |
3 |
|
Gordon Wilson |
3 |
|
Tonye Cole |
3 |
|
Darius Ishaku |
3 |
|
Olalekan Jeyifous |
3 |
|
Olatunde Ojo |
3 |
|
Bjørn Stokstad |
3 |
|
Torgeir Alvsaker |
3 |
|
Leif Grung |
3 |
|
Frederik Hannibal Stockfleth |
3 |
|
Alex Christiansen |
3 |
|
Bernt Heiberg |
3 |
|
Rolf Ramm Østgaard |
3 |
|
Lorentz Harboe Ree |
3 |
|
Marius Røhne |
3 |
|
Niels Stockfleth Darre Eckhoff |
3 |
|
Erling Gjone |
3 |
|
Ivar Lykke |
3 |
|
Frode Rinnan |
3 |
|
Otto Torgersen |
3 |
|
TYIN tegnestue Architects |
3 |
|
John Engh |
3 |
|
Peter Høier Holtermann |
3 |
|
Kjell Kosberg |
3 |
|
Terje Moe |
3 |
|
Thomas Thiis-Evensen |
3 |
|
Olav Tveten |
3 |
|
Habib Fida Ali |
3 |
|
Mehdi Ali Mirza |
3 |
|
Asim Raza |
3 |
|
Ehab Bessaiso |
3 |
|
Rodolfo Beltrán Bravo |
3 |
|
Luis Miró Quesada Garland |
3 |
|
Wenceslao Sarmiento |
3 |
|
Alfredo Azancot |
3 |
|
David Moreira da Silva |
3 |
|
Austen Cowper |
3 |
|
Ștefan Emilian |
3 |
|
Haralamb H. Georgescu |
3 |
|
Ermil Pangrati |
3 |
|
Șerban Sturdza |
3 |
|
Alexandru Orăscu |
3 |
|
Valery Androsov |
3 |
|
Mikhail Ikonnikov |
3 |
|
Vladislav Kirpichev |
3 |
|
Dmitri Radygin |
3 |
|
Simon Rastorguev |
3 |
|
Viktor Balikhin |
3 |
|
Petrok Maly |
3 |
|
Anton Kandinov |
3 |
|
Vasily Kenel |
3 |
|
Yevgraph Tyurin |
3 |
|
Rubén Martínez Bulnes |
3 |
|
Jamel Akbar |
3 |
|
Sami Angawi |
3 |
|
John Keppie |
3 |
|
Andy MacMillan |
3 |
|
John McAslan |
3 |
|
Isi Metzstein |
3 |
|
Robert Weir Schultz |
3 |
|
James Hamilton of Finnart |
3 |
|
David Lennox |
3 |
|
Krstić Brothers |
3 |
|
Dimitrije T. Leko |
3 |
|
Milan Minić |
3 |
|
Ranko Radović |
3 |
|
The Applied Artists and Designers Association of Serbia |
3 |
|
Grigorije Samojlov |
3 |
|
Soo K. Chan |
3 |
|
George Drumgoole Coleman |
3 |
|
Liu Thai Ker |
3 |
|
Marjan Amalietti |
3 |
|
Božidar Rašica |
3 |
|
Vojteh Ravnikar |
3 |
|
Savin Sever |
3 |
|
Joseph Michael Solomon |
3 |
|
Semyon Fridlin |
3 |
|
Kamal Mammadbeyov |
3 |
|
Yakov Rubanchik |
3 |
|
Jerónimo de Balbás |
3 |
|
Luis de Garrido |
3 |
|
Hernán Ruiz the Younger |
3 |
|
Tioda |
3 |
|
José Lino Vaamonde |
3 |
|
Ricardo Emilio Bofill |
3 |
|
Xavier Vilalta |
3 |
|
Claudio de Arciniega |
3 |
|
Ramon Llambard |
3 |
|
Daniel Cronström |
3 |
|
Fredrik August Lidströmer |
3 |
|
Sture Ljungqvist |
3 |
|
De la Vallée family |
3 |
|
Hans Bellmann |
3 |
|
Wilhelm Eduard Brodtbeck |
3 |
|
Georges-Pierre Dubois |
3 |
|
Henri Dubuis |
3 |
|
Ernst Robert Fiechter |
3 |
|
Iachen Ulrich Könz |
3 |
|
Renzo Moro |
3 |
|
Kerim Seiler |
3 |
|
Giovanni Simonetti |
3 |
|
Jack Bertoli |
3 |
|
Maurice Fatio |
3 |
|
Giacomo Albertolli |
3 |
|
Bernardo Poncini |
3 |
|
Konrad Hippenmeier |
3 |
|
Paul Gredinger |
3 |
|
Sacha Menz |
3 |
|
Henri-Robert von der Mühll |
3 |
|
Chen Yin-ho |
3 |
|
Hsia Chu-joe |
3 |
|
Arthur Huang |
3 |
|
Lan Mu |
3 |
|
Roan Ching-yueh |
3 |
|
Harutyun Varpurciyan |
3 |
|
Şevki Balmumcu |
3 |
|
Zeki Sayar |
3 |
|
Turgut Toydemir |
3 |
|
Murat Soygeniş |
3 |
|
Oleg Drozdov |
3 |
|
State Prize of Ukraine in the Field of Architecture |
3 |
|
Volodymyr Babayev |
3 |
|
Anatoliy Kukoba |
3 |
|
Church of the Assumption |
3 |
|
Church of the Resurrection |
3 |
|
Charna Furman |
3 |
|
Aurelio Lucchini |
3 |
|
Leopoldo Artucio |
3 |
|
Alejandro Chataing |
3 |
|
Jorge Rigamonti |
3 |
|
Hoàng Thúc Hào |
3 |
|
Percy Thomas |
3 |
|
Edward F. Allodi |
2 |
|
Edward O. Anderson |
2 |
|
Thomas P. Barber |
2 |
|
Donat R. Baribault |
2 |
|
Joseph Conradi |
2 |
|
Matthew Del Gaudio |
2 |
|
Anthony J. DePace |
2 |
|
Louis G. Destremps |
2 |
|
Isaac E. Ditmars |
2 |
|
John W. Donohue |
2 |
|
Adolphus Druiding |
2 |
|
Philip H. Frohman |
2 |
|
Genovese & Maddalene |
2 |
|
Louis H. Giele |
2 |
|
William P. Ginther |
2 |
|
Heins & LaFarge |
2 |
|
Philip Gengembre Hubert |
2 |
|
Hubert |
2 |
|
Minard Lafever |
2 |
|
Henry F. Ludorf |
2 |
|
Herbert F. Maddalene |
2 |
|
Maginnis & Walsh |
2 |
|
Maginnis |
2 |
|
Leo Halpin Mahony |
2 |
|
T. Norman Mansell |
2 |
|
Lawrence J. O'Connor |
2 |
|
Michael O'Donohue |
2 |
|
Benjamin D. Price |
2 |
|
Robert J. Reiley |
2 |
|
Schickel & Ditmars |
2 |
|
Schneider & Herter |
2 |
|
Nicholas Serracino |
2 |
|
Edward Sövik |
2 |
|
Harold Spitznagel |
2 |
|
Tandy & Foster |
2 |
|
Walter Horstmann Thomas |
2 |
|
John Vredenburgh Van Pelt |
2 |
|
Bernard Vonnegut I |
2 |
|
Kurt Vonnegut Sr. |
2 |
|
John H. Buckeridge |
2 |
|
Louis Williams |
2 |
|
Hippolyte Blanc |
2 |
|
James Pigott Pritchett |
2 |
|
Arthur W. Holmes |
2 |
|
John Bowden |
2 |
|
Rudolf Maximilian Butler |
2 |
|
Thomas Newenham Deane |
2 |
|
Thomas Francis McNamara |
2 |
|
John Roberts |
2 |
|
Joseph Welland |
2 |
|
Giuseppe Rinvolucri |
2 |
|
Alessio Tramello |
2 |
|
Richard Strachan De Renzy Harman |
2 |
|
E. Mahoney and Son |
2 |
|
John Swan |
2 |
|
Frederick Thatcher |
2 |
|
Andreas Grenstad |
2 |
|
Ole Jonsen Hindrum |
2 |
|
David Brandon |
2 |
|
John Burnet |
2 |
|
Frederick Thomas Pilkington |
2 |
|
Owen Morris Roberts |
2 |
|
Charles Morris Anderson |
2 |
|
Thomas Balsley |
2 |
|
Garnet Baltimore |
2 |
|
Nathan Franklin Barrett |
2 |
|
Katherine Ruth Bridges |
2 |
|
William B. Callaway |
2 |
|
Jot D. Carpenter |
2 |
|
Stephen Child |
2 |
|
Lewis J. Clarke |
2 |
|
Wilbur David Cook |
2 |
|
Ralph D. Cornell |
2 |
|
John Y. Culyer |
2 |
|
Angela Danadjieva |
2 |
|
James Frederick Dawson |
2 |
|
Tom Doak |
2 |
|
Kaneji Domoto |
2 |
|
Earle Sumner Draper |
2 |
|
EDAW |
2 |
|
Charles W. Eliot II |
2 |
|
Ianto Evans |
2 |
|
Morgan "Bill" Evans |
2 |
|
Bruce K. Ferguson |
2 |
|
Bryant Fleming |
2 |
|
Howard Gilkey |
2 |
|
Charles Gillette |
2 |
|
Thomas Guerra |
2 |
|
Grant Jones |
2 |
|
Raymond Jungles |
2 |
|
Cherie Kluesing |
2 |
|
Clermont Huger Lee |
2 |
|
Karl Linn |
2 |
|
Nina-Marie Lister |
2 |
|
Alexander MacWilliam Sr. |
2 |
|
Clare Cooper Marcus |
2 |
|
Eugene Martini |
2 |
|
Arthur R. Nichols |
2 |
|
Signe Nielsen |
2 |
|
Satoru Nishita |
2 |
|
Oehme |
2 |
|
Doan Ogden |
2 |
|
Benji Okubo |
2 |
|
Raymond E. Page |
2 |
|
Cary Millholland Parker |
2 |
|
Bremer Whidden Pond |
2 |
|
Thomas Warren Sears |
2 |
|
Arthur Asahel Shurcliff |
2 |
|
John O. Simonds |
2 |
|
Ezra C. Stiles |
2 |
|
Edward Durell Stone Jr. |
2 |
|
Adolph Strauch |
2 |
|
Takeo Uesugi |
2 |
|
Francis Townsend Underhill |
2 |
|
Don Vaughan |
2 |
|
Richard K. Webel |
2 |
|
Jacob Weidenmann |
2 |
|
Perry Hunt Wheeler |
2 |
|
Florence Yoch and Lucile Council |
2 |
|
Gordon Ford |
2 |
|
Harry Howard |
2 |
|
Harry Oakman |
2 |
|
Vladimir Sitta |
2 |
|
Barbara van den Broek |
2 |
|
Made Wijaya |
2 |
|
Robert Woodward |
2 |
|
Louis De Jaeger |
2 |
|
Brian Clouston |
2 |
|
Vincent Gaffney |
2 |
|
Christopher Tunnard |
2 |
|
Andrew Wilson |
2 |
|
Art Cowie |
2 |
|
Laurie D. Cox |
2 |
|
Ellen Braae |
2 |
|
Christine Dalnoky |
2 |
|
François-Marie Treyve |
2 |
|
Roland Weber |
2 |
|
Antonio Perazzi |
2 |
|
Diego Suarez |
2 |
|
Koichi Kawana |
2 |
|
Hoichi Kurisu |
2 |
|
Takeo Shiota |
2 |
|
Hirofumi Suga |
2 |
|
Jacky Bowring |
2 |
|
Diane Menzies |
2 |
|
Anna Plischke |
2 |
|
Edgar Taylor |
2 |
|
Norah Geddes |
2 |
|
Carl Gustav Swensson |
2 |
|
Ewert Janssen |
2 |
|
Johann Heinrich Roth |
2 |
|
Agostino Avanzo |
2 |
|
Giovanni Bassignani |
2 |
|
Giuseppe Benoni |
2 |
|
Francesco Contin |
2 |
|
Paolo Falconieri |
2 |
|
Giuseppe Giosafatti |
2 |
|
Giuseppe Pannini |
2 |
|
Emanuele Rodriguez Dos Santos |
2 |
|
Antonio Scalvati |
2 |
|
Giacomo Zanetti |
2 |
|
Francesco Antonio Zimbalo |
2 |
|
List of American architects |
2 |
|
List of Armenian architects |
2 |
|
List of Bangladeshi architects |
2 |
|
List of British architects |
2 |
|
List of Cuban architects |
2 |
|
List of Egyptian architects |
2 |
|
List of Indian architects |
2 |
|
List of Indonesian architects |
2 |
|
List of Korean architects |
2 |
|
List of Lithuanian architects |
2 |
|
List of Pakistani architects |
2 |
|
List of Slovak architects |
2 |
|
List of Sri Lankan architects |
2 |
|
List of Uruguayan architects |
2 |
|
Vera Bushati |
2 |
|
Violeta Autumn |
2 |
|
Julie Beckman |
2 |
|
Jennifer Bonner |
2 |
|
India Boyer |
2 |
|
Angela Brooks |
2 |
|
Emma Brunson |
2 |
|
Elizabeth Cadbury-Brown |
2 |
|
Mary Ann Crawford |
2 |
|
Felecia Davis |
2 |
|
Kimberly Dowdell |
2 |
|
Ellen Dunham-Jones |
2 |
|
Margaret Burnham Geddes |
2 |
|
Lois Gottlieb |
2 |
|
Louise Hall |
2 |
|
Beverly Hannah Jones |
2 |
|
Frances Henley |
2 |
|
Victorine du Pont Homsey |
2 |
|
Zena Howard |
2 |
|
Catherine Ingraham |
2 |
|
Kathleen James-Chakraborty |
2 |
|
Sheila Kennedy |
2 |
|
Gertrude Kerbis |
2 |
|
Ella Lillian Wall Van Leer |
2 |
|
Margaret McCurry |
2 |
|
Mira Nakashima |
2 |
|
Barbara Neski |
2 |
|
Helen Eugenia Parker |
2 |
|
Marion Parker |
2 |
|
Brigitte Peterhans |
2 |
|
Marjorie Pierce |
2 |
|
Amy Porter Rapp |
2 |
|
Florence Kenyon Hayden Rector |
2 |
|
Hilde Reiss |
2 |
|
Karla Rothstein |
2 |
|
Jenny Sabin |
2 |
|
Patricia Saldaña Natke |
2 |
|
Hilary Sample |
2 |
|
Rosa Sheng |
2 |
|
Avriel Shull |
2 |
|
Virginia Tanzmann |
2 |
|
Jane Thompson |
2 |
|
Polly Povey Thompson |
2 |
|
Olive Frances Tjaden |
2 |
|
Tod Williams Billie Tsien Architects |
2 |
|
Roberta Washington |
2 |
|
Amy Weinstein |
2 |
|
Jane Weinzapfel |
2 |
|
Mabel C. Welch |
2 |
|
Bertha Yerex Whitman |
2 |
|
Kim Williams |
2 |
|
Zelma Wilson |
2 |
|
Georgina Pope Yeatman |
2 |
|
María Elisa Castro |
2 |
|
Winsome Hall Andrew |
2 |
|
Simona Castricum |
2 |
|
Louise Cox |
2 |
|
Maggie Edmond |
2 |
|
Pia Ednie-Brown |
2 |
|
Zahava Elenberg |
2 |
|
Kristin Green |
2 |
|
Louise St John Kennedy |
2 |
|
Louise Lightfoot |
2 |
|
Helen Lochhead |
2 |
|
Kirsteen Mackay |
2 |
|
Kooi-Ying Mah |
2 |
|
Andrea Nield |
2 |
|
Alexis Ord |
2 |
|
Susan Phillips |
2 |
|
Muriel Stott |
2 |
|
Elizabeth Watson-Brown |
2 |
|
Paula Whitman |
2 |
|
Emma Young |
2 |
|
Lorle Herdey-von Savageri |
2 |
|
Silja Tillner |
2 |
|
Rena Efendizade |
2 |
|
Oana Bogdan |
2 |
|
Dijana Alić |
2 |
|
Jô Vasconcellos |
2 |
|
Jocelyn Frere Adburgham |
2 |
|
Julia Barfield |
2 |
|
Isobel Hogg Kerr Beattie |
2 |
|
Elisabeth Benjamin |
2 |
|
Teresa Borsuk |
2 |
|
Susannah Hagan |
2 |
|
Rachel Haugh |
2 |
|
Gillian Howell |
2 |
|
Gertrude Leverkus |
2 |
|
Ann MacEwen |
2 |
|
Edna Mosley |
2 |
|
Ruth Plant |
2 |
|
Ruth Reed |
2 |
|
Tatjana Schneider |
2 |
|
Katherine Shonfield |
2 |
|
Sarah Susanka |
2 |
|
Georgie Wolton |
2 |
|
Dina Stancheva |
2 |
|
Giovanna Borasi |
2 |
|
Mary Clark |
2 |
|
Pamela Cluff |
2 |
|
Marie-Chantal Croft |
2 |
|
Lily Inglis |
2 |
|
Martha Stewart Leitch |
2 |
|
Elizabeth Lord |
2 |
|
Janet Leys Shaw Mactavish |
2 |
|
Marie-Odile Marceau |
2 |
|
Marianne McKenna |
2 |
|
Brigitte Shim |
2 |
|
Catherine Mary Wisnicki |
2 |
|
Sofía von Ellrichshausen |
2 |
|
Li Xiang |
2 |
|
Jing Liu |
2 |
|
Luo Xiaowei |
2 |
|
Wu Lusheng |
2 |
|
Marie Schneiderová-Zubaníková |
2 |
|
Sonja Carstensen |
2 |
|
Lene Dammand Lund |
2 |
|
Mette Kynne Frandsen |
2 |
|
Gunver Hansen |
2 |
|
Mari Kurismaa |
2 |
|
Maarja Nummert |
2 |
|
Kristiina Lassus |
2 |
|
Georgette Cottin-Euziol |
2 |
|
Solange d'Herbez de la Tour |
2 |
|
Nathalie Maillet |
2 |
|
Emmanuelle Moureaux |
2 |
|
Margarete Gütschow |
2 |
|
Tatiana von Preussen |
2 |
|
Helen Fessas-Emmanouil |
2 |
|
Halldóra Briem |
2 |
|
Anu Sabhlok |
2 |
|
Mawj Aldarraji |
2 |
|
Mary Bryan |
2 |
|
Róisín Heneghan |
2 |
|
Momoyo Kaijima |
2 |
|
Gabriela Carrillo |
2 |
|
María Eugenia Hurtado Azpeitia |
2 |
|
Rozana Montiel |
2 |
|
Muriel Lamb |
2 |
|
Lindley Naismith |
2 |
|
Lynda Simmons |
2 |
|
Julie Stout |
2 |
|
Aud Dalseg |
2 |
|
Nieves Limachi |
2 |
|
Hanna Lachert |
2 |
|
Marya Lilien |
2 |
|
Nadia Bakhurji |
2 |
|
Danica Kojić |
2 |
|
Cheong Koon Hean |
2 |
|
Eva Franch i Gilabert |
2 |
|
Mia Hägg |
2 |
|
Gertrud Frisch-von Meyenburg |
2 |
|
Ievgeniia Gubkina |
2 |
|
Zakia Wardak |
2 |
|
Pilo Keri |
2 |
|
Salah Benlabed |
2 |
|
Lyle E. Bennett |
2 |
|
Ray Chi |
2 |
|
Jeff Daly |
2 |
|
Augustus Farnham |
2 |
|
Roy F. France |
2 |
|
Brad Friedmutter |
2 |
|
Lester George |
2 |
|
Alex Gil |
2 |
|
Étienne Sulpice Hallet |
2 |
|
Gil Hanse |
2 |
|
David M. Harper |
2 |
|
Julius H. Huber |
2 |
|
Hina Jamelle |
2 |
|
Thomas Marriott James |
2 |
|
Carey Jenkins |
2 |
|
J. Chris Jensen |
2 |
|
Andrew Johnson |
2 |
|
Tasso Katselas |
2 |
|
John A. Kay |
2 |
|
Henry H. Kendall |
2 |
|
George E. Krug |
2 |
|
Joseph F. Kuntz |
2 |
|
Charles Rollinson Lamb |
2 |
|
W. A. Lambeth |
2 |
|
Vince Lee |
2 |
|
George Leonidas Leslie |
2 |
|
Joseph Pell Lombardi |
2 |
|
Wendell Lovett |
2 |
|
Ludlow and Peabody |
2 |
|
Juris Luzins |
2 |
|
Gabriel Manigault |
2 |
|
Edward Mazria |
2 |
|
Hubert T. McGee |
2 |
|
John McKecknie |
2 |
|
McKissack & McKissack |
2 |
|
George H. Miller |
2 |
|
William T. Nolan |
2 |
|
Larry Oltmanns |
2 |
|
Silas Owens Sr. |
2 |
|
Charles Souders Paget |
2 |
|
Lark Pien |
2 |
|
Robert Piotrowski |
2 |
|
Ephraim Potter |
2 |
|
Miguel Rosales |
2 |
|
Charles M. Rousseau |
2 |
|
Ambrose J. Russell |
2 |
|
John E. Scharsmith |
2 |
|
Marcel Sedletzky |
2 |
|
John Sheehy |
2 |
|
Hamid Shirvani |
2 |
|
Mitchell Silver |
2 |
|
Veldon Simpson |
2 |
|
Henry Clay Smith |
2 |
|
Max Strang |
2 |
|
Jack Travis |
2 |
|
Bartholomew Voorsanger |
2 |
|
Henry Voss |
2 |
|
Clinton J. Warren |
2 |
|
William C. Weeks |
2 |
|
Emile Weil |
2 |
|
William P. Wentworth |
2 |
|
Frank E. Wetherell |
2 |
|
Hugh Edward White |
2 |
|
Frederick Widmann |
2 |
|
Andrew Willatsen |
2 |
|
Ramón Frade |
2 |
|
Antonin Nechodoma |
2 |
|
Michael G. Turnbull |
2 |
|
Charles Bebb |
2 |
|
Arthur Bohn |
2 |
|
Thomas Bosworth |
2 |
|
George H. Clemence |
2 |
|
Charles Allerton Coolidge |
2 |
|
J. Randolph Coolidge Jr. |
2 |
|
C. Parker Crowell |
2 |
|
Richard L. Crowther |
2 |
|
Charles E. Dagit Jr. |
2 |
|
Gardner Dailey |
2 |
|
Edward D. Dart |
2 |
|
Rudolphe L. Daus |
2 |
|
Clinton Day |
2 |
|
Edmond Jacques Eckel |
2 |
|
Peter Exley |
2 |
|
Arthur Fehr |
2 |
|
George Bowman Ferry |
2 |
|
Fred E. Field |
2 |
|
Ralph Carlin Flewelling |
2 |
|
Paul Florian |
2 |
|
Linn A. Forrest |
2 |
|
John A. Fox |
2 |
|
Robert F. Gatje |
2 |
|
Alfred Morton Githens |
2 |
|
T. J. Gottesdiener |
2 |
|
Edward Hammatt |
2 |
|
C. Herrick Hammond |
2 |
|
George Edward Harney |
2 |
|
William Henry Harrison |
2 |
|
Hartwell and Richardson |
2 |
|
Burnham Hoyt |
2 |
|
Arthur Bates Jennings |
2 |
|
Perry Johanson |
2 |
|
Karl Kamrath |
2 |
|
Francis Keally |
2 |
|
Edward Killingsworth |
2 |
|
Hugo Kuehne |
2 |
|
Tom Kundig |
2 |
|
Warren Powers Laird |
2 |
|
Thomas Leslie |
2 |
|
Ion Lewis |
2 |
|
Walter Livingston |
2 |
|
Ronald Mace |
2 |
|
Phillip Brooks Maher |
2 |
|
Walter F. Martens |
2 |
|
Victor Andre Matteson |
2 |
|
Mason Maury |
2 |
|
Robert Maynicke |
2 |
|
Milton Bennett Medary |
2 |
|
David Miller |
2 |
|
Alpheus C. Morse |
2 |
|
Charles T. Mott |
2 |
|
Floyd Naramore |
2 |
|
Edward F. Neild |
2 |
|
Charles M. Nes Jr. |
2 |
|
Jeffrey Karl Ochsner |
2 |
|
Charles Henry Owsley |
2 |
|
Edward L. Palmer Jr. |
2 |
|
William Merriweather Peña |
2 |
|
Frederic Hutchinson Porter |
2 |
|
Purcell & Elmslie |
2 |
|
Marshall Purnell |
2 |
|
Andrew Rebori |
2 |
|
Thomas Roszak |
2 |
|
Louis Sauer |
2 |
|
George Foster Shepley |
2 |
|
James Kellum Smith |
2 |
|
Joseph Evans Sperry |
2 |
|
Robert Stanton |
2 |
|
John Goddard Stearns Jr. |
2 |
|
R. K. Stewart |
2 |
|
Richard Clipston Sturgis |
2 |
|
Roland Terry |
2 |
|
Walter E. Ware |
2 |
|
Louis Weissbein |
2 |
|
Fred Wesley Wentworth |
2 |
|
Albert L. West |
2 |
|
Edward D. White Jr. |
2 |
|
Harold C. Whitehouse |
2 |
|
Royal Barry Wills |
2 |
|
Evans Woollen III |
2 |
|
William Allen |
2 |
|
William H. Allen |
2 |
|
Allison & Allison |
2 |
|
Andrews |
2 |
|
George E. Archer |
2 |
|
Louis Armet |
2 |
|
George Fletcher Babb |
2 |
|
Everett Phipps Babcock |
2 |
|
Baerresen Brothers |
2 |
|
Matthias Harvey Baldwin |
2 |
|
Harry Barton |
2 |
|
Bebb and Gould |
2 |
|
John Bertram |
2 |
|
Richard C. Biberstein |
2 |
|
Charles H. Bigelow |
2 |
|
Leroy Binkley |
2 |
|
Alexander Blair |
2 |
|
John T. Blair |
2 |
|
Boak & Paris |
2 |
|
Lorenzo M. Boardman |
2 |
|
Clifton Brady |
2 |
|
Henry W. Brinkman |
2 |
|
Reuben Broadbent |
2 |
|
Archibald Brown |
2 |
|
Frank Chouteau Brown |
2 |
|
Alexander Campbell Bruce |
2 |
|
Andrew J. Bryan |
2 |
|
Charles Buek |
2 |
|
Clinton Campbell |
2 |
|
Elias Carter |
2 |
|
David S. Castle |
2 |
|
Thomas J. Caulfield |
2 |
|
Frank Chamberlain Clark |
2 |
|
Mortimer Cleveland |
2 |
|
Charles A. Cofield |
2 |
|
T. J. Collins |
2 |
|
Robert Morris Copeland |
2 |
|
William H. Corlett |
2 |
|
Dabney Cosby |
2 |
|
William L. Coulter |
2 |
|
Perry Crosier |
2 |
|
William C. Crowell |
2 |
|
Ivey P. Crutchfield |
2 |
|
Cudell & Richardson |
2 |
|
Fred Daspit |
2 |
|
John Desmond |
2 |
|
W.C. Dodson |
2 |
|
John K. Dow |
2 |
|
Charles Sumner Duke |
2 |
|
Earle & Fisher |
2 |
|
Clifford Percy Evans |
2 |
|
Robert von Ezdorf |
2 |
|
E.O. Fallis |
2 |
|
Edward Feiner |
2 |
|
Bill Finch |
2 |
|
Thornton Fitzhugh |
2 |
|
James E. Flanders |
2 |
|
William Foster |
2 |
|
John W. Gaddis |
2 |
|
Robert Waterman Gardner |
2 |
|
Boyd Georgi |
2 |
|
William F. Gernandt |
2 |
|
Henry Gibel |
2 |
|
Edward Giddings |
2 |
|
Rudolph Zerses Gill |
2 |
|
Gove & Walsh |
2 |
|
Jacob Graves |
2 |
|
Herbert M. Greene |
2 |
|
Milton L. Grigg |
2 |
|
Elyse Grinstein |
2 |
|
Charles A. Gunn |
2 |
|
Charles F. Haglin |
2 |
|
Harry Hake |
2 |
|
Stratton Hammon |
2 |
|
Henry G. Harrison |
2 |
|
Charles C. Hartmann |
2 |
|
Hartwell & Swasey |
2 |
|
Knute Haugsjaa |
2 |
|
John Hawks |
2 |
|
Charles Lyman Haynes |
2 |
|
George F. Hellmuth |
2 |
|
Henry Hill |
2 |
|
James G. Hill |
2 |
|
Chester Hills |
2 |
|
Leslie S. Hodgson |
2 |
|
Henry K. Holsman |
2 |
|
Charles Christian Hook |
2 |
|
Howell & Thomas |
2 |
|
Daniel Riggs Huntington |
2 |
|
Elmer F. Jacobs |
2 |
|
Allan Merrick Jeffers |
2 |
|
J. T. W. Jennings |
2 |
|
Arland W. Johnson |
2 |
|
William Templeton Johnson |
2 |
|
Edward C. Jones |
2 |
|
Max Kalman |
2 |
|
Burdette Keeland |
2 |
|
J. Frederick Kelly |
2 |
|
George M. Kerns |
2 |
|
Stanley H. Klein |
2 |
|
Julian de Bruyn Kops |
2 |
|
Louis Korn |
2 |
|
George W. Kramer |
2 |
|
William E. Lehman |
2 |
|
Leo A Daly |
2 |
|
MJ Long |
2 |
|
Arthur Loomis |
2 |
|
John T. Lyle |
2 |
|
Albion M. Marble |
2 |
|
Roger Margerum |
2 |
|
Victor Earl Mark |
2 |
|
Robert S. McMillan |
2 |
|
Frederick Carles Merry |
2 |
|
Russell Mills |
2 |
|
Darius Moon |
2 |
|
Solon B. Moore |
2 |
|
Kenneth MacKenzie Murchison |
2 |
|
Carl M. Neuhausen |
2 |
|
Walter S. Painter |
2 |
|
C. E. Parcell |
2 |
|
Parker |
2 |
|
William Paul |
2 |
|
Adrian Pearsall |
2 |
|
Vincent Ponte |
2 |
|
James Pulliam |
2 |
|
Isaac Pursell |
2 |
|
Loren L. Rand |
2 |
|
Frederick Ernst Ruffini |
2 |
|
Max M. Sandfield |
2 |
|
Adolph Scherrer |
2 |
|
Albert Schippel |
2 |
|
Henry Schlacks |
2 |
|
Joseph Schwartz |
2 |
|
Frank Seeburger |
2 |
|
Joseph A. Shannon |
2 |
|
Philip T. Shutze |
2 |
|
Thomas Silloway |
2 |
|
Frank B. Simpson |
2 |
|
John Skilling |
2 |
|
SLCE Architects |
2 |
|
Clarence L. Smith |
2 |
|
Charles Steadman |
2 |
|
William G. Steinmetz |
2 |
|
Florence Ward Stiles |
2 |
|
Harold G. Stoner |
2 |
|
Richard Taliaferro |
2 |
|
Alfredo S. G. Taylor |
2 |
|
William Winstead Thomas |
2 |
|
Charles Hook Tompkins |
2 |
|
Trench & Snook |
2 |
|
George Turner |
2 |
|
William Irving Turner |
2 |
|
Peter van Dijk |
2 |
|
Arthur W. Van Horn |
2 |
|
Arthur H. Vinal |
2 |
|
J. Foster Warner |
2 |
|
Wayland & Fennell |
2 |
|
Hewitt C. Wells |
2 |
|
Theodore B. Wells |
2 |
|
John Brooks Wheelwright |
2 |
|
David L. Williams |
2 |
|
George H. Williamson |
2 |
|
June Williamson |
2 |
|
Charles C. Wilson |
2 |
|
George Winkler |
2 |
|
Julius Zittel |
2 |
|
Víctor Naudi |
2 |
|
Ernest Richmond |
2 |
|
Heinz Seelig |
2 |
|
Antonio Bilbao La Vieja |
2 |
|
Pablo Castro Estevez |
2 |
|
Sergio Goldvarg |
2 |
|
Dante López Rodríguez |
2 |
|
Marcelo Spina |
2 |
|
Rodolfo Zagert |
2 |
|
Richard Adams |
2 |
|
Patricio Pouchulu |
2 |
|
Claudio Vekstein |
2 |
|
ARM Architecture |
2 |
|
Raymond Berg |
2 |
|
Gregory Burgess |
2 |
|
Joseph Charles Fowell |
2 |
|
Sean Godsell |
2 |
|
Daryl Jackson |
2 |
|
Koning Eizenberg Architecture |
2 |
|
Bryce Mortlock |
2 |
|
John Overall |
2 |
|
Gabriel Poole |
2 |
|
Enrico Taglietti |
2 |
|
Alexander Tzannes |
2 |
|
Ken Woolley |
2 |
|
Vinzenz Fischer |
2 |
|
Maximilian Gosseau de Henef |
2 |
|
Thomas Pucher |
2 |
|
John L. Volk |
2 |
|
Ernest Fooks |
2 |
|
Eduard Matasek |
2 |
|
Abu Sayeed M Ahmed |
2 |
|
Khondaker Hasibul Kabir |
2 |
|
Mubasshar Hussein |
2 |
|
Qazi Azizul Mowla |
2 |
|
Mohammad Ali Naqi |
2 |
|
Mohammad Foyez Ullah |
2 |
|
Shamsul Wares |
2 |
|
Alphonse Vanden Eynde |
2 |
|
Max Corput |
2 |
|
Wim Cuyvers |
2 |
|
Edouard Heene |
2 |
|
Christian Satin |
2 |
|
Christophe Van Gerrewey |
2 |
|
Van Rysselberghe family |
2 |
|
Estefany Rivero |
2 |
|
Hasan Čemalović |
2 |
|
Rudolf Tönnies |
2 |
|
Sead Gološ |
2 |
|
Emanuel Dimas de Melo Pimenta |
2 |
|
Muti Randolph |
2 |
|
Albert Leigh Abbott |
2 |
|
John Bowley |
2 |
|
Charles Alfred Broadhead |
2 |
|
Mark Cousins |
2 |
|
Keith Critchlow |
2 |
|
Alan Hayes Davidson |
2 |
|
Langton Dennis |
2 |
|
Surésh Dhargalkar |
2 |
|
James Edwin Forbes |
2 |
|
Thomas Havers |
2 |
|
Ernest Hooley |
2 |
|
Edward Hunt |
2 |
|
Matrix Feminist Design Co-operative |
2 |
|
Anthony Methuen |
2 |
|
A. N. Prentice |
2 |
|
Fred Rowntree |
2 |
|
Leonard Shuffrey |
2 |
|
Adolf Sommerfeld |
2 |
|
John Duncan Tate |
2 |
|
Alexander Wilson |
2 |
|
Peter Banner |
2 |
|
John Courtauld |
2 |
|
Joseph Lea Gleave |
2 |
|
Thomas Jeckyll |
2 |
|
C. Harrold Norton |
2 |
|
W. H. Romaine-Walker |
2 |
|
Richard Sharp Smith |
2 |
|
21 Yateley Road |
2 |
|
Keith Griffiths |
2 |
|
List of Welsh architects |
2 |
|
Dewi-Prys Thomas |
2 |
|
William Owen |
2 |
|
Francis William Deas |
2 |
|
Campbell Douglas |
2 |
|
Francis Lorne |
2 |
|
Andrew Frazer |
2 |
|
John Cathles Hill |
2 |
|
John Kinross |
2 |
|
James Miller |
2 |
|
John Milne |
2 |
|
Robert Mylne |
2 |
|
John Paterson |
2 |
|
Alexander Ramsay |
2 |
|
Robert Reid |
2 |
|
James Smith Richardson |
2 |
|
Alexander Ross |
2 |
|
William Stark |
2 |
|
Matthew Steele |
2 |
|
D. Alan Stevenson |
2 |
|
J. J. Stevenson |
2 |
|
George Truefitt |
2 |
|
T. Namberumal Chetty |
2 |
|
F. G. Southgate |
2 |
|
ADAM Architecture |
2 |
|
Thomas Atkinson |
2 |
|
Robert Furze Brettingham |
2 |
|
William Hill |
2 |
|
Arthur John Hope |
2 |
|
Geddes Hyslop |
2 |
|
George Raymond Johnson |
2 |
|
Donald McMorran |
2 |
|
William James Morley |
2 |
|
Walter Newall |
2 |
|
Cornelius Sherlock |
2 |
|
Isaac Thomas Shutt |
2 |
|
John Simpson |
2 |
|
Henry Hill Vale |
2 |
|
Louis Ambler |
2 |
|
John Macvicar Anderson |
2 |
|
Charles Herbert Aslin |
2 |
|
Kenneth Barden |
2 |
|
Charles Bell |
2 |
|
Edward Browning |
2 |
|
Howard Cavanagh |
2 |
|
Laxman Mahadeo Chitale |
2 |
|
Theodore S. Clerk |
2 |
|
T. Lawrence Dale |
2 |
|
R. Fielding Dodd |
2 |
|
Peter Dollar |
2 |
|
Herbert Henry Dunn |
2 |
|
Isaac Fola-Alade |
2 |
|
William Fraser |
2 |
|
Sidney Gambier-Parry |
2 |
|
William Richard Gleave |
2 |
|
Edward Habershon |
2 |
|
Harold Ridley Hooper |
2 |
|
Charles Barker Howdill |
2 |
|
Samuel Knight |
2 |
|
Ken Major |
2 |
|
Arthur Charles Alfred Norman |
2 |
|
John Penfold |
2 |
|
Marian Pepler |
2 |
|
Frank J. Potter |
2 |
|
William Scorer |
2 |
|
Gilbert Murray Simpson |
2 |
|
John William Simpson |
2 |
|
Alfred Hill Thompson |
2 |
|
Henry Ward |
2 |
|
William Gregory Watkins |
2 |
|
Derek Fuller Wrigley |
2 |
|
Reginald Wynn Owen |
2 |
|
Maurice Bingham Adams |
2 |
|
William Henry Ansell |
2 |
|
Maxwell Ayrton |
2 |
|
Charles Bateman |
2 |
|
Charles Beazley |
2 |
|
Thomas Bennett |
2 |
|
John Billing |
2 |
|
Brightwen Binyon |
2 |
|
H. Chalton Bradshaw |
2 |
|
David Bryce |
2 |
|
J. A. Chatwin |
2 |
|
John Clayton |
2 |
|
John Jenkins Cole |
2 |
|
Edwin Cooper |
2 |
|
Harry Bulkeley Creswell |
2 |
|
Peter Cummings |
2 |
|
Henry Currey |
2 |
|
Frederick Francis Charles Curtis |
2 |
|
Charles Driver |
2 |
|
Albert Edgar Eberlin |
2 |
|
Trystan Edwards |
2 |
|
William Emerson |
2 |
|
Norman Evill |
2 |
|
Harold Falkner |
2 |
|
Sidney Colwyn Foulkes |
2 |
|
Thomas Fulljames |
2 |
|
Walter Godfrey |
2 |
|
William Pettit Griffith |
2 |
|
Edward Charles Hakewill |
2 |
|
John Henry Hakewill |
2 |
|
Gerald Hamilton |
2 |
|
William Henry Hamlyn |
2 |
|
Stockdale Harrison |
2 |
|
Susanna Heron |
2 |
|
John Oliver Brook Hitch |
2 |
|
Holland W. Hobbiss |
2 |
|
Basil Ionides |
2 |
|
Tess Jaray |
2 |
|
John Brown |
2 |
|
Albert Kingwell |
2 |
|
Charles Edward Mallows |
2 |
|
Edward Mansell |
2 |
|
Hugh Patrick Guarin Maule |
2 |
|
Charles McKean |
2 |
|
Liam O'Connor |
2 |
|
Brian O'Rorke |
2 |
|
Charles Reed Peers |
2 |
|
Edmund Percey |
2 |
|
Francis Pollen |
2 |
|
Edward Ram |
2 |
|
Verner Owen Rees |
2 |
|
Paul Reilly |
2 |
|
James Maude Richards |
2 |
|
Hurley Robinson |
2 |
|
James Salmon |
2 |
|
William Gillbee Scott |
2 |
|
John Sears |
2 |
|
W. Braxton Sinclair |
2 |
|
John Sorrell |
2 |
|
James Souttar |
2 |
|
Alfred John Thraves |
2 |
|
V. S. Thurairajah |
2 |
|
Simon Thurley |
2 |
|
Fairfax Blomfield Wade-Palmer |
2 |
|
B. J. Waterhouse |
2 |
|
William Watkins |
2 |
|
Thomas Lennox Watson |
2 |
|
John Dodsley Webster |
2 |
|
Thomas Bostock Whinney |
2 |
|
J. L. Womersley |
2 |
|
William de Lacy Aherne |
2 |
|
Thomas Ambler |
2 |
|
George Angus |
2 |
|
Charles Bage |
2 |
|
John Begg |
2 |
|
Lennox Godfrey Bird |
2 |
|
William Botterill and Son |
2 |
|
Joshua Arthur Rodrigues Brandon |
2 |
|
John Leck Bruce |
2 |
|
Richard Cementarius |
2 |
|
Adolphus Croft |
2 |
|
John Croft |
2 |
|
Alfred Cross |
2 |
|
James Cubitt |
2 |
|
Trevor Dannatt |
2 |
|
Alexander Davidson |
2 |
|
Charles Dyer |
2 |
|
Hugh Edgar |
2 |
|
John Forbes |
2 |
|
Colin Fournier |
2 |
|
William Bruce Gingell |
2 |
|
Sidney Greenslade |
2 |
|
Ben Hamilton-Baillie |
2 |
|
David Hamilton |
2 |
|
Thomas Harris |
2 |
|
Stephen Hodder |
2 |
|
Robert Holden |
2 |
|
Edward Holmes |
2 |
|
James Barbour |
2 |
|
John James Joass |
2 |
|
R. W. H. Jones |
2 |
|
George Lethbridge |
2 |
|
David Marks |
2 |
|
Martin & Chamberlain |
2 |
|
Robert Mitchell |
2 |
|
Henry Beech Mole |
2 |
|
Joseph Morris |
2 |
|
Owen Parsons |
2 |
|
William Paty |
2 |
|
Claud Phillimore |
2 |
|
F. W. Porter |
2 |
|
Angus Primrose |
2 |
|
Henry Spalding |
2 |
|
Ralph Symons |
2 |
|
George Tattersall |
2 |
|
Walter W. Thomas |
2 |
|
George Treacher |
2 |
|
George Allen Underwood |
2 |
|
Gervase Wheeler |
2 |
|
Percy Worthington |
2 |
|
Lewis Wyatt |
2 |
|
Tanko Serafimov |
2 |
|
Milenko Velev |
2 |
|
Sidney Badgley |
2 |
|
François Bailly |
2 |
|
Charles Arnold Barber |
2 |
|
George Blanchard |
2 |
|
Joseph Charles Gustave Brault |
2 |
|
Benjamin Brown |
2 |
|
Peter Busby |
2 |
|
Paul Chiasson |
2 |
|
Chief Dominion Architect |
2 |
|
Ebenezer Doan |
2 |
|
Charles B. Dolphin |
2 |
|
Moses Chamberlain Edey |
2 |
|
John Ewart |
2 |
|
Leslie R. Fairn |
2 |
|
Bruno Freschi |
2 |
|
Lionel Gibbs |
2 |
|
Michael Green |
2 |
|
Harde & Short |
2 |
|
Francis R. Heakes |
2 |
|
Gregory Henriquez |
2 |
|
Stephen Irwin |
2 |
|
Walter William LaChance |
2 |
|
Ian MacDonald |
2 |
|
Brian MacKay-Lyons |
2 |
|
Ian Roy MacLennan |
2 |
|
Geoffrey Massey |
2 |
Good
|
Jason F. McLennan |
2 |
|
Colborne Meredith |
2 |
|
Robert Schofield Morris |
2 |
|
W.E. Noffke |
2 |
|
Peter Oberlander |
2 |
|
Ralph Benjamin Pratt |
2 |
|
Foad Rafii |
2 |
|
Reid & Reid |
2 |
|
Peter Rose |
2 |
|
Thomas Charles Sorby |
2 |
|
Maxwell Starkman |
2 |
|
Walter Strickland |
2 |
|
James Strutt |
2 |
|
Harley Swedler |
2 |
|
Andy R. Thomson |
2 |
|
William Tuff Whiteway |
2 |
|
Richard Cotsman Wright |
2 |
|
5468796 Architecture |
2 |
|
Arcop |
2 |
|
Atelier TAG |
2 |
|
B+H Architects |
2 |
|
Dialog |
2 |
|
Hariri Pontarini Architects |
2 |
|
Michael Green Architecture |
2 |
|
Parr and Fee |
2 |
|
Patkau Architects |
2 |
|
Saucier + Perrotte |
2 |
|
Storey and Van Egmond |
2 |
|
Teeple Architects |
2 |
|
WZMH Architects |
2 |
|
Zeidler Architecture |
2 |
|
Edmund T. Parkin |
2 |
|
John C. Parkin |
2 |
|
Henry Bowyer Lane |
2 |
|
John Campbell Merrett |
2 |
|
María del Pilar Pérez |
2 |
|
Otto Schade |
2 |
|
Cai Dafeng |
2 |
|
Robert Fan |
2 |
|
Huang Baoyu |
2 |
|
Kwan Sung-sing |
2 |
|
Li Xinggang |
2 |
|
Liem Bwan Tjie |
2 |
|
Liu Yichun |
2 |
|
Luke Him Sau |
2 |
|
Meng Zhaozhen |
2 |
|
Peng Yigang |
2 |
|
Y. C. Wong |
2 |
|
Zhong Xunzheng |
2 |
|
John Caer Clark |
2 |
|
Thomas Luff Perkins |
2 |
|
Kacey Wong |
2 |
Good
|
He Yousheng |
2 |
|
Xu Qinan |
2 |
|
Xu Qing |
2 |
|
Zhu Yingfu |
2 |
|
Álvaro Barrera |
2 |
|
Edwin Besaile |
2 |
|
Raúl Fajardo Moreno |
2 |
|
Laureano Forero Ochoa |
2 |
|
Felipe Hernandez |
2 |
|
Rafael Cepeda Torres |
2 |
|
Anđeo Lovrov Zadranin |
2 |
|
Juraj Lovrov Zadranin |
2 |
|
Raúl de Armas |
2 |
|
Felicia Chateloin |
2 |
|
María Margarita Egaña Fernández |
2 |
|
Leonardo Morales y Pedroso |
2 |
|
Eugenio Rayneri Piedra |
2 |
|
Ferdinand Balcárek |
2 |
|
Jan Bárta |
2 |
|
Karel Kopp |
2 |
|
Josef Kříž |
2 |
|
Bohumil Kněžek |
2 |
|
Josef Václavík |
2 |
|
Cornelis Altenau |
2 |
|
Hans von Andorf |
2 |
|
Thomas Arboe |
2 |
|
Jens Thomas Arnfred |
2 |
|
Niels Arp-Nielsen |
2 |
|
Adrian Carter |
2 |
|
Domenicus Badiaz |
2 |
|
Knud Holscher |
2 |
|
Poul Hultberg |
2 |
|
Jens Ingwersen |
2 |
|
Nille Juul-Sørensen |
2 |
|
Peter Kjær |
2 |
|
Niels Kopperholdt |
2 |
|
Jakob Lange |
2 |
|
Hans Christian Ondrup |
2 |
|
Johannes Paludan |
2 |
|
Henrik Valeur |
2 |
|
Thomas Blom |
2 |
|
Ole Boye |
2 |
|
Niels Schønberg Kurtzhals |
2 |
|
Carl Christian Martens |
2 |
|
Vilhelm Tvede |
2 |
|
Lauritz Laurberg Thrane |
2 |
|
Ernst Antoft |
2 |
|
Michael Christensen |
2 |
|
Frits Henningsen |
2 |
|
Berthel Michael Iversen |
2 |
|
Knud Lonberg-Holm |
2 |
|
Niels Rohweder |
2 |
|
Svend Axelsson |
2 |
|
August Duvier |
2 |
|
Reinier de Graaf |
2 |
|
Rein Jansma |
2 |
|
Wessel de Jonge |
2 |
|
Marc Koehler |
2 |
|
Hubertus Varlet |
2 |
|
Wilfried van Winden |
2 |
|
Roemer van Toorn |
2 |
|
Ger C. Bout |
2 |
|
Koolhaas Houselife |
2 |
|
Konrad Püschel |
2 |
|
Hernán Crespo Toral |
2 |
|
Alfredo Vera Arrata |
2 |
|
John Abel |
2 |
|
Alan of Walsingham |
2 |
|
Richard Lockwood Boulton |
2 |
|
Elias of Dereham |
2 |
|
Albert Estcourt |
2 |
|
Humphrey Hopper |
2 |
|
William de Ramsey |
2 |
|
William the Englishman |
2 |
|
Peter Bransgrove |
2 |
|
Nugent Cachemaille-Day |
2 |
|
Chris Dyson |
2 |
|
Tom Ellis |
2 |
|
Evans |
2 |
|
Paffard Keatinge-Clay |
2 |
|
Stanley Adshead |
2 |
|
William Hurst Ashpitel |
2 |
|
Joseph Henry Ball |
2 |
|
Warren Chalk |
2 |
|
George Coles |
2 |
|
Nicholas Wilcox Cundy |
2 |
|
James Francis Doyle |
2 |
|
Frederick Charles Eden |
2 |
|
Robert Janyns |
2 |
|
Michael of Canterbury |
2 |
|
George Myers |
2 |
|
John Oates |
2 |
|
John Palmer |
2 |
|
Edwin Alfred Rickards |
2 |
|
Sidney R. J. Smith |
2 |
|
John Sponlee |
2 |
|
Hugh Thackeray Turner |
2 |
|
William Vertue |
2 |
|
James Wilson |
2 |
|
Robert Jewell Withers |
2 |
|
Helmut Ajango |
2 |
|
Jaak Huimerind |
2 |
|
Veljo Kaasik |
2 |
|
Hanno Kompus |
2 |
|
Urmas Lõoke |
2 |
|
Ülar Mark |
2 |
|
Ants Mellik |
2 |
|
Tiit Trummal |
2 |
|
Tanel Tuhal |
2 |
|
Emil Urbel |
2 |
|
Teodor Ussisoo |
2 |
|
Ott Kadarik |
2 |
|
Tõnu Laigu |
2 |
|
Tõnu Mellik |
2 |
|
Jüri Okas |
2 |
|
Andres Põime |
2 |
|
Villem Tomiste |
2 |
|
Mihkel Tüür |
2 |
|
Avo-Himm Looveer |
2 |
|
Uno Tölpus |
2 |
|
August Volberg |
2 |
|
Kenneth Low |
2 |
|
Carlos Arguelles |
2 |
|
Felino Palafox |
2 |
|
Francis Gerald Abaya |
2 |
|
Juan Carlo Calma |
2 |
|
Vietti Nykänen |
2 |
|
Jukka Setälä |
2 |
|
Christian Liaigre |
2 |
|
Maurice Masson |
2 |
|
David Papillon |
2 |
|
Atelier LWD |
2 |
|
Mesarchitecture |
2 |
|
Ingénieur des études et techniques de travaux maritimes |
2 |
|
Georges Baptiste François Allix |
2 |
|
Gabriel Maugas |
2 |
|
François Pestel |
2 |
|
Pierre-Jacques-Nicolas Rolland |
2 |
|
Gaston Romazzotti |
2 |
|
Percier and Fontaine |
2 |
|
Guy Ardilouze |
2 |
|
Jean Cailleteau |
2 |
|
André Collin |
2 |
|
Louis-Auguste Couvrechef |
2 |
|
Edelin |
2 |
|
Alfred Ferraz |
2 |
|
Louis-Charles-François Ledru |
2 |
|
Pierre Meillassoux |
2 |
|
Jean-Charles-Alexandre Moreau |
2 |
|
Michel Weill |
2 |
|
Ati Gropius Johansen |
2 |
|
Wilhelm Hirsch |
2 |
|
Wilhelm Hübotter |
2 |
|
Eduard Krüger |
2 |
|
Carl Albert von Lespilliez |
2 |
|
Christian August Naumann |
2 |
|
Balduin Schilling |
2 |
|
Julius Skarba-Wallraf |
2 |
|
John Owusu Addo |
2 |
|
Nana Abu Bonsra |
2 |
|
Alero Olympio |
2 |
|
Nii Okai Parbey |
2 |
|
Wisdom Tsidore Seyena-Susu |
2 |
|
Stephen Yakubu |
2 |
|
Periklis Papapetrou |
2 |
|
Arcesius |
2 |
|
Spintharus of Corinth |
2 |
|
Xenarius |
2 |
|
Demetri Porphyrios |
2 |
|
Rodney Leon |
2 |
|
Ervin Y. Galantay |
2 |
|
Alexander Strausz |
2 |
|
Julius Elischer |
2 |
|
Jola Sigmond |
2 |
|
Ágúst Pálsson |
2 |
|
Guðmundur Jónsson |
2 |
|
Gunnlaugur Halldórsson |
2 |
|
Anant Gadgil |
2 |
|
Atmaram Gajjar |
2 |
|
I. M. Kadri |
2 |
|
Aarati Kanekar |
2 |
|
Seetu Kohli |
2 |
|
Anil Laul |
2 |
|
Bimal Patel |
2 |
|
Dhony Rahajoe |
2 |
|
Badr al-Din Tabrizi |
2 |
|
Kamran Khavarani |
2 |
|
Alireza Taghaboni |
2 |
|
Mulla Alaul Maulk Tuni |
2 |
|
Yousef Shariatzadeh |
2 |
|
Hisham Munir |
2 |
|
George Richard Pain |
2 |
|
Menachem Cohen |
2 |
|
Jacob Gil |
2 |
|
Israel Goodovitch |
2 |
|
Shmuel Haimovitz |
2 |
|
Moshe Mayer |
2 |
|
Dmitry Mazo |
2 |
|
Avner Sher |
2 |
|
Nir Buras |
2 |
|
Yosef Shenberger |
2 |
|
Artists in biographies by Filippo Baldinucci |
2 |
|
Pietro Marchelli |
2 |
|
Galleazzo Appiani |
2 |
|
Giuseppe Baldacci |
2 |
|
Giuseppe Barberi |
2 |
|
Giuseppe Bianchi |
2 |
|
Enrico Bianchini |
2 |
|
Jacopo Celega |
2 |
|
Ambrogio Frangiolli |
2 |
|
Rocco Lurago |
2 |
|
Annibale Maggi |
2 |
|
Dagoberto Ortensi |
2 |
|
Antonio di Puccio Pucci |
2 |
|
Francesco Ricchino |
2 |
|
Cesare Spighi |
2 |
|
Giuseppe Antonio Torri |
2 |
|
Ken-ichi Kimura |
2 |
|
Kenji Sugimura |
2 |
|
Yoshio Tamura |
2 |
|
Yuki Tsuji |
2 |
|
Iwahiko Tsumanuma |
2 |
|
Kenkichi Yabashi |
2 |
|
Rami Daher |
2 |
|
Ibrahim Salem |
2 |
|
Wael Saqqa |
2 |
|
Farouk Yaghmour |
2 |
|
Dan 'chizi' Aceda |
2 |
|
Minsuk Cho |
2 |
|
Jung Jinho |
2 |
|
Ryu Choon-soo |
2 |
|
Verners Vitands |
2 |
|
Rudolph Dohnberg |
2 |
|
Max Scherwinsky |
2 |
|
Michel Abboud |
2 |
|
Firas Abou Fakher |
2 |
|
Mikaella Boulos |
2 |
|
Ammar Eloueini |
2 |
|
Joseph Philippe Karam |
2 |
|
Chadi Massaad |
2 |
|
Pierre el-Khoury |
2 |
|
Salim Al-Kadi |
2 |
|
Sarah Rita Kattan |
2 |
|
Mariagroup |
2 |
|
Idalija Bėčienė |
2 |
|
Edmundas Benetis |
2 |
|
Napaleonas Kitkauskas |
2 |
|
Alfredas Kulpa-Kulpavičius |
2 |
|
Jonas Virakas |
2 |
|
Françoise Folmer |
2 |
|
Dušan Ogrin |
2 |
|
Nik Mohamed Mahmood |
2 |
|
Sarly Adre Sarkum |
2 |
|
Tan Loke Mun |
2 |
|
Arthur Oakley Coltman |
2 |
|
Gaétan Siew |
2 |
|
Adrián Alanís Quiñones |
2 |
|
Gerardo Broissin |
2 |
|
Ernesto Buenrostro |
2 |
|
Juan Cano Cortezano |
2 |
|
Francisco Javier Carrillo Soberón |
2 |
|
Guillermo García Oropeza |
2 |
|
Celia Isabel Gauna Ruiz |
2 |
|
Bernardo Gómez-Pimienta |
2 |
|
Luis MacGregor Krieger |
2 |
|
Marcela Navarro Quintana |
2 |
|
Ricardo Barroso Barroso |
2 |
|
Mario Schjetnan |
2 |
|
Izrail Shmurun |
2 |
|
B. Dambiinyam |
2 |
|
Elie Azagury |
2 |
|
Abdelouahed Mountassir |
2 |
|
Ranasur Bista |
2 |
|
Shankar Nath Rimal |
2 |
|
Peter Bartlett |
2 |
|
David Brokenshire |
2 |
|
Don Donnithorne |
2 |
|
Reginald Ford |
2 |
|
Arthur Griffin |
2 |
|
Richard Harman |
2 |
|
William Alfred Holman |
2 |
|
Len Hoogerbrug |
2 |
|
Stephen Jelicich |
2 |
|
Sidney and Alfred Luttrell |
2 |
|
Jack Manning |
2 |
|
Gerald Melling |
2 |
|
George Porter |
2 |
|
John Stacpoole |
2 |
|
Malcolm Walker |
2 |
|
Derek Wilson |
2 |
|
Robert England |
2 |
|
Roy Lovell-Smith |
2 |
|
Frederick Strouts |
2 |
|
Harry Mandeno |
2 |
|
Ted McCoy |
2 |
|
Gummer and Ford |
2 |
|
John Scott |
2 |
|
John Godwin and Gillian Hopwood |
2 |
|
List of Nigerian architects |
2 |
|
Henning Thorvaldssøn Astrup |
2 |
|
Nils Marstein |
2 |
|
Carl F. Struck |
2 |
|
Johan Digre |
2 |
|
Robert Esdaile |
2 |
|
Arne Vesterlid |
2 |
|
Hans Brattrud |
2 |
|
Ali Alam |
2 |
|
Arif Hasan |
2 |
|
Zygmunt Plater-Zyberk |
2 |
|
João Paulo Bessa |
2 |
|
Walter Rossa |
2 |
|
Pedro Aibéo |
2 |
|
António Maria Braga |
2 |
|
Jo Palma |
2 |
|
Maruja Fuentes |
2 |
|
Timoteo Luberza |
2 |
|
Francisco Porrata-Doría |
2 |
|
Alfredo Wiechers Pieretti |
2 |
|
Radu Dudescu |
2 |
|
Giovanni Battista Belli-Bernasconi |
2 |
|
Lev Khrshchonovich |
2 |
|
Peter Potapov |
2 |
|
Alexander Rotinoff |
2 |
|
Aberdeen Society of Architects |
2 |
|
James Matthews |
2 |
|
James Cromar Watt |
2 |
|
Thomas Bonnar |
2 |
|
Thomas Brown |
2 |
|
Robert Burn |
2 |
|
William Galloway |
2 |
|
Charles Kinnear |
2 |
|
Charles Lawrie |
2 |
|
Ian Gordon Lindsay |
2 |
|
George McRae |
2 |
|
Richard Murphy |
2 |
|
James Newlands |
2 |
|
John Notman |
2 |
|
David Paton |
2 |
|
John Dick Peddie |
2 |
|
Francis Drummond Greville Stanley |
2 |
|
John Starforth |
2 |
|
Doug Clelland |
2 |
|
Gerald Horsley |
2 |
|
George Jack |
2 |
|
Robert Macintyre |
2 |
|
George Henry Walton |
2 |
|
Robert Paterson |
2 |
|
Đura Bajalović |
2 |
|
Zoran Bojović |
2 |
|
Vladimir Nikolić |
2 |
|
Božidar Pešić |
2 |
|
Milorad Mladenović |
2 |
|
Borislav Stojkov |
2 |
|
Regent Alfred John Bidwell |
2 |
|
Koh Seow Chuan |
2 |
|
Viktória Cvengrošová |
2 |
|
Václav Houdek |
2 |
|
Franz Janke |
2 |
|
OFIS Architects |
2 |
|
Norman Eaton |
2 |
|
Mathews & Associates Architects |
2 |
|
Jo Noero |
2 |
|
Johan de Ridder |
2 |
|
John Rushmere |
2 |
|
Äxmät Bikçäntäyef |
2 |
|
Maria Protsenko |
2 |
|
Shukhov cracking process |
2 |
|
An account of the lives and works of the most eminent Spanish painters |
2 |
|
Alonso Turrillo de Yebra |
2 |
|
Jesús Martí Martín |
2 |
|
Paul Mayén |
2 |
|
Pablo Puente Aparicio |
2 |
|
Joan Amigó |
2 |
|
Manuel Martín Madrid |
2 |
|
Nieto Sobejano Arquitectos |
2 |
|
Henry J. Hefty |
2 |
|
HHF Architects |
2 |
|
François Iselin |
2 |
|
Karl Egender |
2 |
|
Noldi Schreck |
2 |
|
Sequin and Knobel |
2 |
|
Fossati brothers |
2 |
|
Trix & Robert Haussmann |
2 |
|
Bernhard Hoesli |
2 |
|
Hans Nussdorf |
2 |
|
Josias Joesler |
2 |
|
Rossana Hu |
2 |
|
Charles Phu |
2 |
|
Kulapat Yantrasast |
2 |
|
Mathar Bunnag |
2 |
|
Praves Limparangsri |
2 |
|
Rangsan Torsuwan |
2 |
|
Sarot Sukkhayang |
2 |
|
Vodhyakara Varavarn |
2 |
|
Clive Zanda |
2 |
|
Onur Ağaoğlu |
2 |
|
Ahmet Vefik Alp |
2 |
|
Gökhan Avcıoğlu |
2 |
|
Mehmet Büyükekşi |
2 |
|
Behruz Çinici |
2 |
|
Füsun Eczacıbaşı |
2 |
|
Nevnihal Erdoğan |
2 |
|
Merih Karaaslan |
2 |
|
Dogan Kımıllı |
2 |
|
Seyfi Arkan |
2 |
|
Zeynep Çelik |
2 |
|
Günay Erdem |
2 |
|
Hilmi Şenalp |
2 |
|
Altuğ Çinici |
2 |
|
Barnabas Nawangwe |
2 |
|
Zenon Mazurkevich |
2 |
|
Ihor Tsymbrovsky |
2 |
|
Gustavo Scheps |
2 |
|
Jimmy Alcock |
2 |
|
Juan Astorga Junquera |
2 |
|
Graziano Gasparini |
2 |
|
Carlos Zapata |
2 |
|
Dale Owen |
2 |
|
Edwin Seward |
2 |
|
Adams & Prentice |
1 |
|
Adams & Woodbridge |
1 |
|
Donald Barthelme |
1 |
|
Belfatto & Pavarini |
1 |
|
Franz J. Berlenbach Jr. |
1 |
|
John Boese |
1 |
|
William B. Colleary |
1 |
|
F. A. de Meuron |
1 |
|
DePace & Juster |
1 |
|
Arthur DesRosiers |
1 |
|
Thomas J. Duff |
1 |
|
Egan & Prindeville |
1 |
|
Evans |
1 |
|
Bernard J. Friedman |
1 |
|
Albert Jordan |
1 |
|
Stoyan N. Karastoyanoff |
1 |
|
Viktor Klutho |
1 |
|
Harry Little |
1 |
|
George I. Lovatt Sr. |
1 |
|
Elliott Lynch |
1 |
|
Mahony & Zvosec |
1 |
|
Mansell |
1 |
|
Herbert E. Matz |
1 |
|
George F. Meacham |
1 |
|
Joseph M. Mosher |
1 |
|
John W. Priest |
1 |
|
Paul Waldron Reilly |
1 |
|
Richard J. Shaw |
1 |
|
John B. Sutcliffe |
1 |
|
Timothy Walsh |
1 |
|
John Welch |
1 |
|
Worthmann & Steinbach |
1 |
|
James Wren |
1 |
|
Burcham Clamp |
1 |
|
Herbert Jory |
1 |
|
Willoughby Powell |
1 |
|
Charles Robert Summerhayes |
1 |
|
Thomas Gilbert |
1 |
|
Habershon and Fawckner |
1 |
|
Thomas Nicholson |
1 |
|
William Howard Seth-Smith III |
1 |
|
Edward Doran Webb |
1 |
|
Claude Baillif |
1 |
|
John E. Belcher |
1 |
|
Schmohl & Stähelin |
1 |
|
Martin Day |
1 |
|
William Day |
1 |
|
William Farrell |
1 |
|
Joseph Fogerty & Son |
1 |
|
Joseph Fogerty Sr. |
1 |
|
Hague & McNamara |
1 |
|
John Joseph O'Callaghan |
1 |
|
James Pain |
1 |
|
John Semple |
1 |
|
Sebastiano Guala |
1 |
|
Knut Guttormsen |
1 |
|
Rasmus Overrein |
1 |
|
Peter MacGregor Chalmers |
1 |
|
Esmé Gordon |
1 |
|
Mai Kitazawa Arbegast |
1 |
|
Cheryl Barton |
1 |
|
Nina Bassuk |
1 |
|
Douglas Baylis |
1 |
|
Bill Bensley |
1 |
|
Norfleet Giddings Bone |
1 |
|
Loutrel Briggs |
1 |
|
Helen Bullard |
1 |
|
Frank Morse Button |
1 |
|
Arthur Edwin Bye |
1 |
|
Bradley Cantrell |
1 |
|
Susan Child |
1 |
|
Cleveland and Copeland |
1 |
|
George Cobb |
1 |
|
Lester Collins |
1 |
|
Mark Daniels |
1 |
|
Susannah Drake |
1 |
|
Charles Frederick Eaton |
1 |
|
Elizabeth Jane Bullard |
1 |
|
Ben Falk |
1 |
|
Barbara Fealy |
1 |
|
Homer Fieldhouse |
1 |
|
Annette Hoyt Flanders |
1 |
|
Kathryn Gleason |
1 |
|
S. Herbert Hare |
1 |
|
Sid J. Hare |
1 |
|
Edmund Hollander |
1 |
|
Carol R. Johnson |
1 |
|
Marc P. Keane |
1 |
|
Masao Kinoshita |
1 |
|
Yosh Kuromiya |
1 |
|
Elizabeth Lawrence |
1 |
|
W. Dorr Legg |
1 |
|
Forbes Lipschitz |
1 |
|
Elizabeth Blodget Lord |
1 |
|
Charles N. Lowrie |
1 |
|
Richard Mandell |
1 |
|
Shannon Nichol |
1 |
|
Robert Nichols |
1 |
|
Harriet Pattison |
1 |
|
Elbert Peets |
1 |
|
Carl Francis Pilat |
1 |
|
Joe A. Porter |
1 |
|
Ron Prichard |
1 |
|
Charles Punchard Jr. |
1 |
|
Florence Bell Robinson |
1 |
|
ROMA Design Group |
1 |
|
Lanning Roper |
1 |
|
Margie Ruddick |
1 |
|
Lucinda Sanders |
1 |
|
Maud Sargent |
1 |
|
Herbert R. Schaal |
1 |
|
Edith Schryver |
1 |
|
E. O. Schwagerl |
1 |
|
Mary Elizabeth Sharpe |
1 |
|
Bonnie Sherk |
1 |
|
Henry Augustus Siebrecht |
1 |
|
SITE Design Group |
1 |
|
Butler Sturtevant |
1 |
|
Robert Sturtevant |
1 |
|
Paul Thiene |
1 |
|
Peter Trowbridge |
1 |
|
David Tulloch |
1 |
|
Anthony Tyznik |
1 |
|
Matthew Urbanski |
1 |
|
Downing Vaux |
1 |
|
Ferruccio Vitale |
1 |
|
Edwina von Gal |
1 |
|
Nelva Weber |
1 |
|
Bobby Weed |
1 |
|
Ron Wigginton |
1 |
|
David Williston |
1 |
|
John Caspar Wister |
1 |
|
Thomas Woltz |
1 |
|
Sara Zewde |
1 |
|
Charlie Albone |
1 |
|
Emma Appleton |
1 |
|
Paul Bangay |
1 |
|
Kirsten Bauer |
1 |
|
Jean Brodie-Hall |
1 |
|
Oi Choong |
1 |
|
David Glenn |
1 |
|
Margaret Hendry |
1 |
|
Alistair Knox |
1 |
|
John Oldham |
1 |
|
Ellis Stones |
1 |
|
Erik Dhont |
1 |
|
Elizabeth Banks |
1 |
|
Jinny Blom |
1 |
|
Mary Bristow |
1 |
|
Edward Prentice Mawson |
1 |
|
Townshend Landscape Architects |
1 |
|
Battersby Howat |
1 |
|
Dan Euser |
1 |
|
Forrec |
1 |
|
Susan Herrington |
1 |
|
Robert Jolicoeur |
1 |
|
Janet Rosenberg |
1 |
|
Marianne Levinsen |
1 |
|
Rudolph Ulrich |
1 |
|
Daphna Greenstein |
1 |
|
Gil Har-Gil |
1 |
|
Tommaso and Alessandro Francini |
1 |
|
Rachel de Lambert |
1 |
|
David Tannock |
1 |
|
Harry Turbott |
1 |
|
Megan Wraight |
1 |
|
John St. Bodfan Gruffydd |
1 |
|
Ralph Hancock |
1 |
|
Bastard brothers |
1 |
|
Benjamin Bastard |
1 |
|
Giuseppe Arighini |
1 |
|
Francesco Antonio Bufalini |
1 |
|
Benedetto Giovannelli |
1 |
|
Bartolomeo Triachini |
1 |
|
Domenico Valmagini |
1 |
|
Juan Antonio Camacho de Saavedra |
1 |
|
List of Greek architects |
1 |
|
List of Lebanese architects |
1 |
|
List of Malaysian architects |
1 |
|
Doris Andoni |
1 |
|
Kathryn H. Anthony |
1 |
|
Valeria Stupnitsky Batorewicz |
1 |
|
Karen Bausman |
1 |
|
Maya Bird-Murphy |
1 |
|
Norma Bonniwell |
1 |
|
Louise Braverman |
1 |
|
Sara Bronin |
1 |
|
Jeanine Centuori |
1 |
|
Mary Brown Channel |
1 |
|
Ann R. Chaintreuil |
1 |
|
Shannon Christensen |
1 |
|
Jane West Clauss |
1 |
|
Mary McLaughlin Craig |
1 |
|
Dana Cuff |
1 |
|
Maude Darling-Parlin |
1 |
|
Ena Dubnoff |
1 |
|
Tammy Eagle Bull |
1 |
|
Roberta M. Feldman |
1 |
|
Beverly Foit-Albert |
1 |
|
Carolyn Geise |
1 |
|
Greta Gray |
1 |
|
Margo Hebald-Heymann |
1 |
|
Poldi Hirsch |
1 |
|
Nicole Hollant-Denis |
1 |
|
Joyce Hwang |
1 |
|
Sara Ishikawa |
1 |
|
Lisa Iwamoto |
1 |
|
Sharon Johnston |
1 |
|
Michelle Kaufmann |
1 |
|
Grace Kim |
1 |
|
Minerva Koenig |
1 |
|
Marie-Louise Laleyan |
1 |
|
Alexandra Lange |
1 |
|
Cara Lee |
1 |
|
Jill Lerner |
1 |
|
Nancy Levinson |
1 |
|
List of California women architects |
1 |
|
Mimi Lobell |
1 |
|
Cheryl L. McAfee |
1 |
|
Alison Mears |
1 |
|
Geeta Mehta |
1 |
|
Christine A. Merdon |
1 |
|
Ana Miljacki |
1 |
|
Nalina Moses |
1 |
|
Susan Narduli |
1 |
|
Carolyn Peterson |
1 |
|
Linda Pollari |
1 |
|
Larch Campbell Renshaw |
1 |
|
Melita Rodeck |
1 |
|
Pascale Sablan |
1 |
|
Adèle Naudé Santos |
1 |
|
Kimberly Sass |
1 |
|
April Soetarman |
1 |
|
Anna Sokolina |
1 |
|
Amanda Sturgeon |
1 |
|
Shirley Jane Vernon |
1 |
|
Daniela Holt Voith |
1 |
|
Alice Trythall Washburn |
1 |
|
Read Weber |
1 |
|
Barbara Taylor Welander |
1 |
|
Elizabeth Whittaker |
1 |
|
Mabel O. Wilson |
1 |
|
Marjorie Wintermute |
1 |
|
Women's Auxiliary Groups of the American Institute of Architects |
1 |
|
Andrea Woodner |
1 |
|
Meejin Yoon |
1 |
|
Nancy Allen |
1 |
|
Christina Cho |
1 |
|
Kerry and Lindsay Clare |
1 |
|
Justine Clark |
1 |
|
Clare Cousins |
1 |
|
Suzanne Dance |
1 |
|
Melinda Dodson |
1 |
|
Rosina Edmunds |
1 |
|
Harriet Edquist |
1 |
|
Abbie Galvin |
1 |
|
Beverley Garlick |
1 |
|
Jill Garner |
1 |
|
Yvonne Haber |
1 |
|
Edith Ingpen |
1 |
|
Sandra Kaji-O'Grady |
1 |
|
Kennedy Nolan |
1 |
|
Susan Kozma-Orlay |
1 |
|
Eve Laron |
1 |
|
Simone LeAmon |
1 |
|
Hannah Lewi |
1 |
|
Bill and Ruth Lucas |
1 |
|
Gill Matthewson |
1 |
|
John and Phyllis Murphy |
1 |
|
Rachel Neeson |
1 |
|
Annabelle Pegrum |
1 |
|
Shelley Penn |
1 |
|
Christine Phillips |
1 |
|
Caroline Pidcock |
1 |
|
Dimity Reed |
1 |
|
Sarah Lynn Rees |
1 |
|
Claire Scorpo |
1 |
|
Searle x Waldron |
1 |
|
Penelope Seidler |
1 |
|
Cynthia Teague |
1 |
|
Yvonne von Hartel |
1 |
|
Julie Willis |
1 |
|
Ana Luiza Nobre |
1 |
|
Joanna Bacon |
1 |
|
Roz Barr |
1 |
|
Margaret Casson |
1 |
|
Elizabeth Chesterton |
1 |
|
Laura Jane Clark |
1 |
|
Dora Cosens |
1 |
|
Ruth Conroy Dalton |
1 |
|
Biba Dow |
1 |
|
Jane Durham |
1 |
|
Liza Fior |
1 |
|
Diane Haigh |
1 |
|
Gillian Harrison |
1 |
|
Harriet Harriss |
1 |
|
Jessica Mary Albery |
1 |
|
Eily Keary |
1 |
|
Lady Mary Lovelace |
1 |
|
Stephanie Macdonald |
1 |
|
Sally Mackereth |
1 |
|
Hilda Mason |
1 |
|
Mary Mitchell |
1 |
|
Margaret Richards |
1 |
|
Diana Rowntree |
1 |
|
Winifred Ryle |
1 |
|
Sadie Speight |
1 |
|
Flora Samuel |
1 |
|
Alison Sleigh |
1 |
|
Catherine Slessor |
1 |
|
Victoria Thornton |
1 |
|
Patricia Randall Tindale |
1 |
|
Janet Turner |
1 |
|
Nevena Kechedzhieva |
1 |
|
Frances Bronet |
1 |
|
Wanda Dalla Costa |
1 |
|
Beatrice Centner Davidson |
1 |
|
Margaret Synge Dryer |
1 |
|
Heather Dubbeldam |
1 |
|
A. Jane Duncombe |
1 |
|
Kelly Edzerza-Bapty |
1 |
|
Julia Gamolina |
1 |
|
Pat Hanson |
1 |
|
Barbara Humphreys |
1 |
|
Johanna Hurme |
1 |
|
Vivian Manasc |
1 |
|
Eva Matsuzaki |
1 |
|
Roxanne Nesbitt |
1 |
|
Christina Perks |
1 |
|
Helga Plumb |
1 |
|
Susan M. Ross |
1 |
|
Dorice Constance Brown Walford |
1 |
|
Dong Mei |
1 |
|
Fei Tang Precht |
1 |
|
Xu Tiantian |
1 |
|
Christina Liljenberg Halstrøm |
1 |
|
Signe Kongebro |
1 |
|
Mette Lange |
1 |
|
Afaina de Jong |
1 |
|
Barbara Kuit |
1 |
|
Ana Maria Duran Calisto |
1 |
|
Françoise Astorg Bollack |
1 |
|
Cecile Bonnifait |
1 |
|
Charlotte Malterre-Barthes |
1 |
|
Elisabeth Sakellariou |
1 |
|
Lina Stergiou |
1 |
|
Krithika Subrahmanian |
1 |
|
Eleanor Butler |
1 |
|
Valerie Mulvin |
1 |
|
Alessandra Cianchetta |
1 |
|
Charmaine 'Ilaiū Talei |
1 |
|
Jane Aimer |
1 |
|
Robin Allison |
1 |
|
Monica Barham |
1 |
|
Jessica Barter |
1 |
|
Diane Brand |
1 |
|
Kimberly Browne |
1 |
|
Vanessa Carswell |
1 |
|
Maria Chen |
1 |
|
Anna-Marie Chin |
1 |
|
Lillian Chrystall |
1 |
|
Deborah Cranko |
1 |
|
Julia Gatley |
1 |
|
Jackie Gillies |
1 |
|
Merle Greenwood |
1 |
|
Min Hall |
1 |
|
Dorita Hannah |
1 |
|
Elisapeta Heta |
1 |
|
Sharon Jansen |
1 |
|
Annette Jones |
1 |
|
Gina Jones |
1 |
|
Mary Jowett |
1 |
|
Jade Kake |
1 |
|
Bronwen Kerr |
1 |
|
Margaret Munro |
1 |
|
Nancy Northcroft |
1 |
|
June Pallot |
1 |
|
Renate Prince |
1 |
|
Jane Rooney |
1 |
|
Megan Rule |
1 |
|
Anne Salmond |
1 |
|
Wendy Shacklock |
1 |
|
Katherine Skipper |
1 |
|
Helen Tippett |
1 |
|
Sarah Treadwell |
1 |
|
Christina van Bohemen |
1 |
|
Felicity Wallace |
1 |
|
Dorothy Wills |
1 |
|
Louise Wright |
1 |
|
Sandra Vivanco |
1 |
|
Ana Louisa Soares |
1 |
|
Maja Vidaković Lalić |
1 |
|
Dubravka Sekulić |
1 |
|
Lucia Cano |
1 |
|
Chitra Weddikkara |
1 |
|
Christina Seilern |
1 |
|
Patama Roonrakwit |
1 |
|
Pirro Vaso |
1 |
|
African-American architects |
1 |
|
List of Jewish American architects |
1 |
|
African American Architects: A Biographical Dictionary |
1 |
|
Jason Ardizzone-West |
1 |
|
James Bacon |
1 |
|
Marc Balet |
1 |
|
Morris Beckman |
1 |
|
Beezer Brothers |
1 |
|
Arthur Burnett Benton |
1 |
|
George Louis Bettcher |
1 |
|
Newton P. Bevin |
1 |
|
Kofi Bonner |
1 |
|
John J. Casbarian |
1 |
|
Clement Chen Jr. |
1 |
|
T.S. Christian |
1 |
|
David Colleen |
1 |
|
Lee Copeland |
1 |
|
Galen Cranz |
1 |
|
Ernest A. Davidson |
1 |
|
Joshua Ashish Dawson |
1 |
|
Betsey Olenick Dougherty |
1 |
|
Evan Douglis |
1 |
|
David Erdman |
1 |
|
Ralph A. Erickson |
1 |
|
Harvey Ferrero |
1 |
|
Bonnie Fisher |
1 |
|
Frederick Fisher |
1 |
|
Billy Fleming |
1 |
|
Harold G. Fowler |
1 |
|
Hego Fuchino |
1 |
|
Weldon J. Fulton |
1 |
|
Jacob Haish |
1 |
|
Rainy Hamilton Jr. |
1 |
|
Frank Harmon |
1 |
|
Louise Harpman |
1 |
|
Bertram Charles Hill |
1 |
|
Eric J. Hill |
1 |
|
Eric Ho |
1 |
|
David Lee Hoffman |
1 |
|
Victorine & Samuel Homsey |
1 |
|
Sylvester Hotchkiss |
1 |
|
Scott Hughes |
1 |
|
William R. Huntington |
1 |
|
Paul V. Hyland |
1 |
|
Robert Ivy |
1 |
|
Grace Jewett |
1 |
|
Ralph Johnson |
1 |
|
Arthur E. Jones |
1 |
|
George Kenneth Kaneko |
1 |
|
Charles Kanner |
1 |
|
Dan Kaplan |
1 |
|
Mark Khidekel |
1 |
|
Gordon Kipping |
1 |
|
Dan Kirby |
1 |
|
George Klenzendorff |
1 |
|
Sean Lally |
1 |
|
Harry Langley |
1 |
|
John Black Lee |
1 |
|
W. Duncan Lee |
1 |
|
Joseph Leone |
1 |
|
Roz Li |
1 |
|
Linthicum & Linthicum |
1 |
|
Louis Lockwood |
1 |
|
Robert Marquis |
1 |
|
Norman Foote Marsh |
1 |
|
Joe Mashburn |
1 |
|
E. Eean McNaughton |
1 |
|
Michael Mehaffy |
1 |
|
Messana O'Rorke |
1 |
|
Don Metz |
1 |
|
Kiel Moe |
1 |
|
Joseph Monson |
1 |
|
Jacob M. Nachtigall |
1 |
|
Svend Nielsen |
1 |
|
Curtis Oehme |
1 |
|
Dan Ormsbee |
1 |
|
Harvey L. Page |
1 |
|
Ulysses J. Lincoln Peoples |
1 |
|
Charles Praeger |
1 |
|
Ali Rahim |
1 |
|
John G. Ralston |
1 |
|
Reiser + Umemoto |
1 |
|
J.F. Reynolds |
1 |
|
Dan Rockhill |
1 |
|
Charles W. Romeyn |
1 |
|
Rush |
1 |
|
E. C. Ryer |
1 |
|
Hal Sadler |
1 |
|
Henry Schick |
1 |
|
Lorentz Schmidt |
1 |
|
Kenneth A. Schwartz |
1 |
|
Aaron Schwarz |
1 |
|
Amos Scudder |
1 |
|
George C. Sellon |
1 |
|
George Sexton |
1 |
|
George H. Shanley |
1 |
|
Sholl & Fay |
1 |
|
A.T. Simmons |
1 |
|
Samuel L. Smith |
1 |
|
Adam Sokol |
1 |
|
Ludwig O. Solberg |
1 |
|
D. D. Spani |
1 |
|
Larry Speck |
1 |
|
Richard G. Stein |
1 |
|
W.L. Stevens |
1 |
|
Mark G. Swenson |
1 |
|
Wilbur B. Talley |
1 |
|
L.W. Thomas |
1 |
|
Skylar Tibbits |
1 |
|
Lloyd Titus |
1 |
|
Tonini & Bramblet |
1 |
|
Kenneth Treister |
1 |
|
Thomas Tryon |
1 |
|
Luther M. Turton |
1 |
|
David Vogel Uihlein Jr. |
1 |
|
Walter T. Vahlberg |
1 |
|
Edward Vance |
1 |
|
Jeff Vandeberg |
1 |
|
Edward L. Varney |
1 |
|
Frederick Velguth |
1 |
|
Squire J. Vickers |
1 |
|
Karl M. Vitzthum |
1 |
|
C. Edward Vosbury |
1 |
|
Lester R. Walker |
1 |
|
Henrik Wallin |
1 |
|
Clifford C. Wendehack |
1 |
|
William C. Weston |
1 |
|
Otis Leonard Wheelock |
1 |
|
William J. Wilkins |
1 |
|
David Williams |
1 |
|
James F. Williamson |
1 |
|
Barry Wood |
1 |
|
Benjamin T. Wood |
1 |
|
List of Puerto Rican architects |
1 |
|
Rafael Carmoega |
1 |
|
Francisco Gardón Vega |
1 |
|
Sabàs Honoré |
1 |
|
Antonio Miró Montilla |
1 |
|
Benjamin Noriega-Ortiz |
1 |
|
Jorge Rigau |
1 |
|
SCF Architects |
1 |
|
Francisco Valinés Cofresí |
1 |
|
WAI Architecture Think Tank |
1 |
|
William L. Ensign |
1 |
|
Charles Bolsius House |
1 |
|
Old Fayette County Courthouse |
1 |
|
Nelson W. Aldrich |
1 |
|
Charles A. Alexander |
1 |
|
Rex Whitaker Allen |
1 |
|
Raymond J. Ashton |
1 |
|
John Bakewell Jr. |
1 |
|
William Pope Barney |
1 |
|
Raj Barr-Kumar |
1 |
|
MacDonald Becket |
1 |
|
Hagy Belzberg |
1 |
|
Alfred Bendiner |
1 |
|
Elmer E. Botsai |
1 |
|
Herman Brookman |
1 |
|
Robert C. Broshar |
1 |
|
Michael Burch |
1 |
|
David J. Burney |
1 |
|
Marcus Burrowes |
1 |
|
John Hutchins Cady |
1 |
|
Wendell Jerome Campbell |
1 |
|
William T. Cannady |
1 |
|
J. Roy Carroll Jr. |
1 |
|
John A. Carter |
1 |
|
Vishaan Chakrabarti |
1 |
|
Leon Chatelain Jr. |
1 |
|
Howard Lovewell Cheney |
1 |
|
Annie Chu |
1 |
|
Chandler C. Cohagen |
1 |
|
Andy Cohen |
1 |
|
Edwin Butler Crittenden |
1 |
|
George Bain Cummings |
1 |
|
Enoch A. Curtis |
1 |
|
Louis de Moll |
1 |
|
Homer Delawie |
1 |
|
John A. Dempwolf |
1 |
|
Clair W. Ditchy |
1 |
|
Roger Duffy |
1 |
|
H. Louis Duhring Jr. |
1 |
|
Rockwell King DuMoulin |
1 |
|
Robert L. Durham |
1 |
|
George J. Efstathiou |
1 |
|
Philip Enquist |
1 |
|
Waldron Faulkner |
1 |
|
S. Scott Ferebee Jr. |
1 |
|
Edward H. Fickett |
1 |
|
Bruce Fowle |
1 |
|
Ursa Louis Freed |
1 |
|
Louis Edwin Fry Sr. |
1 |
|
Arthur Gallion |
1 |
|
Charles D. Gambrill |
1 |
|
Preston Geren Jr. |
1 |
|
Alan Goldberg |
1 |
|
Thomas J. Gould |
1 |
|
H. A. Overbeck |
1 |
|
John Harbeson |
1 |
|
Alonzo J. Harriman |
1 |
|
Robert S. Harris |
1 |
|
Roy Harrover |
1 |
|
Craig W. Hartman |
1 |
|
Robert F. Hastings |
1 |
|
Irving B. Haynes |
1 |
|
James Monroe Hewlett |
1 |
|
Henry F. Hoit |
1 |
|
Van Dorn Hooker |
1 |
|
Gilbert R. Horton |
1 |
|
Frank M. Howe |
1 |
|
Eric T. Huddleston |
1 |
|
W. Byron Ireland |
1 |
|
Robert Allan Jacobs |
1 |
|
Jim Jennewein |
1 |
|
Raymond Kaskey |
1 |
|
George Kassabaum |
1 |
|
Charles Barton Keen |
1 |
|
Morris Ketchum Jr. |
1 |
|
Charles Wilson Killam |
1 |
|
Ron Labinski |
1 |
|
Samuel Lapham VI |
1 |
|
Robert M. Lawrence |
1 |
|
Ralph Lerner |
1 |
|
Edwin J. Lewis Jr. |
1 |
|
Gabor Lorant |
1 |
|
Edwin Hugh Lundie |
1 |
|
Marmol Radziner |
1 |
|
William Marshall Jr. |
1 |
|
E. William Martin |
1 |
|
John Mauran |
1 |
|
Charles F. McAfee |
1 |
|
David Mohney |
1 |
|
Frederick V. Murphy |
1 |
|
Aaron Neubert |
1 |
|
Edward I. Nickerson |
1 |
|
G. L. Norrman |
1 |
|
George M. Notter |
1 |
|
Arthur G. Odell Jr. |
1 |
|
Noah Webster Overstreet |
1 |
|
R. Bruce Patty |
1 |
|
Fred Perpall |
1 |
|
William G. Perry |
1 |
|
Edmund R. Purves |
1 |
|
Michael Pyatok |
1 |
|
Michael Rayner |
1 |
|
Victor A. Regnier |
1 |
|
John N. Richards |
1 |
|
Robert A. Ritterbush |
1 |
|
Archibald C. Rogers |
1 |
|
Albert S. Ross |
1 |
|
Ernest John Russell |
1 |
|
George Vernon Russell |
1 |
|
Charles Hercules Rutan |
1 |
|
Julius A. Schweinfurth |
1 |
|
Katherine Lee Schwennsen |
1 |
|
Leon B. Senter |
1 |
|
Christian Sottile |
1 |
|
Glenn Stanton |
1 |
|
Henry F. Starbuck |
1 |
|
Frederick S. Stott |
1 |
|
Barry Svigals |
1 |
|
Max O. Urbahn |
1 |
|
James von Klemperer |
1 |
|
Stephen F. Voorhees |
1 |
|
William D. Warner |
1 |
|
G. Morris Whiteside II |
1 |
|
Philip Will Jr. |
1 |
|
John Louis Wilson Jr. |
1 |
|
Ross Wimer |
1 |
|
Henry L. Wright |
1 |
|
Clarence C. Zantzinger |
1 |
|
Golden J. Zenon Jr. |
1 |
|
James W. Adams |
1 |
|
Tom Aidala |
1 |
|
Allied Architects Association |
1 |
|
Louis Allmendiger |
1 |
|
Joe Amisano |
1 |
|
William Wallace Anderson |
1 |
|
Robert Andrews |
1 |
|
Joseph Anschutz |
1 |
|
Wilfred E. Anthony |
1 |
|
George S. H. Appleget |
1 |
|
George Archer |
1 |
|
Kaya Arıkoğlu |
1 |
|
Asmus & Clark |
1 |
|
William D. Austin |
1 |
|
Babb |
1 |
|
Francis T. Bacon |
1 |
|
Shirley Baker |
1 |
|
Richard Banta |
1 |
|
Barber & Kluttz |
1 |
|
Joel Barber |
1 |
|
Barrett & Thomson |
1 |
|
Samuel L. Bartlett |
1 |
|
Harry Bates |
1 |
|
William J. Beardsley |
1 |
|
Martin L. Beck |
1 |
|
Haralson Bleckley |
1 |
|
Tibor Beerman |
1 |
|
Frederick Staples Benedict |
1 |
|
John Cyril Bennett |
1 |
|
Rudolph Benz |
1 |
|
Sigvald Berg |
1 |
|
Alfred Bettman |
1 |
|
Beuttler & Arnold |
1 |
|
Raymond Birchett |
1 |
|
Maurice B. Biscoe |
1 |
|
H. N. Black |
1 |
|
Sinclair Black |
1 |
|
Walter Dabney Blair |
1 |
|
Roy Blass |
1 |
|
Botond Bognar |
1 |
|
Leslie Boney |
1 |
|
Fred. L. Bonfoey |
1 |
|
Henry E. Bonitz |
1 |
|
Joseph F. Booton |
1 |
|
Bora Architects |
1 |
|
Charles Sumner Bowman |
1 |
|
William N. Bowman |
1 |
|
John Branner |
1 |
|
Leon Bridges |
1 |
|
James Brite |
1 |
|
Travis Broesche |
1 |
|
George D. Brown |
1 |
|
Hillary Brown |
1 |
|
William J. Brown |
1 |
|
Leland A. Bryant |
1 |
|
Merritt Bucholz |
1 |
|
Cory Buckner |
1 |
|
Buechner & Orth |
1 |
|
Ransom Buffalow |
1 |
|
Charles Burggraf |
1 |
|
Albert Cameron |
1 |
|
Cannon & Fetzer |
1 |
|
Frank Carmean |
1 |
|
Charles Cuthbert |
1 |
|
Charles Ronald Aldrich |
1 |
|
William J.J. Chase |
1 |
|
E. A. Christy |
1 |
|
Wiley G. Clarkson |
1 |
|
Oscar Cobb |
1 |
|
Cochrane and Garnsey |
1 |
|
Jonas Coersmeier |
1 |
|
David Coleman |
1 |
|
Charles Erastus Colton |
1 |
|
Isaac Conro |
1 |
|
Allen Aaron Cook |
1 |
|
James B. Cook |
1 |
|
Cecil Calvert Coursey |
1 |
|
Frank Cox |
1 |
|
John C. Craig |
1 |
|
Berton Crandall |
1 |
|
Croft & Boerner |
1 |
|
Asa Beebe Cross |
1 |
|
Fred Crowthers |
1 |
|
Adolph Cudell |
1 |
|
Curtiss & Bright |
1 |
|
Cutter & Malmgren |
1 |
|
Samuel Cleeton Dallas |
1 |
|
Daniell & Beutell |
1 |
|
David C. Dart |
1 |
|
John Marsh Davis |
1 |
|
Walter DeMordaunt |
1 |
|
Robert V. Derrah |
1 |
|
Dirk Lohan |
1 |
|
John F. Downing |
1 |
|
Doyle & Patterson |
1 |
|
James W. Drum |
1 |
|
Walter Dubree |
1 |
|
Tao Sule DuFour |
1 |
|
Herman J. Duncan |
1 |
|
Elmer E. Dunlap |
1 |
|
James Francis Dunn |
1 |
|
John W. Dunn |
1 |
|
Warren Dunnell |
1 |
|
John J. Dwyer |
1 |
|
Henry T. Dysland |
1 |
|
Harry W.J. Edbrooke |
1 |
|
J. W. Eddy |
1 |
|
Edward Carson Waller |
1 |
|
Alfred Eichberg |
1 |
|
Frederick Eley |
1 |
|
Dora Epstein-Jones |
1 |
|
Walter E. Erkes |
1 |
|
Otto Erlandsen |
1 |
|
EskewDumezRipple |
1 |
|
William Baker Faville |
1 |
|
George A. Ferris & Son |
1 |
|
William Pratt Feth |
1 |
|
William N. Fife |
1 |
|
William W. Fife |
1 |
|
Edwin Fitch |
1 |
|
Francis Fleetwood |
1 |
|
Joseph Pierre Foucart |
1 |
|
Frankel & Curtis |
1 |
|
William Frenaye |
1 |
|
Herbert Fritz Jr. |
1 |
|
Clyde Nelson Friz |
1 |
|
Montezuma Fuller |
1 |
|
James Gallier Jr. |
1 |
|
Arthur M. Garbutt |
1 |
|
Frank W. Gibb |
1 |
|
Thomas Gill |
1 |
|
Horace Ginsbern |
1 |
|
Glass and Butner |
1 |
|
Glen Huntington |
1 |
|
Edward Hughes Glidden |
1 |
|
Charles R. Goodell |
1 |
|
Gordon & Kaelber |
1 |
|
Carl Graffunder |
1 |
|
William Gray |
1 |
|
W.E.E. Greene |
1 |
|
William Harrison Grimshaw |
1 |
|
W. Ellis Groben |
1 |
|
W.R. Gunn |
1 |
|
Gavin Hadden |
1 |
|
John B. Halcott |
1 |
|
John Roulstone Hall |
1 |
|
Hanker & Cairns |
1 |
|
G. A. Hanssen |
1 |
|
Julius Harder |
1 |
|
James Hardie |
1 |
|
Hare & Hare |
1 |
|
Harry Harrison |
1 |
|
Charles E. Hartge |
1 |
|
Fitch Harrison Haskell |
1 |
|
J. H. W. Hawkins |
1 |
|
Edward Hazlehurst |
1 |
|
John Alfred Headlund |
1 |
|
William S. Hedges |
1 |
|
George W. Hellmuth |
1 |
|
Reinholdt F. Hennig |
1 |
|
Arthur Hercz |
1 |
|
William J. Hess |
1 |
|
Jewell Hicks |
1 |
|
Charles Hilpertshauser |
1 |
|
Fred W. Hodgson |
1 |
|
George W. Homsey |
1 |
|
Hornblower & Marshall |
1 |
|
Edwin Howard |
1 |
|
Howe |
1 |
|
Alvin Huang |
1 |
|
Clarence Z. Hubbell |
1 |
|
Hugill & Blatherwick |
1 |
|
E.T. Hutchings |
1 |
|
George Issenhuth |
1 |
|
Folger Johnson |
1 |
|
Jones & Furbringer |
1 |
|
Albert Gamaliel Jones |
1 |
|
Howland Jones |
1 |
|
Walk Claridge Jones Sr. |
1 |
|
Edgar Eugene Joralemon |
1 |
|
Josselyn & Taylor |
1 |
|
Kobi Karp |
1 |
|
W.R. Kaufman & Son |
1 |
|
Herman Kemna |
1 |
|
Addison Kimball |
1 |
|
James King |
1 |
|
Kings & Dixon |
1 |
|
H. E. Kirkemo |
1 |
|
F. C. W. Kuehn |
1 |
|
Charles H. Kysor |
1 |
|
Jean Labatut |
1 |
|
Long |
1 |
|
Lang & Witchell |
1 |
|
Lawrence & Holford |
1 |
|
Mark Lee |
1 |
|
Robert E. Lee |
1 |
|
Paul Lewis |
1 |
|
Liebbe |
1 |
|
Peter J. Linhoff |
1 |
|
Little Diversified Architectural Consulting |
1 |
|
T. Firth Lockwood |
1 |
|
Louis L. Long |
1 |
|
Lord & Schryver |
1 |
|
Ralph Loring |
1 |
|
Rex Lotery |
1 |
|
Edward Lowenstein |
1 |
|
Lundgren and Maurer |
1 |
|
Albert Lybrock |
1 |
|
Donlyn Lyndon |
1 |
|
Machado and Silvetti Associates |
1 |
|
Matt Maki |
1 |
|
Karl G. Malmgren |
1 |
|
Mann & Stern |
1 |
|
Otis Manson |
1 |
|
Rudolf Markgraf |
1 |
|
Charles E. Marks |
1 |
|
Marsh Engineering Company |
1 |
|
Walter V. Marshall |
1 |
|
Marston |
1 |
|
Richard H. Martin Jr. |
1 |
|
Hix McCanless |
1 |
|
William Frederick McCaw |
1 |
|
Isham Railey McConnell |
1 |
|
Alan McCullough |
1 |
|
Fred G. McCune |
1 |
|
George E. McDonald |
1 |
|
Frank R. McGeoy |
1 |
|
Angus V. McIver |
1 |
|
Charles McMillen |
1 |
|
C. S. McNally |
1 |
|
Samuel Melcher |
1 |
|
Frank L. Meline |
1 |
|
Michael Meredith |
1 |
|
Scott Merrill |
1 |
|
Miller and Pflueger |
1 |
|
Miller & Yeager |
1 |
|
Gladys J. Miller |
1 |
|
F. A. Minuth |
1 |
|
Ehrman Mitchell |
1 |
|
Frank Molther |
1 |
|
Henry Monheim |
1 |
|
Steven A. Moore |
1 |
|
Morgan & Dillon |
1 |
|
Burton Morse |
1 |
|
Gustav Adolph Mueller |
1 |
|
Benjamin A. Muncil |
1 |
|
Richard Munday |
1 |
|
Mundie & Jensen |
1 |
|
James Murdoch |
1 |
|
Arthur Nash |
1 |
|
Philip Nobel |
1 |
|
Bryan W. Nolen |
1 |
|
A.F. Norris |
1 |
|
Willard C. Northup |
1 |
|
Norton & Wallis |
1 |
|
Bob Ray Offenhauser |
1 |
|
Omeyer & Thori |
1 |
|
Fremont D. Orff |
1 |
|
Caleb Ormsbee |
1 |
|
Osborn Engineering |
1 |
|
Henry Osterman |
1 |
|
Overend & Boucher |
1 |
|
Edward Parsons |
1 |
|
William H. Peeps |
1 |
|
Baldwin & Pennington |
1 |
|
Percy & Hamilton |
1 |
|
Perkins & McWayne |
1 |
|
Fred Perkins |
1 |
|
William L. Perkins |
1 |
|
Richard Philipp |
1 |
|
Pierce & Bickford |
1 |
|
Eber F. Piers |
1 |
|
Pilcher and Tachau |
1 |
|
Alfred H. Piquenard |
1 |
|
Stefanos Polyzoides |
1 |
|
George M. Post |
1 |
|
Wilson Potter |
1 |
|
Louis Pounders |
1 |
|
C. Waldo Powers |
1 |
|
Emil Praeger |
1 |
|
Edwin M. Price |
1 |
|
Charles F. Rabenold |
1 |
|
Abraham M. Radcliffe |
1 |
|
Anthony Raymond |
1 |
|
Vernon Redding |
1 |
|
Oskar Reichert |
1 |
|
Terence Riley |
1 |
|
Robert and Company |
1 |
|
Robert Rodgers |
1 |
|
Rose & Peterson |
1 |
|
John W. Ross |
1 |
|
Routledge & Hertz |
1 |
|
Herman L. Rowe |
1 |
|
Diedrich A. W. Rulfs |
1 |
|
Henderson Ryan |
1 |
|
Donald P. Ryder |
1 |
|
Samuel Anderson Architects |
1 |
|
Karl C. Schaub |
1 |
|
Frederick G. Scheibler Jr. |
1 |
|
Carlos B. Schoeppl |
1 |
|
Scott & Welch |
1 |
|
Ladislas Segoe |
1 |
|
Shattuck and Hussey |
1 |
|
Shepard & Stearns |
1 |
|
Mathias Shryock |
1 |
|
Murray Silverstein |
1 |
|
Jerry Slack |
1 |
|
Smith & Carrier |
1 |
|
Alfred W. Smith |
1 |
|
Joe Frazer Smith |
1 |
|
Julius A. Smith |
1 |
|
Thomas J. Sparrow |
1 |
|
George W. Spaulding |
1 |
|
Charles W. Squires |
1 |
|
Frank C. Squires |
1 |
|
Standard Bridge Company |
1 |
|
James C. Stitt |
1 |
|
Edward B. Stratton |
1 |
|
Sundberg & Sundberg |
1 |
|
Michael Swerdlow |
1 |
|
Synthesis Design + Architecture |
1 |
|
Robert Rochon Taylor |
1 |
|
Van Campen Taylor |
1 |
|
C. W. Terry |
1 |
|
Douglas Thornley |
1 |
|
Danforth Toan |
1 |
|
Toro Ferrer |
1 |
|
Art Troutner |
1 |
|
S.S. Voigt |
1 |
|
Thomas Waryng Walsh |
1 |
|
William T. Warren |
1 |
|
John Watkins |
1 |
|
Watson & Huckel |
1 |
|
P. H. Weathers |
1 |
|
Robert Law Weed |
1 |
|
Carson Fordham Wells Jr. |
1 |
|
William Leslie Welton |
1 |
|
Whidden & Lewis |
1 |
|
William M. Whidden |
1 |
|
Richard Whitaker |
1 |
|
Henry Whitestone |
1 |
|
John Whitmore |
1 |
|
Henry Wildhagen |
1 |
|
W.G. Wilkins Company |
1 |
|
Wilson |
1 |
|
Henry B. Winter |
1 |
|
Geoffrey Wooding |
1 |
|
Emmons H. Woolwine |
1 |
|
Gordon Wright |
1 |
|
Charles Wurdeman |
1 |
|
Wyatt & Nolting |
1 |
|
William Carbys Zimmerman |
1 |
|
Zyscovich Architecture |
1 |
|
Heracleides |
1 |
|
Ben-Ami Shulman |
1 |
|
Cristina Bergoglio |
1 |
|
Daniel Weil |
1 |
|
Francisco Martín Cordovés |
1 |
|
Alberto Gorbatt |
1 |
|
Laura Messing |
1 |
|
Marshall Waller Gervase Clifton |
1 |
|
Philip Ingamells |
1 |
|
John Shipton |
1 |
|
Trevor Lee |
1 |
|
Geoff Malone |
1 |
|
Andy Martin |
1 |
|
George Molnar |
1 |
|
Howard Raggatt |
1 |
|
George Clarke |
1 |
|
Donald Bailey |
1 |
|
Berg and Alexandra |
1 |
|
Allen Jack+Cottier |
1 |
|
John Morphett |
1 |
|
Lawrence Nield |
1 |
|
Stephenson and Turner |
1 |
|
Peter Stutchbury |
1 |
|
John Wardle |
1 |
|
Matias del Campo |
1 |
|
Theo Deutinger |
1 |
|
Adil Lari |
1 |
|
Hans Niessenberger |
1 |
|
Henry P. Glass |
1 |
|
Richard Holzer |
1 |
|
Erwin Ilz |
1 |
|
Franz Peydl |
1 |
|
Johann Hattey |
1 |
|
Rajon Das |
1 |
|
Hendrika Buelinckx |
1 |
|
Krista De Jonge |
1 |
|
Charles Ménart |
1 |
|
Ferdinand Truyman |
1 |
|
Wim Goes Architectuur |
1 |
|
Raphaël Van Dorpe |
1 |
|
Ralph Marshall |
1 |
|
Francisco Vaca |
1 |
|
Besim Mehmedić |
1 |
|
Sasa Radulovic |
1 |
|
Fernando Lara |
1 |
|
Alexander Pilis |
1 |
|
Rafael Rebecchi |
1 |
|
Lucas Simões |
1 |
|
Stanley Amis |
1 |
|
Architects' Co-Partnership |
1 |
|
Soumyen Bandyopadhyay |
1 |
|
Herbert William Bird |
1 |
|
Patrick Crooke |
1 |
|
Henry Hardwick Dawson |
1 |
|
John Frederick Dodd |
1 |
|
Victor Farrar |
1 |
|
Homery Folkes |
1 |
|
Thomas Ford |
1 |
|
Frank Dorrington Ward |
1 |
|
Robert McKay Fripp |
1 |
|
James A. Fuller |
1 |
|
George Pease |
1 |
|
Dean Hawkes |
1 |
|
John Robert Hilton |
1 |
|
Peter Hodgkinson |
1 |
|
William Hollins |
1 |
|
Stanley Kerr Bate |
1 |
|
James Kerridge |
1 |
|
R. A. Lewcock |
1 |
|
Nathaniel Lloyd |
1 |
|
Bruce Martin |
1 |
|
Michael Squire |
1 |
|
Maxwell Mutanda |
1 |
|
Frank Nowacki |
1 |
|
William Henry Powell |
1 |
|
Rutherford and Syme |
1 |
|
Alireza Sagharchi |
1 |
|
Peter Salter |
1 |
|
Ronald Hubert Sims |
1 |
|
James Smither |
1 |
|
James Conway Victor |
1 |
|
Victor Wilkins |
1 |
|
Austin Woodeson |
1 |
|
John Worthington |
1 |
|
Tom Neville Wynne-Jones |
1 |
|
Theophilus Arthur Allen |
1 |
|
Arthur Bailey |
1 |
|
Michael Bunney |
1 |
|
Thomas Joseph Byrne |
1 |
|
Katherine Clarke |
1 |
|
Phillip James Dodd |
1 |
|
Charles Lovett Gill |
1 |
|
John Leonard |
1 |
|
Antony Maitland |
1 |
|
James Manning |
1 |
|
John Brightmore Mitchell-Withers |
1 |
|
John Brightmore Mitchell-Withers |
1 |
|
Stephen Rowland Pierce |
1 |
|
William Tatton Brown |
1 |
|
William Milford Teulon |
1 |
|
Benjamin Timbrell |
1 |
|
Thomas Woolston |
1 |
|
Samuel Worth |
1 |
|
Wyatt family |
1 |
|
Herbert Tudor Buckland |
1 |
|
Edward Jones |
1 |
|
Malcolm Parry |
1 |
|
Gwynne Pugh |
1 |
|
Joseph Turner |
1 |
|
David Vaughan |
1 |
|
Robert Williams |
1 |
|
John Cole |
1 |
|
Lee Doherty |
1 |
|
Paul Moore |
1 |
|
Dictionary of Scottish Architects |
1 |
|
Royal Incorporation of Architects in Scotland |
1 |
|
Alexander Cullen |
1 |
|
David Cunningham of Auchenharvie |
1 |
|
David Cunningham of Robertland |
1 |
|
James Davidson |
1 |
|
Bill Dickie |
1 |
|
Charles C. Doig |
1 |
|
Allan Dreghorn |
1 |
|
Robert Drummond of Carnock |
1 |
|
Dunn & Findlay |
1 |
|
James Graham Fairley |
1 |
|
Claude Ferrier |
1 |
|
G. Topham Forrest |
1 |
|
James Galloway |
1 |
|
G. Kay Green |
1 |
|
John Hutchison |
1 |
|
John Johnstone |
1 |
|
Stewart Kaye |
1 |
|
Alexander Laing |
1 |
|
William Leiper |
1 |
|
William Leslie of Nethermuir |
1 |
|
William MacDowall |
1 |
|
Ninian MacWhannell |
1 |
|
Thomas P. Marwick |
1 |
|
John Stuart McCaig |
1 |
|
David Wylie McDonald |
1 |
|
Alexander McGill |
1 |
|
John Ross McKay |
1 |
|
Frank Mears |
1 |
|
John Melvin |
1 |
|
Duncan Menzies |
1 |
|
Walter Merlioun |
1 |
|
George James Miller |
1 |
|
Sydney Mitchell |
1 |
|
James Murray |
1 |
|
John Lamb Murray |
1 |
|
John Mylne |
1 |
|
John Mylne |
1 |
|
B. N. H. Orphoot |
1 |
|
A. N. Paterson |
1 |
|
Robert Paterson |
1 |
|
Robert Hamilton Paterson |
1 |
|
Thomas Canfield Pomphrey |
1 |
|
Reid and Forbes |
1 |
|
James Robert Rhind |
1 |
|
Thomas Duncan Rhind |
1 |
|
Jack Richardson |
1 |
|
John Robb |
1 |
|
David Robertson |
1 |
|
Frank Robertson |
1 |
|
John Murray Robertson |
1 |
|
Walter W. Robertson |
1 |
|
Schomberg Scott |
1 |
|
John Scrimgeour of Myres |
1 |
|
James Shearer |
1 |
|
William Sibbald |
1 |
|
James Simpson |
1 |
|
Thomas Simpson |
1 |
|
James Smith |
1 |
|
John Soutar |
1 |
|
Alexander Steele |
1 |
|
Harold Tarbolton |
1 |
|
Patrick Thoms |
1 |
|
William Weir |
1 |
|
Patrick Wilson |
1 |
|
Robert Gordon Wilson |
1 |
|
George Winton |
1 |
|
Vincent Esch |
1 |
|
Moses Somake |
1 |
|
The Brits Who Built the Modern World |
1 |
|
Francis Edwards |
1 |
|
Roger Eykyn |
1 |
|
George Steuart |
1 |
|
Walter Sykes George |
1 |
|
Richard Lane |
1 |
|
Thomas Lee |
1 |
|
James Playfair |
1 |
|
Clark Rampling |
1 |
|
John Wilson |
1 |
|
George Woodhouse |
1 |
|
W. N. Ashbee |
1 |
|
Thomas Barron |
1 |
|
Charles Geoffrey Boutcher |
1 |
|
Lionel Colin Brewill |
1 |
|
Peter Bridges |
1 |
|
Edward George Bruton |
1 |
|
William Radford Bryden |
1 |
|
Charles Buckeridge |
1 |
|
Lionel Bailey Budden |
1 |
|
Frederick Button |
1 |
|
Richard Adolphus Came |
1 |
|
Joseph Clarke |
1 |
|
Ralph Covell |
1 |
|
John James Cresswell |
1 |
|
David Forbes Smith |
1 |
|
William Robert Davidge |
1 |
|
Howell Davies |
1 |
|
Ernest William Farebrother |
1 |
|
Cyril Farey |
1 |
|
Henry Fedeski |
1 |
|
Roderick Gradidge |
1 |
|
William Hanneford-Smith |
1 |
|
Edward Joseph Hansom |
1 |
|
Richard Hardy |
1 |
|
Frank Hoar |
1 |
|
George Gordon Hoskins |
1 |
|
Stirrat Johnson-Marshall |
1 |
|
Robert Furneaux Jordan |
1 |
|
Douglas Knoop |
1 |
|
Dennis Lennon |
1 |
|
Frank Beckett Lewis |
1 |
|
Alexander George Robertson Mackenzie |
1 |
|
Marcus Martin |
1 |
|
Robert McKinstry |
1 |
|
Walter Edward Mills |
1 |
|
Charles Ernest Monro |
1 |
|
William Peachey |
1 |
|
Joseph Peacock |
1 |
|
David Eyre Percival |
1 |
|
Hedley John Price |
1 |
|
George Tunstal Redmayne |
1 |
|
George Allen Ross |
1 |
|
Jeffrey Rowbotham |
1 |
|
Harold Seymore Scott |
1 |
|
Ernest Charles Shearman |
1 |
|
John Charles Traylen |
1 |
|
Charles Trubshaw |
1 |
|
Michael Waterhouse |
1 |
|
James Weir |
1 |
|
J. & G. Young |
1 |
|
W. Godfrey Allen |
1 |
|
Bruce Allsopp |
1 |
|
Samuel Angell |
1 |
|
Guy Maxwell Aylwin |
1 |
|
Basil Baily |
1 |
|
Frank Baines |
1 |
|
George Baines |
1 |
|
Henry Bloomfield Bare |
1 |
|
Frank Barlow Osborn |
1 |
|
John Stanley Coombe Beard |
1 |
|
Hubert Bennett |
1 |
|
William Larkins Bernard |
1 |
|
Harry Beswick |
1 |
|
Arthur Billing |
1 |
|
Michael Blower |
1 |
|
Arthur Brewill |
1 |
|
George Washington Browne |
1 |
|
Donald Cameron |
1 |
|
Serban Cantacuzino |
1 |
|
Alban Caroe |
1 |
|
Peter Chamberlin |
1 |
|
Francis Chambers |
1 |
|
Frederic Chancellor |
1 |
|
George Somers Leigh Clarke |
1 |
|
Harry Edward Clifford |
1 |
|
Udolphus Aylmer Coates |
1 |
|
George Bernard Cox |
1 |
|
Ewart Culpin |
1 |
|
Percy Heylyn Currey |
1 |
|
J. E. K. Cutts |
1 |
|
Henry Darbishire |
1 |
|
Graham Dawbarn |
1 |
|
Andrew Derbyshire |
1 |
|
William Gordon Dey |
1 |
|
John Dixon Butler |
1 |
|
Harry Drinkwater |
1 |
|
James Dunbar-Nasmith |
1 |
|
Edward John Dodgshun |
1 |
|
Oliver Sylvain Baliol Brett |
1 |
|
Robert Evans |
1 |
|
Robert Evans |
1 |
|
William Eves |
1 |
|
Fairbrother & Hall |
1 |
|
Reginald Fairlie |
1 |
|
John Fairweather |
1 |
|
Bernard Feilden |
1 |
|
Walter Shirley |
1 |
|
William Fogerty |
1 |
|
Robert Alexander Bryden |
1 |
|
Hugh Roumieu Gough |
1 |
|
George Enoch Grayson |
1 |
|
Joseph Stanislaus Hansom |
1 |
|
Arthur Harrison |
1 |
|
Elain Harwood |
1 |
|
Albert Victor Heal |
1 |
|
Andrew Heiton |
1 |
|
Henry Marley Burton |
1 |
|
John Honeyman |
1 |
|
Percy Houfton |
1 |
|
Charles Henry Howell |
1 |
|
Christopher Howes |
1 |
|
John Howitt |
1 |
|
John West Hugall |
1 |
|
Charles Hutton |
1 |
|
Michael Ingall |
1 |
|
Herbert Jackson |
1 |
|
Philip Mainwaring Johnston |
1 |
|
George Fowler Jones |
1 |
|
Bernard Kaukas |
1 |
|
Albert Edward Lambert |
1 |
|
Edward Lapidge |
1 |
|
Edmund Francis Law |
1 |
|
Leeming & Leeming |
1 |
|
Roland Walter Lines |
1 |
|
Henry Dent Lomas |
1 |
|
Thomas Geoffry Lucas |
1 |
|
Thomas Melville Lunan |
1 |
|
Charles Lynam |
1 |
|
John Eric Miers Macgregor |
1 |
|
Arthur A. J. Marshman |
1 |
|
Robert Matthew Mitchell |
1 |
|
Ray Moorcroft |
1 |
|
Harry Wilkinson Moore |
1 |
|
Alfred Mardon Mowbray |
1 |
|
Peter Murray |
1 |
|
Edwin Nash |
1 |
|
Wycliffe Noble |
1 |
|
Frederick Webster Ordish |
1 |
|
Paul Edward Paget |
1 |
|
Walter Green Penty |
1 |
|
Samuel Perkins Pick |
1 |
|
Philip Powell |
1 |
|
Fergus Purdie |
1 |
|
Frank West Rich |
1 |
|
Richard Reynolds Rowe |
1 |
|
John Holloway Sanders |
1 |
|
James Ebenezer Saunders |
1 |
|
Emil Scherrer |
1 |
|
Peter Shepheard |
1 |
|
Edward Skinner |
1 |
|
Alexander Spurr |
1 |
|
Hugh Hutton Stannus |
1 |
|
Arthur Stedman |
1 |
|
Henry Isaac Stevens |
1 |
|
Sidney Roberts Stevenson |
1 |
|
Donald Alexander Stewart |
1 |
|
Henry Stock |
1 |
|
W. B. Stonebridge |
1 |
|
Ernest Richard Eckett Sutton |
1 |
|
R. W. Symonds |
1 |
|
James Tait |
1 |
|
John Tarring |
1 |
|
William Erskine Thomson |
1 |
|
Arnold Thornely |
1 |
|
Andrew Balfour |
1 |
|
Ralph Tubbs |
1 |
|
John Tuomey |
1 |
|
Herbert Walker |
1 |
|
Roger Walters |
1 |
|
Graham Clive Watts |
1 |
|
Oliver Weerasinghe |
1 |
|
Jane Wernick |
1 |
|
Frederick Wheeler |
1 |
|
George Wilkinson |
1 |
|
R S Wilshere |
1 |
|
Harry Winbush |
1 |
|
Charles Winmill |
1 |
|
George Adie |
1 |
|
Aelric |
1 |
|
Allan Murray Architects |
1 |
|
William Arnold |
1 |
|
Assael Architecture |
1 |
|
Peter Atkinson |
1 |
|
Simon Atkinson |
1 |
|
William Audsley |
1 |
|
Austin-Smith:Lord |
1 |
|
Bath City Surveyor |
1 |
|
Gerald Beech |
1 |
|
Renato Benedetti |
1 |
|
John Booth |
1 |
|
Thomas Brine |
1 |
|
James MacLellan Brown |
1 |
|
Ronald Brunskill |
1 |
|
Charles Busby |
1 |
|
Alexander Buchanan Campbell |
1 |
|
Martin Caroe |
1 |
|
George Bertram Carter |
1 |
|
Robert Chitham |
1 |
|
John Clacy |
1 |
|
Richard Coad |
1 |
|
Placido Columbani |
1 |
|
Concertus Design and Property Consultants |
1 |
|
L J Couves & Partners |
1 |
|
William Crabtree |
1 |
|
Peter Deakins |
1 |
|
Ben Derbyshire |
1 |
|
Nick Derbyshire |
1 |
|
George Dymond |
1 |
|
George Edwards |
1 |
|
Eldred Evans |
1 |
|
Jim Eyre |
1 |
|
James Leslie Findlay |
1 |
|
Douglas Forrest |
1 |
|
William Foster |
1 |
|
William Fowler |
1 |
|
Fry |
1 |
|
Michael Gandy |
1 |
|
Bernard George |
1 |
|
William Venn Gough |
1 |
|
Grayson and Ould |
1 |
|
George Gwilt |
1 |
|
John Halkerston |
1 |
|
Thomas Hardwick Sr. |
1 |
|
William Henderson |
1 |
|
Jonathan Hill |
1 |
|
F & G Holme |
1 |
|
Hudson Architects |
1 |
|
Benjamin Ingelow |
1 |
|
William Beresford Inglis |
1 |
|
Thomas Johnson |
1 |
|
David Kohn |
1 |
|
Charles Lee |
1 |
|
Jacob Leroux |
1 |
|
A. F. Livesay |
1 |
|
Loyn & Co |
1 |
|
Manley Hall |
1 |
|
Michael Manser |
1 |
|
Thomas Mapilton |
1 |
|
Marks Barfield |
1 |
|
Cecil Masey |
1 |
|
Charles Harcourt Masters |
1 |
|
Alex Michaelis |
1 |
|
John Middleton |
1 |
|
William Bonython Moffatt |
1 |
|
Berkeley Moir |
1 |
|
Ernest Morgan |
1 |
|
Thomas Marsh Nelson |
1 |
|
Philip Packer |
1 |
|
Robert Palmer Browne |
1 |
|
Charles Edward Ernest Papendiek |
1 |
|
Nigel Peake |
1 |
|
John Bond Pearce |
1 |
|
Ben Pentreath |
1 |
|
J.R. Perrett |
1 |
|
Stephen Pimbley |
1 |
|
Charles Terry Pledge |
1 |
|
Henry Poston |
1 |
|
Project Orange |
1 |
|
Pugin & Pugin |
1 |
|
Cuthbert Welby Pugin |
1 |
|
Stanley Ramsey |
1 |
|
Ray Hole Architects |
1 |
|
Charles Reed |
1 |
|
Jacob Rees |
1 |
|
Daniel Robertson |
1 |
|
William Robertson |
1 |
|
J. T. Robinson |
1 |
|
William H. Rogers |
1 |
|
Robert Roper |
1 |
|
William Sands |
1 |
|
Saville and Martin |
1 |
|
Alexander Scott |
1 |
|
James Sellars |
1 |
|
Seymour Harris Partnership |
1 |
|
Blunden Shadbolt |
1 |
|
Lewen Sharp |
1 |
|
Thomas Shelmerdine |
1 |
|
Richard Sheppard |
1 |
|
Ivor Smith |
1 |
|
John Strahan |
1 |
|
David Stratton Davis |
1 |
|
George Lister Sutcliffe |
1 |
|
Miles Thompson |
1 |
|
George Tod |
1 |
|
Harold Tomlinson |
1 |
|
Treadwell & Martin |
1 |
|
Twigg Brown Architects |
1 |
|
Charles Underwood |
1 |
|
Henry Underwood |
1 |
|
Sydney Vacher |
1 |
|
W. & G. Audsley |
1 |
|
Francis Webster |
1 |
|
Edward Welch |
1 |
|
Robert Stark Wilkinson |
1 |
|
Thurston Williams |
1 |
|
Latham Withall |
1 |
|
Joseph Wright |
1 |
|
Philip Wyatt |
1 |
|
Roger Zogolovitch |
1 |
|
Dy Proeung |
1 |
|
Gordon Adamson |
1 |
|
Omer Arbel |
1 |
|
Gordon Atkins |
1 |
|
George E. Bemi |
1 |
|
Hilaire Bernard de La Rivière |
1 |
|
Henry Musgrave Blaiklock |
1 |
|
David Robertson Brown |
1 |
|
Peter Cardew |
1 |
|
Alcide Chaussé |
1 |
|
Peter Clewes |
1 |
|
Isadore Coop |
1 |
|
Gustavo da Roza |
1 |
|
Neil R. Darrach |
1 |
|
Sumner Godfrey Davenport |
1 |
|
Maurice Desnoyers |
1 |
|
Barry Downs |
1 |
|
Macy DuBois |
1 |
|
William S. Edmiston |
1 |
Good
|
Edward Elliot |
1 |
|
David Ellis |
1 |
|
Sydney Morgan Eveleigh |
1 |
|
Ole Hammarlund |
1 |
|
David Hardie |
1 |
|
Richard Henriquez |
1 |
|
Kirk Hyslop |
1 |
|
William Irving |
1 |
|
Chilion Jones |
1 |
|
D'Arcy Jones |
1 |
|
Andrew King |
1 |
|
Venelin Kokalov |
1 |
|
Bruce Kuwabara |
1 |
|
Jean-Louis Lalonde |
1 |
|
Richard Landry |
1 |
|
Christine Macy |
1 |
|
Shahid Mahmood |
1 |
|
William Austin Mahoney |
1 |
|
Jerome Markson |
1 |
|
Michael McClelland |
1 |
|
Peter McNeil |
1 |
|
Tanzeel Merchant |
1 |
|
Paul Meschino |
1 |
|
R. C. N. Monahan |
1 |
|
David Penner |
1 |
|
David Pontarini |
1 |
|
Thomas Ridout |
1 |
|
Inge Roecker |
1 |
|
Donald Schmitt |
1 |
|
Michael Seelig |
1 |
|
Shirley Shen |
1 |
|
William Lyon Somerville |
1 |
|
Charles D. Sutherland |
1 |
|
Stephen Teeple |
1 |
|
Natalie Telewiak |
1 |
|
Bob Topping |
1 |
|
Fred Townley |
1 |
|
Philip J. Turner |
1 |
|
Gene Verge Sr. |
1 |
|
Frederick Wilson Warren |
1 |
|
Alfred Waugh |
1 |
|
David Webster |
1 |
|
F. W. Williams |
1 |
|
Robert Brown Young |
1 |
|
David Younghusband |
1 |
|
Adamson Associates |
1 |
|
Altius Architects |
1 |
|
ArchitectsAlliance |
1 |
|
BDP Quadrangle |
1 |
|
BLTA |
1 |
|
Chapman and Oxley |
1 |
|
Chevalier Morales Architectes |
1 |
|
Crystal Fountains |
1 |
|
DA Architects + Planners |
1 |
|
Daoust Lestage |
1 |
|
Darling and Pearson |
1 |
|
Design International |
1 |
|
Diamond Schmitt Architects |
1 |
|
Gh3* |
1 |
|
Gordon & Helliwell |
1 |
|
Gow Hastings Architects |
1 |
|
HCMA Architecture + Design |
1 |
|
Hutton & Souter |
1 |
|
Kingsland + Architects |
1 |
|
KPMB Architects |
1 |
|
Lang Wilson Practice in Architecture Culture |
1 |
|
LGA Architectural Partners |
1 |
|
Montgomery Sisam Architects |
1 |
|
NEUF architect(e)s |
1 |
|
Omar Gandhi |
1 |
|
Page and Steele |
1 |
|
Partisans |
1 |
|
PLANT Architect Inc. |
1 |
|
Provencher Roy |
1 |
|
RDH Architects |
1 |
|
Robert Allan Ltd. |
1 |
|
Rule Wynn and Rule |
1 |
|
Archibald and Schofield |
1 |
|
Shim-Sutcliffe Architects |
1 |
|
Shore Tilbe Perkins+Will |
1 |
|
Sweeny&Co Architects Inc. |
1 |
|
Taylor Hazell Architects |
1 |
|
Thompson Berwick and Pratt and Partners |
1 |
|
Oscar Beauchemin |
1 |
|
Edwin Alexander Gardner |
1 |
|
Aurèle Cardinal |
1 |
|
William Coverdale |
1 |
|
Michael Jemtrud |
1 |
|
Kelvin Crawford Stanley |
1 |
|
Ferdinand Marani |
1 |
|
Arthur N. Martin |
1 |
|
John Merrick |
1 |
|
Paul Raff |
1 |
|
Abraham Sprachman |
1 |
|
John W.H. Watts |
1 |
|
Juan Ignacio Baixas Figueras |
1 |
|
David Basulto |
1 |
|
Marcel Holmberg |
1 |
|
Eugene Kinn Choy |
1 |
|
Gilbert Leong |
1 |
|
List of Chinese architects |
1 |
|
Sun-chang Lo |
1 |
|
Weiping Wu |
1 |
|
Zheng Guanxuan |
1 |
|
Carlos Henrique Basto |
1 |
|
Chau Cham-son |
1 |
|
Stanley Feltham |
1 |
|
A. Shelton Hooper |
1 |
|
Raymond Kan |
1 |
|
Robert K. Leigh |
1 |
|
Pau Shiu-hung |
1 |
|
Jing Sun |
1 |
|
Rafael Esguerra |
1 |
|
Francisco Mejia-Guinand |
1 |
|
Jose Ospina |
1 |
|
Ricardo La Rotta Caballero |
1 |
|
Mihajlo Hranjac |
1 |
|
Franjo Neidhardt |
1 |
|
Nino Sydney |
1 |
|
Mario Coyula Cowley |
1 |
|
Carlos J. Alfonso |
1 |
|
Jesús Permuy |
1 |
|
Mario Torroella |
1 |
|
A69 Architects |
1 |
|
Markéta Veselá |
1 |
|
Karel Kuthan |
1 |
|
Václav Slavík |
1 |
|
Volmars Drosted |
1 |
|
Ernest C. S. Holmboe |
1 |
|
Johan Bernhardt Schottmann |
1 |
|
Sheela Maini Søgaard |
1 |
|
Christian Toxward |
1 |
|
Edvard Kindt-Larsen |
1 |
|
Niels Knudsen |
1 |
|
Constantin Krage |
1 |
|
Ejner Larsen |
1 |
|
Jacob Kjær |
1 |
|
Mamoru Matsunaga |
1 |
|
Anthonius Cornelis Boerma |
1 |
|
Hendrik Happé |
1 |
|
Ben Moolhuysen |
1 |
|
Volume Magazine |
1 |
|
Rodrigo Pallares |
1 |
|
Mahmoud Riad |
1 |
|
Tarek Naga |
1 |
|
Worshipful Company of Masons |
1 |
|
Benjamin Broadbent |
1 |
|
John Deval |
1 |
|
Kenneth Eager |
1 |
|
Nathaniel Ireson |
1 |
|
William Jay |
1 |
|
William Joy |
1 |
|
Christopher Kempster |
1 |
|
George Mitchell |
1 |
|
John Mowlem |
1 |
|
John Lishman Potter |
1 |
|
Agnes Ramsey |
1 |
|
John de Ramsey |
1 |
|
Thomas Rawlins |
1 |
|
William Stanton |
1 |
|
Thomas Witney |
1 |
|
Justin Bere |
1 |
|
Peter Bicknell |
1 |
|
Brett |
1 |
|
Marco Goldschmied |
1 |
|
Birkin Haward |
1 |
|
Richard Horden |
1 |
|
Henry Castree Hughes |
1 |
|
David Rock |
1 |
|
Gordon Ryder |
1 |
|
Stillman & Eastwick-Field Partnership |
1 |
|
Samuel Acton |
1 |
|
Robert Allanson |
1 |
|
Thomas Baldwin |
1 |
|
William Blackburn |
1 |
|
A. T. Butler |
1 |
|
Cecil Butler |
1 |
|
Robert Cantwell |
1 |
|
Sidney Caulfield |
1 |
|
Frank Chesterton |
1 |
|
John Clyve |
1 |
|
John Shewell Corder |
1 |
|
Charles Cowles-Voysey |
1 |
|
Courtenay Crickmer |
1 |
|
Lancelot Dowbiggin |
1 |
|
Henry Duesbury |
1 |
|
Reginald Ely |
1 |
|
Norman Engleback |
1 |
|
John Eveleigh |
1 |
|
John Elkington Gill |
1 |
|
Richard Gillow |
1 |
|
Joseph Henry Good |
1 |
|
James Hill |
1 |
|
Thomas Holt |
1 |
|
Robert Janyns the Younger |
1 |
|
John Johnson |
1 |
|
Valentine Knight |
1 |
|
John Lewyn |
1 |
|
John Lowder |
1 |
|
John Prizeman |
1 |
|
Michael Reardon |
1 |
|
Jim Roberts |
1 |
|
R. W. Sampson |
1 |
|
Henry Sephton |
1 |
|
William Smyth |
1 |
|
Robert Trollope |
1 |
|
George Tully |
1 |
|
Robert Vertue |
1 |
|
J. T. Walford |
1 |
|
Edward White |
1 |
|
Ain Andressoo |
1 |
|
Philippine Institute of Architects |
1 |
|
Carlos Arnaiz Architects |
1 |
|
Bobby Eusebio |
1 |
|
Eduard Guerra |
1 |
|
Mercedes Raffiñan |
1 |
|
Cathy Saldaña |
1 |
|
Cesar Concio |
1 |
|
Federico Ilustre |
1 |
|
Llyan Oliver Austria |
1 |
|
Carl O. Nordling |
1 |
|
Elli Ruuth |
1 |
|
Kerttu Tamminen |
1 |
|
Anton Werner Lignell |
1 |
|
List of Académie des Beaux-Arts members: Architecture |
1 |
|
Louis Chauchon |
1 |
|
Jean Desbois |
1 |
|
Jean Orbais |
1 |
|
Jean-Claude Dondel and Roger Dhuit |
1 |
|
Étienne Le Camus |
1 |
|
Chabanne et partenaires |
1 |
|
Ed Tuttle |
1 |
|
François Coulomb the Elder |
1 |
|
François Coulomb the Younger |
1 |
|
Jean-Louis Pestel |
1 |
|
Joseph Augustin Normand |
1 |
|
Léopold Bévière |
1 |
|
Maurice Dambrun |
1 |
|
Guillaume de Dammartin |
1 |
|
Charles David |
1 |
|
Jean Démaret |
1 |
|
Georges Fauvelle |
1 |
|
Jean Giral |
1 |
|
Henri Guerbois |
1 |
|
Louis-Antoine-Marie Ledru Gaultier de Biauzat |
1 |
|
Pierre Lemercier |
1 |
|
Paul Marozeau |
1 |
|
Jack Néel |
1 |
|
Guy Sabrou |
1 |
|
Lucien Seignol |
1 |
|
Pierre Souziff |
1 |
|
Jean-Marie-Victor Viel |
1 |
|
Giorgi Khmaladze |
1 |
|
Albert Halder |
1 |
|
Martin Jasper |
1 |
|
Christian Gottlieb Reuter |
1 |
|
Felix Burrichter |
1 |
|
Jost Maurer |
1 |
|
Back Bay Center |
1 |
|
Alfred Clauss |
1 |
|
Hermann Dieter |
1 |
|
Henry Geilfuss |
1 |
|
Karl Hoffmann |
1 |
|
Hans Hohloch |
1 |
|
Georg Holke |
1 |
|
Hartmut Keyler |
1 |
|
Wilhelm Leitgebel |
1 |
|
Alfred Schmidt |
1 |
|
Jörg Stollmann |
1 |
|
William Vahland |
1 |
|
Hayford Akrofi |
1 |
|
Hector Corfiato |
1 |
|
Constantinos Decavallas |
1 |
|
Lydia Kallipoliti |
1 |
|
Spyros Kokotos |
1 |
|
Rena Sakellaridou |
1 |
|
Anastasia Loukaitou-Sideris |
1 |
|
Karpion |
1 |
|
Mynor Escobar |
1 |
|
Francisco Páez |
1 |
|
Mario Roberto Paz |
1 |
|
Titus de Bobula |
1 |
|
Ted Kautzky |
1 |
|
Tschögl Building |
1 |
|
Narendra Dengle |
1 |
|
Vikas Dilawari |
1 |
|
Kokasa |
1 |
|
Canna Patel |
1 |
|
Suchi Reddy |
1 |
|
Rustom Sohrab Rustomji |
1 |
|
Sangeet Sharma |
1 |
|
Bruno Souza |
1 |
|
Kamran Afshar Naderi |
1 |
|
Iman Aminlari |
1 |
|
Pouya Khazaeli |
1 |
|
Afarin Neyssari |
1 |
|
Michele Saee |
1 |
|
Ahmad Zohadi |
1 |
|
RIAI Triennial Gold Medal |
1 |
|
A&D Wejchert & Partners Architects |
1 |
|
Architects' Alliance of Ireland |
1 |
|
Áine Brazil |
1 |
|
Martin A. Carr |
1 |
|
De Blacam & Meagher |
1 |
|
Scott Tallon Walker |
1 |
|
Maria Steen |
1 |
|
Erez Ella |
1 |
|
Zvi Ribak |
1 |
|
Ronald Shiffman |
1 |
|
Shlomo Gur |
1 |
|
Antonio Bernasconi |
1 |
|
Tommaso Audisio |
1 |
|
Emilio Barbieri |
1 |
|
Fernando Biscaccianti |
1 |
|
Giuseppe Boccini |
1 |
|
Cesare Bomboni |
1 |
|
Carlo Borella |
1 |
|
Egisto Bracci |
1 |
|
Bertolino Bragerio |
1 |
|
Agnolo di Baccio d'Agnolo |
1 |
|
Tullio Dell'Anese |
1 |
|
Carlo Di Maria |
1 |
|
Costantino Fiaschetti |
1 |
|
Agnolo Aniello Fiore |
1 |
|
Mario Ghedina |
1 |
|
Giorgio Soldati |
1 |
|
Renato Giovanelli |
1 |
|
Giovanni di Stefano |
1 |
|
Sigismondo di Giovanni |
1 |
|
Amedeo Lavini |
1 |
|
Oscar Prati |
1 |
|
Achille Serra |
1 |
|
Roberto Stampa |
1 |
|
Enrico Stefani |
1 |
|
Nicola Torriani |
1 |
|
Antonio Vannetti |
1 |
|
Austris J. Vitols |
1 |
|
Carlo Zoccoli |
1 |
|
Kokichi Yamaguchi |
1 |
|
Wael Al-Masri |
1 |
|
Hanna Salameh |
1 |
|
Consolidated Consultants |
1 |
|
Hitesh Mehta |
1 |
|
Sun-Young Rieh |
1 |
|
Kyu Sung Woo |
1 |
|
Bounlap Keokangna |
1 |
|
Janis Kravis |
1 |
|
Joyce Azzam |
1 |
|
Carl Gerges |
1 |
|
Aida Hoteit |
1 |
|
Raëd Abillama Architects |
1 |
|
T. Y. Lee |
1 |
|
Lee Yoon Thim |
1 |
|
Jimmy Lim |
1 |
|
Evelyn Lip |
1 |
|
Kington Loo |
1 |
|
Kasi Palaniappan |
1 |
|
Thomas A. S. Tiang |
1 |
|
Wee Han Wen |
1 |
|
Mauricio Rodriguez Anza |
1 |
|
Santiago Borja |
1 |
|
Juan Benito Artigas Hernández |
1 |
|
Luis MacGregor Cevallos |
1 |
|
Mourad Ben Embarek |
1 |
|
New Zealand Government Architect |
1 |
|
Surrey S. Alleman |
1 |
|
William Beatson |
1 |
|
Leonard Delabere Bestall |
1 |
|
Roy Keith Binney |
1 |
|
Pete Bossley |
1 |
|
William Chatfield |
1 |
|
William Cooch |
1 |
|
Gerald Ellott |
1 |
|
Stanley Fearn |
1 |
|
George Selwyn Goldsbro' |
1 |
|
Basil Hooper |
1 |
|
Sampson Kempthorne |
1 |
|
Works of Robert Lawson |
1 |
|
Samuel Haywood Mirams |
1 |
|
David Mitchell |
1 |
|
Steve Mrkusic |
1 |
|
Guy Natusch |
1 |
|
Frank Peck |
1 |
|
Jeremy Salmond |
1 |
|
Richard Toy |
1 |
|
Anthony Treadwell |
1 |
|
Tony Watkins |
1 |
|
Louis Boldini |
1 |
|
Louis Salmond |
1 |
|
Marshall Cook |
1 |
|
NZIA Gold Medal |
1 |
|
Sonny Echono |
1 |
|
Manthey Kula |
1 |
|
Ove Bjelke Holtermann |
1 |
|
Ernst Torp |
1 |
|
Fredrik Torp |
1 |
|
Leif Torp |
1 |
|
Olaf Jarl Alstad |
1 |
|
Jacob Digre |
1 |
|
Mohammad Abdul Ahed |
1 |
|
Kausar Bashir Ahmed |
1 |
|
Naeem Haque |
1 |
|
Abdulhusein M. Thariani |
1 |
|
Wael Samhouri |
1 |
|
Eduardo Tejeira Davis |
1 |
|
Victoriano Arizapana |
1 |
|
Juan del Corral |
1 |
|
Frederick Cooper Llosa |
1 |
|
Nuno Montenegro |
1 |
|
Pedro Méndez Mercado |
1 |
|
Ștefan Arteni |
1 |
|
Brothers Bernardacci |
1 |
|
Domenico Quadri |
1 |
|
Maria Rabinky |
1 |
|
William Smith |
1 |
|
William Clerihew |
1 |
|
William Henderson |
1 |
|
William Alexander |
1 |
|
Samuel Bell |
1 |
|
James Ireland |
1 |
|
John Armstrong |
1 |
|
Denise Bennetts |
1 |
|
Alexander Black |
1 |
|
Thomas Brown |
1 |
|
Edward Calvert |
1 |
|
Robert Macfarlane Cameron |
1 |
|
Alexander Lorne Campbell |
1 |
|
Stewart Henbest Capper |
1 |
|
John Alexander Carfrae |
1 |
|
John Chesser |
1 |
|
George Craig |
1 |
|
Richard Crichton |
1 |
|
John Cunningham |
1 |
|
Malcolm Fraser |
1 |
|
Henry Hardy |
1 |
|
Stuart Harris |
1 |
|
George Henderson |
1 |
|
Ernest Auldjo Jamieson |
1 |
|
Ebenezer James MacRae |
1 |
|
Robert Morham |
1 |
|
William Mylne |
1 |
|
Sir Matthew Ochterlony |
1 |
|
Arthur Forman Balfour Paul |
1 |
|
John More Dick Peddie |
1 |
|
R & R Dickson |
1 |
|
Robert Reid Raeburn |
1 |
|
John Thomas Rochead |
1 |
|
John Tait |
1 |
|
George Mackie Watson |
1 |
|
John Wilson |
1 |
|
Robert Wilson |
1 |
|
Clarke & Bell & R. A. Bryden |
1 |
|
Murray Fraser |
1 |
|
Gordon Murray & Alan Dunlop Architects |
1 |
|
H & D Barclay |
1 |
|
Honeyman and Keppie |
1 |
|
James Austen Laird |
1 |
|
David Shaw Nicholls |
1 |
|
Alexander Petrie |
1 |
|
James Salmon |
1 |
|
William Spence |
1 |
|
Paul Stallan |
1 |
|
Andrew Whalley |
1 |
|
Thomas Blair Moncrieff Wightman |
1 |
|
Charles Wilson |
1 |
|
Francis Charles Woods |
1 |
|
William Wallace |
1 |
|
Sir John Anstruther |
1 |
|
Sir Archibald Murray |
1 |
|
John Veitch of Dawyck |
1 |
|
William Kininmonth |
1 |
|
John Cochrane and Brothers |
1 |
|
Andrew Granger Heiton |
1 |
|
William Macdonald Mackenzie |
1 |
|
David Smart |
1 |
|
James Smart |
1 |
|
Gilbert Cleuch |
1 |
|
Nicolas Roy |
1 |
|
Murdoch Walker |
1 |
|
Nzinga Biegueng Mboup |
1 |
|
Žarko Tatić |
1 |
|
Jovan Jelovac |
1 |
|
Denis McSwiney |
1 |
|
Timothy Seow |
1 |
|
Lado Kham |
1 |
|
Ponting Bridges |
1 |
|
Omar Degan |
1 |
|
Steffen Ahrends |
1 |
|
Lindsay Bremner |
1 |
|
J. M. Gerald Gordon |
1 |
|
Archer Hoskings |
1 |
|
Sumayya Vally |
1 |
|
Amann Cánovas Maruri |
1 |
|
Emilio Blanco Izaga |
1 |
|
Gaspar Méndez |
1 |
|
Juan Miró |
1 |
|
Emilio Bofill |
1 |
|
Flores & Prats |
1 |
|
Miguel Mieg |
1 |
|
Prasanna Gunawardena |
1 |
|
Barbara Sansoni |
1 |
|
Martin Brudnizki |
1 |
|
Jonas Lindvall |
1 |
|
Gustav Albin Pehrson |
1 |
|
Fridolin Heer |
1 |
|
Jost Franz Huwyler-Boller |
1 |
|
Constant Könz |
1 |
|
Michele Michahelles |
1 |
|
David Montalba |
1 |
|
Edmond Virieux |
1 |
|
Léo Rocco |
1 |
|
Tobias Guggenheimer |
1 |
|
Le Corbusier in the USSR |
1 |
|
Le Corbusier's Furniture |
1 |
|
Les Dés Sont Jetés |
1 |
|
Promenade architecturale |
1 |
|
Manmohan Nath Sharma |
1 |
|
Sukhna Interpretation Centre |
1 |
|
Nazih Kawakibi |
1 |
|
Chira Silpakanok |
1 |
|
Luang Wisansinlapakam |
1 |
|
Aslı Ağırbaş |
1 |
|
Tarık Akıltopu |
1 |
|
Turgay Ateş |
1 |
|
Ferhan Azman |
1 |
|
Alper Derinboğaz |
1 |
|
Aykut Karaman |
1 |
|
Hakan Kıran |
1 |
|
Nevzat Sayın |
1 |
|
Nuran Tanrıverdi |
1 |
|
Ayla Karacabey |
1 |
|
James Ssebaggala |
1 |
|
Carlos Brillembourg |
1 |
|
Antonio Ochoa Piccardo |
1 |
|
George Francis Grimwood |
1 |
|
David Wyn Roberts |
1 |
|
James Grey West |
1 |
|
Miša David |
1 |
|