Բացել գլխավոր ցանկը

ՖԻՖԱ Աշխարհի առաջնություն 2014 (Ընտրական մրցաշար, ՈՒԵՖԱ)

Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնություն 2014-ի ընտրական մրցաշար Եվրոպական գոտում անց է կացվում 2012 թվականի սեպտեմբերի 7-ից 2013 թվականի նոյեմբերի 20-ը։ Եզրափակիչ մրցաշարին մասնակցելու իրավունք կստանան 13 հավաքական։

ՄասնակիցներըԽմբագրել

ՎիճակահանությունըԽմբագրել

Մրցաշարի վիճակահանությունն անցկացվեց 2011 թվականի հուլիսի 30-ին, Ռիո դե Ժանեյրոյում (Բրազիլիա

Վիճակահանության ընթացակարգըԽմբագրել

  • 53 թիմերը բաժանված էին զամբյուղների ըստ ՖԻՖԱ-ի հավաքականների 2011 թվականի հուլիս ամսվա վարկանիշում ունեցած իրենց դիրքի։
  • Թիմերը բաժանվեցին 9 խմբի, որոնցից ութը՝ 6-ական թիմով և մեկը՝ 5 թիմով։
  • Խմբում դիրքի համարը համախպատասխանում է զամբյուղի համարին։
  • Վիճակահանությունը սկսվում է 6-րդ զամբյուղից և ավարտվում 1-ինով։ Խմբերը լրացվում են այբբենական կարգով (A-H)։
  • Քաղաքական նկատառումներով Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Վրաստանի հավաքականները նույն խմբում չեն ընդգրկվում։

Մրցաշարի ձևաչափըԽմբագրել

9 խմբերից յուրաքանչյուրում անց է կացվում մրցաշար 2 շրջանով (թիմերից յուրաքանչյուրը խաղում է մյուսի հետ սեփական և մրցակցի դաշտերում)։ Խմբերի հաղթողները դուրս են գալիս եզրափակիչ մրցաշար։ Իսկ խաղացանկը որոշվել է Պրահաում, Չեխիա 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ին։

A խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Բելգիա 9 8 1 0 17 3 +14 25
  Խորվաթիա 9 5 2 2 12 7 +5 17
  Սերբիա 9 3 2 4 13 10 +3 11
  Ուելս 9 3 0 6 8 19 −11 9
  Շոտլանդիա 9 2 2 5 6 12 −6 8
  Մակեդոնիա 9 2 1 6 6 11 −5 7

B խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Իտալիա 9 6 3 0 17 7 +10 21
  Բուլղարիա 9 3 4 2 14 8 +6 13
  Դանիա 9 3 4 2 11 12 −1 13
  Չեխիա 9 3 3 3 12 9 +3 12
  Հայաստան 9 4 0 5 10 11 −1 12
  Մալթա 9 1 0 8 5 22 −17 3

C խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Գերմանիա 9 8 1 0 31 7 +24 25
  Շվեդիա 9 6 2 1 16 9 +7 20
  Ավստրիա 9 4 2 3 17 10 +7 14
  Իռլանդիա 9 3 2 4 13 16 −3 11
  Ղազախստան 9 1 2 6 5 18 −13 5
  Ֆարերյան կղզիներ 9 0 1 8 4 26 −22 1

D խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Նիդերլանդներ 9 8 1 0 32 5 +27 25
  Թուրքիա 9 5 1 3 16 7 +9 16
  Ռումինիա 9 5 1 3 17 12 +5 16
  Հունգարիա 9 4 2 3 19 20 −1 14
  Էստոնիա 9 2 1 6 6 18 −12 7
  Անդորրա 9 0 0 9 0 28 −28 0

E խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Շվեյցարիա 9 6 3 0 16 6 +10 21
  Իսլանդիա 9 5 1 3 16 14 +2 16
  Սլովենիա 9 5 0 4 14 10 +4 15
  Նորվեգիա 9 3 2 4 9 12 −3 11
  Ալբանիա 9 3 1 5 9 11 −2 10
  Կիպրոս 9 1 1 7 4 15 −11 4

F խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Ռուսաստան 9 7 0 2 19 4 +15 21
  Պորտուգալիա 9 5 3 1 17 9 +8 18
  Իսրայել 9 3 4 2 18 13 +5 13
  Ադրբեջան 9 1 5 3 6 10 −4 8
  Հյուսիսային Իռլանդիա 9 1 3 5 8 16 −8 6
  Լյուքսեմբուրգ 9 1 3 5 7 23 −16 6

G խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Բոսնիա և Հերցեգովինա 9 7 1 1 29 6 +23 22
  Հունաստան 9 7 1 1 10 4 +6 22
  Սլովակիա 9 3 3 3 9 8 +1 12
  Լիտվա 9 3 2 4 9 10 −1 11
  Լատվիա 9 2 1 6 8 18 −10 7
  Լիխտենշտայն 9 0 2 7 4 23 −19 2

H խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Անգլիա 9 5 4 0 29 4 +25 19
  Ուկրաինա 9 5 3 1 20 4 +16 18
  Չեռնոգորիա 9 4 3 2 16 12 +4 15
  Լեհաստան 9 3 4 2 18 10 +8 13
  Մոլդովա 9 2 2 5 7 15 −8 8
  Սան Մարինո 9 0 0 9 1 46 −45 0

I խումբԽմբագրել

Թիմ Խ Հ Ո Պ ԳԽ ԳԲ ԳՏ Մ
  Իսպանիա 7 4 2 0 12 3 +9 17
  Ֆրանսիա 7 4 2 1 12 6 +6 14
  Ֆինլանդիա 7 2 3 2 5 6 −1 9
  Վրաստան 7 1 2 4 3 8 −5 5
  Բելառուս 8 1 1 6 7 16 −9 4

ՆշումներԽմբագրել

     Թիմը որակավորվել է եզրափակիչ փուլ      Թիմը որակավորվել է փլեյ-օֆֆ      Թիմը կգրավի առնվազն երկրորդ տեղը      Թիմը հնարավոր է, որ խմբում լինի երկրորդ տեղը      Թիմը որակավորվելու հնարավորություն չունը

Խմբի հաղթողը կորակավորվի եզրափակիչ փուլի համար։ 9 խմբերից 8-ի 2-րդ տեղեր գրավածները կանցնել փլեյ-օֆֆ փուլ, որտեղ կբաժանվեն 4 զույգերի, կանցկացնեն 2 հանդիպում՝ տնային և պատասխան։ Հաղթողները նույնպես կանցնեն եզրափակիչ փուլ։

Մրցաշարային աղյուսակԽմբագրել

Թիմերի վարկանշային աղյուսակը, որոնք խմբում երկրորդ տեղն են գրավելԽմբագրել

Խու Թիմ (ՖԻՖԱ-ի աղյուսակ) Խ Հ Ո Պ Գոլեր ± Մ «Վեցերորդ թիմ»1
G   Հունաստան (12) 8 6 1 1 9−4 +5 19   Լիխտենշտայն
F   Պորտուգալիա (11) 8 4 3 1 15−8 +7 15   Լյուքսեմբուրգ
H   Ուկրաինա (26) 8 4 3 1 11−4 +7 15   Սան Մարինո
I   Ֆրանսիա (25) 7 4 2 1 12−6 +6 14 Չկա
C   Շվեդիա (22) 7 4 2 1 12−8 +4 14   Ֆարերյան կղզիներ
E   Իսլանդիա (54) 7 4 1 2 14−13 +1 13   Կիպրոս
A   Խորվաթիա (10) 7 3 2 2 9−6 +3 11   Մակեդոնիա
D   Թուրքիա (49) 7 3 1 3 9−7 +2 10   Անդորրա
B   Բուլղարիա (64) 7 1 4 2 6−7 −1 7   Մալթա

1 В рейтинге не учитываются игры с соперниками, занявшими шестые места в своих группах, чтобы обеспечить равные условия для всех групп, так как в одной из групп (в группе I) только 5 команд.