«Մոհամմադ Ռեզա Փահլավի»–ի խմբագրումների տարբերություն

Content deleted Content added
Տող 67.
 
Մոլաները պահանջեցին շահին փոխանակել ամեիկյան դեսպանատանը պահվող պատանդների հետ: Նրանց, ովքեր Վաշինգտոնում հանդես եկան այս պայմանավորվածության դեմ, մեղադրեցին Թորիխոսին կաշառակերության և շահի հետ դաշինքի մեջ, որ նա վտանգի է ենթարկում Ամերիկայի քաղաքացիների կյանքին:Նրան նաև պահանջեցին, որ շահին հանձնեն Խոմեյնուն: Զարմանալի է, որ մի քանի տարի առաջ նրանցից շատերը շահի մոլի կողմնակիցներից էին: Վերջապես հպարտ արքայից արքան վերադարձավ Եգիպտոս, որտեղ և մահացավ քաղցկեղից<ref> Confessions of an Economic Hit Man (англ.) // Wikipedia. — 2018-10-17.</ref>:
 
Հետաքրքիր է, որ գգտնվելով վտարանդիության մեջ Մոհամմադ Ռեզան հույս ուներ ապաստան գտնել [[Միացյալ Թագավորություն|Անգլիայում]]:
 
Интересно, что находясь в изгнании, Мохаммед Реза надеялся получить прибежище в Англии. Английская королева считала, что Британия не должна отказывать ему в этом, учитывая осуществлявшуюся им многолетнюю поддержку британских интересов на Ближнем Востоке. Премьер-министр Маргарет Тэтчер сочувственно отзывалась о шахе, который, по её мнению, был «надежным и полезным другом Великобритании». Однако коллегией Форин-офис было решено, что позволить ему поселиться в Англии было бы политически неверно, так как это окажет негативное влияние на британские отношения с новой исламской республикой. На бывшего британского посла в Иране Дениса Райта была возложена особая миссия — встретиться инкогнито на одном из Багамских островов с шахом и убедить его принять решение британского правительства (правительство Тэтчер не хотело оказаться в ситуации, когда шаху пришлось бы отказывать во въезде на границе), — с чем Денис Райт успешно справился. Ничто не могло развеять горькое разочарование шаха в связи с этим.